تاریخ درج خبر : 1393/07/13
کد خبر : ۳۷۹۲۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

چگونه با چاشنی افراط به اعتدال ایراد می‌گیرید؟

سایت استان: محمود آرام

نمیدانم پس از سوم تیر و انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران تا یک سال بعدش چند مدیر در استان و کل کشور تعویض شد اما مطمئنم این تغییرات به مراتب بیش از دولت اعتدال صورت گرفت و به قول هواداران دولت مهروز، اولویت اول کشور، تعویض مدیران دوم خردادی بود که باید به فوریت انجام می شد.

13911108000023_PhotoA

اصلاح طلبان نیز که در بهت شکست از رقیب ناشناخته بودند تا مدتها سر برنیاوردند. یعنی پیروزی یک نیروی ناشناخته در برابر هاشمی رفسنجانی که به نوعی تاریخ انقلاب اسلامی است خیلی قابل هضم نبود. به هر روی هر چه بود گذشت و با آمدن احمدی نژاد نوعی افراطی گری دهه‌ی شصتی نیز کشور را فرا گرفت.

همه‌ی مدیران منسوب به دولت گذشته(دولت اصلاحات) در کمتر از یکسال برکنار شدند و نیروهای همسو با دولت مهرورز جای آنان را گرفت. خب حق طبیعی هر دولتی است که نیروها و مدیران خود را انتخاب کند چون باید سیاست های دولت جدید را اجرا کند. اما در آن دوران بسیاری از مدیران لایق برکنار و مدیران جوان و اکثراً بی تجربه جای آنها قرار گرفتند.

ذکر یک نمونه خالی از لطف نیست. آقای حمزه زاده در یک دوره که رحیم مشایی سکان میراث فرهنگی کشور را بدست گرفت بدون حتی یک روز سابقه کارمند بودن! بله درست متوجه شدید بدون یک روز سابقه کارمنددولت بودن به عنوان قائم مقام سازمان میراث فرهنگی کشور منصوب شد!!! یعنی یک فرد بیکار به عنوان قائم مقام یکی از مهمترین سازمانها منصوب شد!

فقط به این دلیل که از نیروهای همسو بود! یک شبه ره صدساله رفتن. شاخصه برخی خودروها را با سرعت صفر تا صد می سنجند و این عدد هرچه پایین تر باشد سرعت خودرو بیشتر و شتابی بهتر دارد. آقای حمزه زاده سرعت صفر تا صدش از مدرن ترین خودروها هم بهتر بود!

احمدی نژاد منتصب به جریان اصولگرا بود و هست. شاید در طول دوران انقلاب اسلامی، بی سابقه ترین حمایتها هم از این دولت شکل گرفت. دو قوه دیگر نیز همسو بودند. صدا وسیما و دیگر نهادها و اکثر رسانه ها نیز همسو با دولت جدید. در واقع همه ارکان قدرت یکسان شد. اما این دولت نه تنها رقیبان سیاسی خود که حتی در برخی موارد دوستان خود را نیز تحمل نکرد. مثال بارز نیز برکناری چند وزیر و مسایلی که به وجود آمد.

اما اصلاح طلبان در دورانی که احمدی نژاد رئیس جمهور بود، کجا بودند؟ در واقع هیچ جا! نه صدا وسیما خبری از آنها منتشر می کرد و نه رسانه ها سراغی از آنان می گرفتند. ضرب المثلی هم هست که میگه از دل برود هر آنکه از دیده برفت. حذف گسترده مدیران دولت گذشته و چهره ای اصلاح طلب از مناصب و همچنین با حذف رسانه های وابسته به این جریان، کم کم چهره های آنان هم به فراموشی سپرده شد.

حجمی از افراط و افراطی گری و همچنین فضای امنیتی کشور را فرا گرفته بود که کمتر کسی جرات انتقاد ولو ساده را از دولت و قوه مجریه داشت. چند نفر نیز به جرم توهین به رئیس جمهور که به زعم خود انتقادی کرده بودند نیز به زندان افتادند. در واقع می توان گفت که وقتی اصلاح طلبان دولت را واگذار کردند به کلی حذف شدند.

اما در آن سو و با شرایط مشابه، این اتفاق برای جریان اصولگرا نمی افتد چرا؟ چون اگر قوه مجریه یا قوه مقننه که با آرای مستقیم مردم انتخاب می شوند نیز به دست نیروهای اصلاح طلب بیفتد تنها بخشی از قدرت در دست این جریان است و بخش بیشتری از قدرت که انتصابی هم هستند به صورت انحصاری در اختیار اصولگراها می ماند.

