تاریخ درج خبر : 1393/07/15
کد خبر : ۳۷۹۳۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم از دوران شهرداری‌ام به نیکی یاد می‌کنند/ مخالف تخریب تپه استانداری بودم/ افراد سیاسی چاره‌ای جز حرکت به جلو ندارند

محمد بهرامی در گفتگویی هر چند کوتاه به برخی از سئوالهای خبرنگار سایت استان درمورد دوران وی در تصدی شهرداری یاسوج پاسخ داد که از جمله آن دستور تخریب تپه استانداری، فعالیتهای سیاسی و شعار پایتخت طبیعت ایران است که در پی می‌آید.

مردم از دوران شهرداری‌ام به نیکی یاد می‌کنند

دوران حضورتان به عنوان شهردار یاسوج را چگونه ارزیابی می کنید؟

بهرامی

بازخورد فعالیت هایمان را در شهرداری از مردم می گرفتیم. رضایت مردم از کارهایمان بهترین مشوق و نیروی محرکه ی تیم مدیریتی شهرداری بود. همین که مردم الان و پس از گذشت چندین سال، از آن دوران به نیکی یاد می کنند باعث دلگرمی و رضایت است. در آن دوران به هیچ وجه سیاسی عمل و برخورد نکردم، بلکه به دنبال حل مشکلات مردم بودم تا جایی که  قانون اجازه میداد و شاید به همین دلیل بین آحاد مردم مقبولیت کسب کردم. اگرچه عده ای  برای رسیدن به اهداف خود از هر ابزاری استفاده می کنند و کارهای غیر اخلاقی انجام می دهند اما همواره سعی کرده ام اخلاق و منافع عمومی را معیار و ملاک اعمالم قرار دهم.

در زمان تصدی شما در شهرداری مطبوعات فعال بودند، با چه هدفی با مطبوعات همکاری داشتید؟

رسانه ها و مطبوعات بازوی توانمند جامعه در ارتباط با مردم هستد. اعتقاد دارم که از حداکثر ظرفیت رسانه ها در استان استفاده نمی شود و می بایست به گونه ای عمل شود که ارتباط دو سویه رسانه ها به خصوص مطبوعات با مردم باید با تمام توان و با کمال صداقت و امانت داری برقرار باشد. از هر فرصت و ظرفیتی استفاده می‌کردیم تا کار مردم زمین نماند و با همین دیدگاه بود که پتانسیل های موجود را شناسایی و تقویت کردیم، مطبوعات نیز یکی از این پتانسیل ها بود و در شهرداری بسیاری از نشریات راکد را فعال و یاری کردیم. همواره خود را در ارتباط  با مطبوعات متعهد و ملزم دانسته و میدانم.

bahrami1

مخالف تخریب تپه استانداری بودم 

 دستور تخریب تپه استانداری در دوران شما صادر شد، دراین باره چه موضعی داشتید؟

در مورد تپه استانداری اصلا بحثی از تخریب کلی این نقطه نبود با این حال مخالف این امر بوده و دلایل مخالفتم را در هر نشستی که تحت این عنوان برگزار می‌شد، کتبا اعلام می‌کردم. معتقد بودم تخریب این تپه سبب اداری و امنیتی شدن این منطقه شده و کاربرد فضای سبز و گردشگری پارک مهرورزی و رودخانه از بین می‌رود. آقای نوذری می خواست بخشی از آن را جهت ساختمان اداری استانداری استفاده کند که با مخالفت ما مواجه شد.  با وجود این مخالفت ها موضوع در کمیسیون ماده 5 مطرح شد و با حمایت معاونت عمرانی و رئیس مسکن وشهرسازی که نیروهای بومی بودند، تصویب ما در کمیسیون مخالف ولی تنها بودیم.  بعد از رفتن من هم آقای نوذری بخشی از کار را اجرا کرد و جلو برد اما متاسفانه در زمان آقای نیکزاد دستور داد که تپه به کلی باید تخریب شود ، متاسفانه هیچ کس را مشاهده نکردیم که در این زمینه مقاومتی داشته باشد و به کلی تپه را تخریب کردند.

