تاریخ درج خبر : 1393/07/12
کد خبر : ۳۷۹۱۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

آن جا کسی را آب می برد و اینجا کسی را خواب

روستای آب مورد بخش لوداب در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای 850 نفر جمعیت و بیش از 120 خانوار می باشد که به عنوان بزرگترین روستای بخش لوداب شناخته می شود.5286_635479754727509485_s
این روستا که به عنوان یکی از پرجمعیت ترین روستای استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته می شود دارای مردمانی شیعه و لر زبان می باشد که در دامنه های سر به فلک کشیده زاگرس به کشاورزی و دامداری مشغول هستند.
روستای آب مورد به دلیل واقع شدن در محور پاتاوه دهدشت قرار دارد که با افتتاح این محور مشکلات این روستا تا حد زیادی حل خواهد شد.
نبود راه ارتباطی مناسب یکی از مشکلات عمده این روستا می باشد که با توجه به وجود رودخانه و نبود پل برای عبور و مرور مردم در اکثر ماه های سال به زمین های کشاورزی و مراتع دامداری طی درخواست های مکرر مردمی در سال های اخیر اقداماتی برای ایجاد پل ارتباطی این منطه صورت گرفت.
سید باقر موسوی نماینده وقت مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی کلنگ پل روستای آب مورد لوداب را به زمین زد و پس از ساخت دو پایه اصلی پل ادامه عملیات ساخت و ساز آن متوقف شد و تاکنون هیچ گونه عملیات ساخت و سازی بر روی این پروژه صورت نگرفت تا داغ بی مهری و بی توجهی مسئولانی که به قول یکی از اهالی روستا فقط در هنگام انتخابات یادشان می آید که آب موردی هم وجود دارد به دل مردم محروم این منطقه بماند.
در سال های بعد و پس از درخواست های مکرر اهالی روستای آب مورد درخصوص اتمام این پل حیاتی و ارتباطی برخی از مسئولان استانی و دیگر نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی در شهرستان بویراحمد و دنا انواع وعده ها دادند ولی اکنون و پس از گذشت بیش از 16 سال از آغاز عملیات اجرایی این طرح هنوز پایه های نیمه تمام این پل ها هستند که همچون غده ای سرطانی بر پیشانی این روستای شهیدپرور نقش بسته است.
به دلیل اهمیت زمین های کشاورزی و مراتغ که در سمت دیگر رودخانه قرار دارند مردم روستا هر ساله با آغاز بصل بهار و شروع فعالیت های کشاورزی و چرای دام مجبورند پلی موقت از تنه های درخت، لوله های آهنی و سنگ بر روی این رودخانه طغیانی بسازند که برطبق مستندات در عملیات احداث این پل های فصلی انواع خطرات جانی سازندگان آن ها را تهدید می کند.
در سال های اخیر دو نفر از اهالی روستای آب مورد لوداب به دلیل طغیان رودخانه جان خود را از دست داده اند و حال آن که اگر این پل به بهره برداری رسیده بود شاید این دو نفر اکنون زنده بودند.
پروژه های نیمه ساز و اهمیت توجه و تکمیل آن ها یکی از اولویت های دولت جدید بوده که استاندار محترم نیز در اولین سخنرانی های خود تاکید ویژه بر اتمام این طرح ها داشت که با توجه به نقش موثر و حیاتی پل روستای آب مورد و عدم توجه مسئولان این سوال پیش می آید که چند نفر دیگر باید در این رودخانه غرق شوند تا مسئولان فکری به حال این پل کنند.
یکی از اهالی روستای آب مورد با انتقاد از مسئولان و نمایندگان ادوار محتلف مجلس مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کسانی که با شروع عملیات اجرایی این پل به دنیا آمدند اکنون ازدواج کرده اند.