از دیرباز تاکنون قوه قضائیه، صدا و سیما، شورای نگهبان و تریبونهای نمازجمعه … در اختیار اصولگرایان بوده و هست. رسانه های دیداری و شنیداری که عمدتا در اختیار جریان اصولگرا است نیز در دورانی که قوه مجریه در اختیار جریان رقیب است هر روز به بهانه های مختلف با افراد جریان اصولگرا مصاحبه میکند و یا خبر منتشر می کند.

طی چند روز گذشته تیتر یکی از نشریات محلی دست آویز جدیدی برای دوستان اصولگرا به وجود آورد تا صدای خود را از برگشت دوباره افراط به استان و شهرستان گچساران بلند کنند. مشخصا آقای یدالله مرادی که از سابقون جریان اصولگرا در گچساران است بر این مطلب و بر این تیتر تاخته و آن را افراط گرایی خوانده است.

به طعنه گفته این تیتر پیروزی رزمندگان غزه علیه صهیونیست‌ها و یا شیعیان عراق علیه داعشی‌ها نیست و آن را انحصارطلبانه و نظامی گرایانه خوانده است. البته نمیدانم آقای مرادی عزیز همیشه اینگونه به واژه ها و کلمات بکار رفته و گفته شده حساس است یا فقط وقتی به قول خودشان تیم رسانه ای حاکم بر شهر از این ترکیبات استفاده می کند باید فریاد وامصیبتا سر داد.

از آقای مرادی می پرسم آیا وزیر علوم صهیونیستی بود یا بعثی که یار و همفکر دیروز و امروز وی آقای بزرگواری استیضاح آن را نبرد حق علیه باطل می داند؟ اگر حساسیتی در کار بود چرا سکوت کردید؟ چه پاسخی برای این دوگانگی دارید؟

هر چند هر انسان عاقلی باید با افراط مقابله کند اما معمولا کسانی که دست به کارهای افراطی می زنند و حریفان و رقیبان را حذف می کنند خود متوجه عمق این فاجعه نمی شوند. الان نیز نه برکناری مدیران که یک تیتر این گونه آقای مرادی را برآشفته کرده باید به وی گفت: شما (منظور جریان متبوع شماست نه شمای حقیقی) نیز که در دوره ای راه افراط را پیمودید اکنون و چند صباحی شما نیز مزه افراط را بچشید تا عمق فاجعه را دریابید، که اگر دست روزگار دوباره شما را بر سریر قدرت آورد دیگر این رفتارها را تکرار نکنید.

این که نیروها را به ارزشی و غیر ارزشی تقسیم بندی کنیم نیز خیلی مقبول نیست و حنایش دیگر رنگی ندارد چون همه در این سیستم و نظام فعالیت می کنند و همه خود را مدیرجمهوری اسلامی می دانند. چه آنکه دولت گذشته خود را پاکترین دولت می نامید و چه استفاده هایی که از دین و دیانت نکرد اما هر روز شاهد فاش شدن سواستفاده ها و اختلاس هایی در گوشه و کنار ایران هستیم که کشور را به قهقهرا برد.

افراط اگر بد است برای همه بد است نه اینکه وقتی شما از آن استفاده می کنید خوب باشد و وقتی نوبت به خودتان رسید آن را بد بدانید. آیا مرگ خوب است اما برای همسایه؟

آقای مرادی و دوستانش بهتر می دانند در مشی و مرام اصلاح طلبان و اعتدال گرایان، شیوه های حذف فله ای و افراطی جایگاهی ندارد و این هیاهو های رسانه ای بیشتر برای کند کردن روند تغییر مدیران و خاموش نبودن و احتمالا ثبت در تاریخ و ادای دین به جریان متبوع است!
راستی آقای مرادی ما که یادمان نمی آید ولی آیا کسی از اصلاح طلبان در دولت مهرورز به تغییر مدیران اعتراض و برای این موضوع جنجالی به پا کرد؟

 یادداشت آقای مرادی با عنوان شعار اعتدال ، روش انتقام

منبع: استان” href=”http://k-b.ir/379179″ target=”_blank”>دوهفته نامه‌ی زاگرس – چهارشنبه ۹ مهر ۹۳ – شماره ۲۵۵

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • معلم املا گفت:

  متاسفم برای دو نفر آخر..علت اصلی تنگ نظری شما اینه که نویسنده را می شناسید.شما به اصطلاح نظر کرده اید به *من قال*بجای اینکه نظر کنید به ما قال.
  هرکه را نیست ادب لایق صحبت نبود…..