چوب خدا صدا ندارد

در شورای دور اخیر عده زیادی از اعضای سابق رای نیاوردند، دلیل این اتفاق را در چه می‌بینید؟

تمام مسولین باید بدانند که مردم لحظه به لحظه گفتار و اعمال آنها را رصد می کنند و ما باید بدانیم که مردم خیلی هوشیار هستند ، تیزبین هستند و در زمان مقتضی خیلی خوب قضاوت و انتخاب می کنند اعتقاد بنده این است که آنها چوب عملکرد خودشان را خوردند ، اگر توجه بفرمایید بعد از ما ظرف چند ماه کوتاه سه سرپرست عوض کردند که باعث چه هزینه هایی برای مجموعه شهرداری شدند … همین شورا زمانی که بنده بعنوان شهردار وقت، آقایان در دولت سیاسی کاری می کردند و می خواستند غیرخدایی با من برخورد کنند بجای اینکه به حمایت از بنده بپردازند سعی می کردند من را از گود خارج و از دوستان سیاسی خودشان جایگزین ما کنند باید اعتقاد داشته باشیم که چوب خدا صدا ندارد و هر کاری که غیر خدایی باشد پابرجا نمی ماند.

 

در دوران فعالیت‌تان در شهرداری یاسوج حکمی از سوی محاکم قضایی درمورد شما صادر شد این حکم شامل چه مواردی بود؟

اولین مورد شکایت در راستای ورود نیروی غیرمجاز به بدنه شهرداری بود در صورتیکه نیروهای شرکتی مربوط به شرکتهای طرف قرارداد شهردادی بوده و ارتباطی به شهرداری نداشتند. تنها برای تخریب از این وصله استفاه کرده بودند.

مورد دوم مربوط به کوی شهرداری، متعلق به مجموعه شهرداری بود که از استانداری بازپس گرفتیم ولی در گزارشی که به ناحق تنظم کرده بودند عنوان شد که به طور غیرقانونی و به زور منازل مسکونی استانداری را تصرف کرده ایم.

مورد سوم، آموزش و پرورش در نامه ای به استاندار شاکی شده بود که مدرسه نجف‌آباد را در راستای تعریض بلوار این منطقه تخریب کرده‌ایم در صورتی که مجوز این کار در کمیسیون ماده 100 صادر شده بود. در راستای طلب‌هایی که بخشی از آن پرداخت و بخشی دیگر را توافق کرده بودیم تهاتر کنیم ، بدون در نظر گرفتن توافق فی مابین مجدداً عمداً جهت تخریب ما شاکی شده بودند.

bahrami3

آقای جاوید اگر حمایت شود انسان شایسته و پای کاری است

عملکرد دکتر جاوید شهردار فعلی یاسوج را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به شناختی که از ایشان دارم شهرداری را به خوبی میشناسد و بر کار خود مسلط است انگیزه بسیار خوبی برای کار دارند. سالها در مجموعه شهرداری کار کرده اند و نقاط ضعف و قوتش را به خوبی میشناسند. البته اختلاف سلایقی نیز وجود دارد که امری اجتناب ناپذیر و طبیعی ست. اگر بر خلاف بنده از ایشان حمایت شود انسان شایسته و پای کاری است.

 با توجه به اینکه مردم از دوران شما راضی بودند به نظر شما دکترجاوید نیز می تواند این تائیدیه را از مردم بگیرد؟

شرایط گذشته شاید هیچ زمان دیگری تکرار نشود، دورانی که مجموعه استانداری، برخی از اعضای شورا و جریانات سیاسی هم به مخالفت برخاسته بودند به سختی کار می‌کردیم و درصدد دفاع از حقوق مردم بودیم. ضمن اینکه ذات شهرداری یعنی سختی و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ، در بعد اول یک شهردار باید بتواند خود مجموعه شهرداری را بچرخاند ، مدیریت کند. بعد بتواند شهر را بچرخاند که خیلی ها در همان مرحله اول می مانند با این وجود و این همه سختی و مخالفت و عدم حمایت در همه زمینه ها در شهر یاسوج خوب کار شد، از این لحاظ روزهای خوبی برای شهر رقم خورد.

همه در قبال شهر، که خود موهبتی است وظایفی داریم و امیدوارم نیروهای شهرداری و مجموعه‌های خارج از بدنه این دستگاه جهت پیشرفت هرچه بهتر آن با دکتر جاوید همکاری لازم را داشته باشند. خوشبختانه آقای استاندار تاکنون همکاری با ایشان داشته و بودجه‌های خوبی نیز در اختیارشان قرار داده اند در حالی که بنده این شانس را نداشته و مجموعه مسولین وقت با وجود عدم حمایت، کارشکنی هم می‌کردند.

