تاریخ درج خبر : 1393/07/13
کد خبر : ۳۷۹۲۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

بوی فاضلاب و زباله‌ها زندگی را برای‌مان سخت کرده است

نبود جدول و کانال برای هدایت فاضلاب های خانگی در برخی محله های شهر دهدشت مشکلات متعددی را برای اهالی به وجود آورده است.

تجمع این فاضلاب و به وجود آمدن باتلاقی از این آبها، گذشته از بوی بد و متعفن می تواند باعث بروز امراض و بیماری های گوناگونی شود.

تجمع فاضلابهای خانگی درست پشت درمانگاه تامین اجتماعی شهر دهدشت زنگ خطری است که اگر مسئولین این شهر به فوریت به آن رسیدگی نکنند ممکن است باعث بروز بسیاری از بیماری های واگیردار شود.

IMG_0499 (Copy)

یکی از اهالی این محله به خبرنگار سایت استان، 7 سال است که در زجر هستیم. در فصل زمستان این نقطه مثل دریا می شود. گذشته از این مشکل بزرگ، جدول‌گذاری، گازکشی و برق نیز نداریم و حتی کابلهای برق از پشت بام خانه ها رد می شود. آب را به زحمت برای خانه ها کشیدیم. اگر اتفاقی افتاد چه کسی جوابگو است؟ آیا شهرداری یا اداره برق جوابگو است؟ فرمانداری جواب می دهد؟

جلیلی ادامه می دهد: بسیاری از مسئولین را به اینجا آوردیم اما میگویند بن بست است. همه ما را پاسکاری می کنند از شورا به فرمانداری و از آنجا به شهرداری و … راهی برای خروج فاضلاب نیست بخشی به کوچه می آید بخشی به پارکینگ می رود و بخشی هم به اداره آب و فاضلاب که در مجاورت ما قرار دارد سرازیر می شود. کوچه لجنزار شده . متاسفانه شهرداری هم جوابگو نیست.

وی همچنین می گوید: واحد عمرانی شهرداری دهدشت گفته 16 میلیون هزینه جدول‌گذاری می‌شود در حالی که اگر 3 میلیون تومان از این پول را به خودم بدهند می توان با آن جدول کشی را کامل کرد. اگر شهرداری نمیتواند خدمات دهد نباید مجوز و پروانه ساخت می داد. در کنار ما آب و فاضلاب‌شهری نیز قرار دارند و وقتی به آنها مراجعه کردیم جواب درست و حسابی به ما ندادند.

IMG_0504 (Copy)

ساکن این محله همچنین وجود این لجنزار را باعث بیماری و دردسرهای بسیار عنوان می کند و میگوید: در تابستان زندگی برای ما جهنم می شود بوی گندآب این باتلاق که ایجاد شده و توسط کولر به خانه ها می آید همه را کلافه کرده است.

همچنین یکی از اهالی محله خیابان ابوذر غفاری به خبرنگار سایت استان گفت: کانال هدایت آب افتضاح است و قرار بود بهسازی شود اما به محل تجمع زباله تبدیل شده است.

دسترس به بازدید برخی از اعضای شورای شهر از این مکان اشاره کرد و بیان داشت: این اعضا حتی مسئولین شهرداری را به این مکان آوردند ولی تاکنون هیچ اقدامی نشده است.

IMG_0475 (Copy)

وی افزود: کارگران شهرداری هر 20 روز تا یک ماه وقتی میخواهند مثلا اینجا را تمییز کنند زباله ها را بر روی لبه کانال قرار داده اما آنها را به حال خود رها می کنند و بوی تعفن مضاعف همه را آزرده کرده است. گاهی خود دست به کار می شویم و آن را تمییز می کنیم اما دیگر غیرقابل تحمل شده است. در تابستان همه بوی این کانال به داخل خانه ها می آید.

دسترس در خصوص دیگر مشکلات این منقطه گفت: چهارسال پیش پول همیاری برای جدول کشی کوچه و آسفالت خیابان پرداخت کردیم ولی تا کنون هیچ اقدامی نشده است. کارشناس شهرداری در 4 سال پیش مبلغی را اعلام کرد و ما واریز کردیم اما اکنون که مراجعه می کنیم عنوان میشود که هزینه ها افزایش یافته است و باید دوباره پول همیاری واریز شود.

خانم راستا که در همین منطقه زندگی می کند به خبرنگار ما گفت: بوی تعفن کانال همه ما را کلافه کرده است و دو بچه دارم که همیشه مریض می شوند. کوچه خاکی است و همیشه گرد و خاک ناشی از عبور ماشین ها به داخل خانه می آید. بارها به شهرداری مراجعه کردیم ولی هر بار دست از پا درازتر و بدون جواب قانع کننده ای برگشتیم.

IMG_0478 (Copy)

انتظار ساکنان این است که شهرداری اول روی این کانال را پوشانده و مسقف کنند و این کوچه که طول زیادی هم ندارد را آسفالت کند.

شهردار دهدشت در خصوص مشکل ساکنان این محله به خبرنگار سایت استان گفت: در سالهای گذشته تنها برای چهار پلاک در کوچه 6 متری پروانه ساخت صادر شده و اکنون اگر به دنبال جدول کشی برای این نقطه که طولی بالغ بر 159 متر دارد باشیم زمان‌بر است.

جواد تخشا افزود: طبق قانون، اگر شهرداری به دنبال خدمات‌دهی به ساکنان معبرهای پایین تر از 12 متر عرض باشد می بایست 50 درصد هزینه ها را به صورت همیاری از آنان اخذ کند.9663_806-398x300

وی ادامه داد: هزینه جدول کشی برای این خانه ها بالغ بر 40 میلیون تومان می شود و در اولویت های بعدی شهرداری دهدشت است. شیب کوچه ها به گونه ای طراحی شده که همه فاضلاب ها در یک نقطه تجمیع می شود و شهرداری به دنبال راهی برای حل این مشکل تا قبل از بارش باران است.