 • طاس احمدی گفت:

  محمود نکبت تو این سایتو بهانه کردی که هر روز عکستو ونوشته های دروغین بزنی کمبودی عقده ای ادای آدمای روشنفکر ودر نیار چون تو یه …….

 • ناشناس گفت:

  آقای محمود آرام لطفا این همه حرفای دیگران و حفظ نکن و تو سایت نزن همه میدونن هیچی بارت نیست منگل هر آدمی یه گنجایشی داره همه میدونن فقط داری ادا در میاری

 • معلم املاء گفت:

  آقایی که خودتو دهدشتی معرفی کردی. (اغتشاشات) .نه اختشاشات.آبروی همه را بردی

 • دهدشتی گفت:

  راستی اقای ارام چرا اختشاشات 88رو نقد وباز نمیکنی . همه دیدند که چه کارهای غیر قانونی برای بدست گرفتن قدرت که نکردن

 • دانشجو گفت:

  شکست چند دولت اصلاحات در مقابل احمدی نزاد درسال88 خیلی جالب بود.

 • همشهری گفت:

  اقای ارام دنبال خودشرینی و مقام میگرده

 • همشهری گفت:

  بسیاری از مدیران اصلاحاتی در کشور به ویزه در استان سابقه مدیریتی ندارند.

 • بیکار گفت:

  اقای محترم مگه ریس دولت اصلاحات یک لیسانس فلسفه بیشتر نبود که.

 • ليزه گفت:

  امیر حسین دوست خوبم مخلصانه توصیه میکنم هیچ قلمی را با شمشیر داعش مقایسه نکن ! زیرا داعشی ها فقط یک مشت متحجر پوک مغزند و هیچ ربطی به قلم ندارند !!

 • اکبر گفت:

  انتقاد بجایی بود

 • rahimfar گفت:

  اقای ارام خیلی خوب بود

 • رهزاد گفت:

  سلام محمود
  خسته نباشی برادر!
  این اولین نوشته ای بود که ازت خوندم. بسیارصریح وبی پرده نوشتی ومن اینگونه نوشتنها رادوس دارم اگرچه به مذاق خیلی ها خوش نمیاد!
  فقط امیدوارم برای دل خودت بنویسی نه رضایت خاطردیگران ویابرآشفتن دیگرانی دیگر!
  بیشتربنویس

 • یاسوج گفت:

  درود آقای آرام که خیلی ساده حقیقت را عنوان نمودی.

 • همشهری گفت:

  درود و سلام بر نگارنده آقای آرام عزیز:
  سخن چون از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.
  بسیار شیوا و وزین نوشتید ولو کسانی که منافع شان تامین نشود، چون واقعیت و حقیقت را نوشتید باید تمکین و بپذیرند و گرنه سرکش و طا غوت هستند. چرا که اصول گرایان به مثابه حمله مغول به ایران آمدند، زدند، روفتند، بردند و رفتند.
  درود بر این قلم.

 • بهبهان گفت:

  ریشه اصلاحات خشک شده بیخود جوش نزنید………..

 • رضا گفت:

  خوشتیپ فرماندار دهدشتم یه روز سابقه مدیریتی نداره چطور اینجا زبون باز نمیکنی. فعلا رو انشات کار کن. انگار باورت شده اعتدال رو…

 • ناشناس گفت:

  آقای ارام وقتی سید باقر موسوی که ادعای اصلاح طلبی دارد بجای حمایت از امثال تاجگردون بیاد به تاجگردون گیر بده باید یداله مرادی هم شیر وابو و بیاد فریاد وامصیبتا سر بدهد.

 • امیرحسین عزیزی گفت:

  محمودجان بنازم قلمت راکه ازشمشیرداعش تیزترهستش ، برای افراط گرایان بهترین جواب رادادی اونهم بابیان خودشون
  .عالی وتاثیرگذار

 • س-ب گفت:

  خوب بود آرام جان
  سپاس

 • ناشناس گفت:

  عالی بود.تشکر

 • شهر گفت:

  واقعا این فرد(حمزه زاده) بدون یک روز کارمند شدن قائم مقام سازمان میراث فرهنگی کشور شده آیا این موضوع مستند است وحقیقت دارد؟؟؟؟؟این خیانت نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه کسانی ووووووووووووووووووو

پربازديد