افرادی که به جاده سیاست وارد می‌شوند چاره‌ای جز حرکت به جلو ندارند

چگونه وارد جریانات سیاسی و انتخاباتی شدید؟

در سالهای آخر خدمتم در شهرداری عده‌ای به این نتیجه رسیدند که می‌توانم از این شیوه مدیریت در سطوح بالاتر استفاده کنم و این بود که با توجه به درخواست های مکرر به فکر ورود به دنیای سیاست افتادم. در همین سالها برخی افراد فضا را به حدی تنگ کرده و کارشکنی می‌کردند که حجم زیادی از انرژی‌ام را صرف دفاع از خود می‌کردم و این بود که کار کردن در شهرداری به واسطه اینکه محیط آسیب ‌پذیری بوده و ضربه اصلی را مردم می‌خوردند، ماندن را جایز ندانستم.

ریشه تمام این مشکلات و مخالفت ها سیاسی بود و حتی بعضی از اعضای شورا، مجموعه استانداری و جریانات سیاسی فضا را تنگ کرده و کارشکنی می‌کردند. مخصوصا که مخالف تخریب تپه استانداری و ساخت و ساز در کنار هتل آزادی که باعث مسدود شدن کمربندی شهر می شد یا تخریب تاسیسات شهرداری، همین امر باعث تشدید اختلاف با استاندار وقت آقای نوذری شد و مایه سوء استفاده بیشتر دیگران بر علیه بنده می شد. ورود به سیاست جاده یکطرفه و شلوغی است که اگر هنوز به آن وارد نشده باشیم، می‌توانیم به عقب برگردیم ولی به محض ورود چاره‌ای جز حرکت به جلو نداریم.

bahrami2

در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلایل زیادی که همه می دانند و از جمله ، نهادینه نبودن احزاب و فعالیت فصلی آنها تنها 20 درصد از آرا را احزاب می‌تواند کسب کنند و این مساله تا حدودی کار را سخت می کند. آنچه بیش از همه حائز اهمیت است حضور در بین مردم، عملکرد اشخاص در دوران مسولیت و موارد بسیار دیگری است که با دارا بودن آنها می‌توان به حضور موفق در صحنه ی سیاست امیدوار بود.

پایتخت طبیعت ایران به حق زیبنده یاسوج است

شعار (یاسوج پایتخت طبیعت ایران ) چگونه انتخاب شد؟

به این نتیجه رسیده بودیم که در راستای استفاده از ظرفیت های شهر یاسوج از جمله جذب توریست که از صنایع پیشرو و پر درامد عصر حاضر است  ناگزیر از انتخاب اسم یا لقبی برای شهر یاسوج هستیم. سال86 با مشورت کارشناسان و همکارانمان در شهرداری برای انتخاب (پایتخت طبیعت ایران) که به حق زیبنده ی این دیار است ، به اتفاق نظر رسیدیم. کار تا جایی پیش رفت که این لقب در اذهان مردم، مسؤلین و حتی رئیس جمهور و دولت ثبت شد. البته بازی های تیم فوتبال شهرداری مقابل تیمهای بزرگی نظیر: ذوب آهن اصفهان و تراکتورسازی تبریز و شکست این تیم ها که به موجب آن، تیم به  (غول کش) معروف شد و بازی خوب مقابل استقلال تهران نیز در این اقبال عمومی و شناساندن این شهر و تثبیت شعار (یاسوج پایتخت طبیعت ایران ) بی تاثیر نبود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شهروند گفت:

  برای رسیدن به توسعه استان در همه زمینه ها نیازبه افراد توانمندی نظیر دکتر بهرامی در همه سطوح هستیم

 • گمنام گفت:

  دکتر بهرامی مرد عمل ، موفق باشی با اصالت

 • جواب صیدالی گفت:

  در جواب کسی که الکی به اسم صیدالی کامنت گذاشته، فقط دو کلمه بهت میگم، چرت نگو

 • محسن گفت:

  سلام بر پدر پایتخت طبیعت ایران، خلآ جنایعالی در مدیریت کلان استان احساس می شود. به امید پیروزی در انتخابات مجلس

 • محمد خرامان گفت:

  وجود نیروهای متخصص ومتعهد در استان که دلسوز و برخواسته از آحاد مردم درد کشیده و محروم این خطه زرخیز اما فقیر کشور ، رابا این جزئیات و مسائل کلیشه ای مخدوش نکنیم. آقای دکتر بهرامی به حق از متخصصین بنام استان در زمینه شهرسازی ومطالعات شهری هستند کما اینکه تحولاتی که ایشان در زمان تصدی شان بوجود آوردذند در نوع خود بی بدیل میباشد.فلذا دوستان با موضع گیری جهت دار سیاسی که بازخورد این نگرش در طی چند سال بعد از پیروزی این نظام هنوز وضعیت معیشت واقتصاد وصنعت این استان مرهون بی لیاقتی مسئولین بی تخصص و یکسو نگری بوده که با همین جهت گیری ها و موجهای بی محتوا باعث راهیابی اقوام و دوستان خود در عرصه ی دفاع از منافع این استان برنیامده اند. اکنون دربرهه زمانی حساس کنونی که فشار بیکاری و ضعف سیستم باعث اضمحلال و از هم گسیختگی بسیاری از بورهای مردم شده چه خوب است با نگاهی جامع دور از هر جنجال و جناحی صرفا برای پیشرفت ای استان یکی از فرزندان خدوم و متخصص و کارآزموده را بهرگزینیمشاید هوایی تازه بر این دشت خسته بوزد.

 • پیمان گفت:

  درود بر پدر پایتخت طبیعت ایران
  انشالله در دور جدید شاهد حضور شما در مجلس باشیم
  به امید سربلندی دوباره ی بویراحمد و دنا
  درود بر بهرامی
  درود بر عارف
  درود بر اصلاحات

 • علی اصغر بهروزی گفت:

  با عرض ادب .جناب اقای مهندس بهرامی در طی سالهای 87و88بخشی از هزینه های برگزاری همایشهای فرهنگی و سیاسی مجمع دانشجویان بویراحمدی دانشگاههای شیراز رو تقبل میکردند و تنها مدیری بودند که در آن شرایط حامی ما برای برگزاری برنامه های فرهنگی و سیاسی بودند .

 • صیدالی گفت:

  به عنوان بی طرف می گم تمام بدبختی های شهرداری درزمان ایشان بوجود آمد
  بدهی های سرسام آور به شرکت گاز با هماهنگی اون دوست فامیل خود پیمانکار معروف …….و مدیر فعلی شرکت گاز استان ……

 • حامی سلامت گفت:

  سپاس مهندس بهرامی را که مدیریتش زبان زد عام و خاص است و حضورش در هیات امنای مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد نیک اندیشی را در عرصه ی سلامت به ارمغان می آورد

 • شاهرخ گفت:

  تنها کار بزرگ مهندس بهرامی معروف کردن تیم شهرداری یاسوج بود،این کار در ابتدا بزرگ به نظر میاد اما بودجه شهرداری شهر یاسوج کامل صرف یه باشگاه ورزشی میشد،آقای جاوید با حمایت کمتر از شهرداری یاسوج به منابع مالی بهتری رسیدند و نتیجش هم آبادی بیشتر شهر یاسوجه که این روزا میبینیم،در ضم آقای بهرامی چند صد تن از فامیلاشونو با پارتی بازی آوردند تو شهرداری که قابل بخشش نیست.

 • رضا گفت:

  با سلام.
  من واقعا همیشه برای جناب آقای بهرامی احترام قائل بوده و هستم. ولی اصلا از جواب دادن شما قانع نشدم.چرا می خواهیم همه چیز را توطئه دیگران جلوه بدهیم.من خودم به شخصه بخشی از گزارش سازمان بازرسی را در خصوص شهرداری یاسوج مطالعه کردم ،اصلا مباحث مورد اشاره جناب آقای مهندس بهرامی در آن نیست.بلکه بحث از وضعیت مالی شهرداری یاسوج،نحوه واگذاری پروژه های عمرانی به شرکت های صوری وکاغذی،جذب نیروی انسانی خارج از ضابطه وسایر مباحثی است که امکان بیان عمومی نیست.
  حکمی هم که صادر شد اصلا باطل نشد بلکه به دلیل استخدام جناب بهرامی در دانشگاه آزاد ،به کمیسیون تخلفات دانشگاه آزاد ارجاع گردید.
  در مورداعضای شورای گذشته،جناب بهرامی صحبت کرده اند که به ذهن مخاطب چنین متبادر می شود که رای نیاوردن اعضای سابق صرفا به دلیل مخالفت با آقای مهندس بهرامی بوده است در صورتی که از بین اقایان جناب آقای حاج دهرابپور حامی اصلی ایشان در انتصاب برای شهرداری یاسوج بودند.جناب زریر شجاعی خو مهم ترین حامی وی بوده.جناب آقای پناهی و پردل مهم ترین مدافع جناب بهرامی برای ادامه فعالیت در شهرداری بوده است.پس چرا واقعیت های را به شکل دیگری جلوه می دهیم.

 • همشهری گفت:

  درست میگه بنده خدا سیاسی کاری نکرده بودبلکه فامیل یازی کرده بودبیش از200نفرازهمطایفه ای هایش درزمان تصدی ایشون واردشهرداری شدن

 • همشهری گفت:

  درود بر دکتر بهرامی که همیشه در دل مایی واز یاد نمی روی

پربازديد