تخشا بیان داشت: اختلاف مالک زمین های این نقطه با شهرداری از یک سو و طرح تعریض خیابان از سوی دیگر مانع خدمات رسانی مطلوب به این منطقه است.

شهرداری دهدشت در خصوص مشکل اهالی خیابان ابوذر غفاری به خبرنگار سایت استان گفت: کانال سیل بند برای هدایت آبهای سطحی است و بر اثر باور اشتباهی که از گذشته تا کنون وجود دارد فاضلابهای خانگی به این کانال ها می ریزند. اکنون در شهرداری دادن پایان کار، منوط به حفر چاههای جذبی فاضلاب شده است.

جواد تخشا افزود: این منطقه در محدوده بافت فرسوده و تاریخی قرار دارد و در گذشته توجه چندانی به آن نشده است.

تخشا ادامه داد: تلاش می شود راه حلی برای این نقطه به همراه دو نقطه دیگر شهر که مشکل مشابه و حاد دارند پیدا و در آینده نزدیک اقدام لازم را انجام دهیم.

شهردار دهدشت خاطرنشان کرد: در دوران شهرداران گذشته بیش از 105 میلیون تومان از شهروندان پول همیاری گرفته شد اما به تعهدات عمل نشد. نیازها زیاد و مطالبات فراوان و امکانات و ظرفیتها کم است.

وی افزایش هزینه خدمات را دلیلی برای شانه خالی کردن از تعهدات ندانست و اظهار داشت: علیرغم اینکه هزینه برخی خدمات به شدت افزایش یافته اما چون شهرداری تعهد کرده است باید کار را انجام داد.

شهرداری نهاد خدمت رسان و خودگرانی است که انتطار می رود شهروندان، برای ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت از سوی شهرداری دهدشت، ما را همراهی کنند.

تخشا در پایان گفت: کل اعتبارات عمرانی شهرداری دهدشت در سال گذشته 450 میلیون تومان بود که بیش از 200 میلیون تومان بابت مطالبات سالهای گذشته به پیمانکاران پرداخت شد و بیش از 600 میلیون تومان از اعتبارات جاری برای کارهای عمرانی در شهر دهدشت هزینه شد.

گزارش و عکس: مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ابوذر گفت:

  آقای شهردار تا حالا چند بار به جدولهای خیابان ابوذر غفاری سر زده اید.البته درکتون میکنم چون فامیلهاتون اونجا ساکن نیستند

 • ایرانی گفت:

  آقای شهردار! بدلیل عدم وجود پارک مناسب مردم شهر دهدشت به خصوص بانوان صحیح یا غلط شبها جلوی درب منازل می نشینند اما با بوی بد فاضلاب جداول همین فرصت هم از انهاگرفته شده.از روز قیامت بترسید که همین مردم جلوی شما را بگیرند

 • ستار گفت:

  آقای شهردار این که هر شهرداری میادشهردارای قبلی را میکوبه دیگه نخ نما شده.یا علی این گوی و این هم میدون

 • ناامید گفت:

  آقای شهردار ایا توی دانشگاهی که درس خواندید به شما نگفتند پارک (جانبازان )باید سطل زباله داشته باشد

 • همشهری گفت:

  شهردار دهدشت فقط در محله هایی که فامیلهای خودش سکونت دارد مثل 180 دستگاه و پارک جانبازان کار می کنه البته چه کاری .خوا زهر وابو

 • فریانی مقدم گفت:

  پارک دانشجو جنب بیمارستان مرحوم ایت الله امام خمینی ره داره به کلی نابود مبشه
  ای شهردار ای شورا ای خدا یه کاری کنیت

 • طیفونی گفت:

  دل کافر سی شهر دهدشت کباب ایابو

 • جابری اصیل گفت:

  آقای فاتحی من بچه جابرم .کسی به نام شما در محله ما نیست.میشه بگید شما از چیه ….. راضی هستید؟بله مشکلات به آسانی حل میشه ،اما با …..؟ مردم آگاهند عوامفریبی نکنید لطفا .اجازه بدید دکتر حجت خواه جلوی غارت و چپاول بیت المال را بگیرند

 • گنجی گفت:

  شورا و شهردار فعلی موجب پسرفت این ویرانه شهر خواهند بود

 • فاتحی گفت:

  با تشکر از خبررسانی سایت ک ب
  من در مدت یک ساله اخیر از دکتر تخشا بسیار راضی هستم
  و میدانم که این مشکلات به آسانی حل خواهد شد با تشکر
  فاتحی .دهدشت.محله جابرسیتی

 • سرلاب گفت:

  باسلام به عنوان شهروندانتظاردارم چنین مسایل مهمی که موجب آلودگی محیط وحتی موجب تضعیف روحیه شهروندان میشه انشالا به لطف شهرداروشوراهاحل بشه.ممنونم ازدکترحجت خواه که به مسایل مهم شهررسیدگی میکنند.

 • فردین جعفرزاده گفت:

  باسلام،شهری که شورای شهرش ازلحاظ فکری باهم عقیده نیستند باید هم شهر دارای چنین مشکلات ومعضلاتی باشد.بهترین شهردار اقای رستم عزیزی بود .

 • 60 ساله گفت:

  عزیزی و مرحوم توفیقیان بهترین شهرداران بودند
  …. و ….. و ….. ضعیفترین شهرداران بودن

 • شهروند گفت:

  شهر تعطلیل است شهردار تعطیل تعطیل است . تنها نانوای صبح بیدار است

پربازديد