این فرد روستایی که دل پری از نمایندگان مجلس داشت افزود: نمایندگان و لیدرهای آنان فقط در انتخابات یادشان می آید که روستایی به نام آب مورد وجود دارد و بعد از آن هم وقتی به آن ها درخصوص تکمیل این پل سوال می پرسیم با حالتی حق به جانب می گویند اعتبار وجود ندارد.
وی با اشاره به عدم رضایتمندی اهالی روستای آب موردلوداب از عملکرد و عده های مسئولان درخصوص پل ارتباطی این روستا ابرازداشت: بی شک مردم این روستا در آینده که باز لیدرهای انتخاباتی سرازیر می شوند حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.
از دیگر مشکلات روستای آب مورد لوداب می توان به عدم حضور دندانپزشک اشاره کرد که با توجه به تعداد بالای جمعیت و لزوم ارائه خدمات دندانپزشکی مردم این روستا و حتی دیگر روستاها و مناطق لوداب مجبور هستند برای کشیدن دندان با صرف هزینه ای گزاف و طی مسافتی چند ساعته به شهر یاسوج بروند.
در بخش لوداب وسایل و تجهیزات دندانپزشکی وجود دارد ولی به دلیل عدم حضور دندان پزشک همه این وسایل بلا استفاده در اتاقی خاک می خورند و مردم این بخش مجبورند به رغم وجود تجهیزات دندانپزشکی برای کوچکترین موارد مربوط به درمان دندان به شهر یاسوج عزیمت کنند.
نبود اماکن ورزشی و اماکانات ورزشی مدارس از دیگر مشکلات مردم آب مورد لوداب است که قطعی مکرر و کیفیت پایین شبکه های تلویزیونی در این روستا موجبات نارضایتی اهالی را در پی داشته است.
روستای آب مورد لوداب به عنوان بزرگترین روستای بخش لوداب که به عنوان یکی از تاثیرگذارترین مناطق اخذ رای برای کاندیدهای انتخاباتی مورد توجه بوده اکنون شاهد نارضایتی مردمش از این مسئولان است.
با توجه به عبور محور پاتاوه دهدشت از کنار این روستا و ایجاد فرصت مناسب برای اهالی این روستا بهره برداری از پل این روستا می تواند نقش تاثیرگذار و مهمی در رونق اقتصادی و فرهنگی مردم این روستا داشته باشد و عدم بهره برداری این پل به همان اندازه می تواند موجب بی میلی و نارضایتی مردم این روستا نسبت به مسئولان و دولت شود.
از آن جایی که توجه به مناطق محروم و پیگیری مشکلات آن ها از اولویت های کاری مسئولان و نمایندگان مجلس بوده و روستای آب مورد لوداب نیز از این امر استثنا نیست باید این سوال را پرسید که عدم اتمام عملیات ساخت و ساز پل این روستا به چه علت بوده است و آیا در آینده شاهد اتمام این طرح خواهیم بود یا نه …؟

گزارش: امین صداقت- بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بنگرو گفت:

  اگر یه ذره نسبت فامیلی با مسگولین (مسئولین) کسانی که مردم را گول میزنند داشته باشید فورا پل که سهل است فرودگاه براتون افتتاح میکنند بگردید ببینید با استاندار یا فرماندار -بخشدار -مدیرکل راه وحتی راهداری هیچ نسبت سببی یا نسبی ندارید ؟ اگر ندارید فورا درصورت امکان اقدام فرمایید همیشه حق مستضعفین جامعه درنظر گرفته نمیشود برادر عزیز همه ما میدانیم که مردم عزیز لوداب وخصوصا اب مورد از شیعیان واز دل همین مرزبوم هستند واقعا داد ازبی کسی

  • ناشناس گفت:

   واقعا متاسفم برای مسوولان که به این روستای عقب افتاده کمک نکنند آخی برای این که پارتی ندارند برای این روستا کاری نمی کنند وگرنه تا حالامشکلی نداشت

 • صداقت گفت:

  ممنون آقای ملک زاده عزیز

 • ملک زاده گفت:

  احسنت به امین عزیز خبرنگار مردمی ودلسوز. امیدوارم مشکلات مردم این منطقه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

پربازديد