تاریخ درج خبر : 1393/07/13
کد خبر : ۳۷۹۲۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مهمترین مشکل چشمه بلقیس بحث مالکیت آن است

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری چرام گفت: مهمترین مشکل باغ چشمه بلقیس مسئله تملک آن است بطوری که یک چهارم آن متعلق به دولت و سه چهارم دیگر شخصی می باشد.

IMG_2440

مجیدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامیداشت هفته گردشگری و روزجهانی سفر گفت: سفر پدیده ای خوشایند در دوران حیات بشر بوده که زندکی انسانها را تحت تاثیر و تحول قرار داده است و در شریعت مقدس اسلام به مقوله سفر و گردشگری توجه ویژه ای شده است.

وی قرن حاضر را قرن گردشگری نامید و خاطرنشان کرد: گردشگری به عنوان صنعتی نوظهور در هزاره سوم، طی نیم قرن گذشته با رشد تصاعدگونه خود تاثیر بسزایی در رشد و پویایی اقتصادی و تبادلات فرهنگی داشته است.

این مسئول در ادامه به تاریخ تاسیس نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در چرام اشاره و اظهار داشت: این نهاد در تاریخ 10 اردیبهشت 92 از سازمان میراث فرهنگی شهرستان کهگیلویه جدا و بطور مستقل اداره می شود و تاکنون تدابیر امنیتی و حفاظتی از ابنیه و آثار تاریخی را به خوبی انجام داده است.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری چرام آثار تاریخی این شهرستان را 170 مورد عنوان کرد و افزود:تاکنون از این 170 اثر تاریخی شهرستان چرام 143 اثر در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده اند.

مجیدی با بیان اینکه دو یگان حفاظتی وظیفه حفاظت فیزیکی از این ابنیه های تاریخی را به عهده دارند،خاطرنشان کرد: یکی از این یگان ها در بخش مرکزی و دیگری در شهر سرفاریاب مستقر هستند و تاکنون چندین مورد دستگیری قاچاقچیان اشیاء عتیقه داشته ایم که پس از کشف و ضبط تجهیزات همراه، آنها را به مراجع قانونی تحویل داده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بخش صنایع دستی، گفت: در بخش صنایع دستی نیز خدمات قابل توجه ای انجام گرفته است و با تفاهم نامه ای که در مرکز استان و بین سه نهاد میراث فرهنگی ، کمیته امداد و فنی و حرفه ای منعقد شده است مقرر شد که کمیته امداد اسامی 10 روستای شهرستان را به فنی و حرفه ای اعلام کند و این نهاد بصورت کاملا رایگان در هرکدام از این روستاها اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ساخت صنایع دستی نماید.

این مسئول با بیان اینکه تمامی کلاسها و وسایل مورد نیاز داوطلبان شرکت کننده در این کلاسها رایگان است، تصریح کرد: با برگزاری این طرح علاوه بر اینکه سنت های قدیمی فراموش شده دوباره احیاء خواهند شد، به اشتغالزایی زنان و دختران خانه دار نیز کمک شایانی می شود.

مجیدی با ذکر این نکته که تمامی آثار و صنایع دستی تولید شده توسط خود نهادهای نام برده خریداری می شوند، از زنان و دختران روستایی دعوت کرد تا در این کلاسها حضور داشته باشند و با یادگیری فنون مربوطه به اقتصاد خود و خانواده کمک کنند.

IMG_2439

وی با اشاره به بخش گردشگری نیز گفت: معرفی و شناسایی مناطق و روستاهای گردش پذیر شهرستان از مهمترین اقدامات انجام گرفته در حوزه گردشگری می باشد و در همین راستا در فروردین گذشته 5 هزار تیراژ از تصویر آبشار زیبای الوان طسوج(آبشار المون) در اختیار هموطنان و هم استانی های عزیزمان قرار گرفته است.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری چرام احداث کمپینگ چشمه بلقیس، سکوی نشیمن و آلاچیق،16 عدد چشمه حمام و 30 عدد چشمه سرویس بهداشتی، 300 متر دیوارکشی را نیز از اقدامات انجام شده در محوطه اطراف باغ چشمه بلقیس عنوان کرد.

مجیدی در پایان با بیان اینکه تمام زیرساخت ها و اقدامات انجام گرفته در باغ چشمه بلقیس توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری انجام گرفته است تصریح کرد: مهمترین مشکل باغ چشمه بلقیس مسئله تملک آن است بطوری که یک چهارم آن متعلق به دولت و سه چهارم دیگر شخصی می باشد.

منبع: پایگاه خبری چرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد