تاریخ درج خبر : 1393/07/16
کد خبر : ۳۷۹۴۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش 21 درصدی تصادفات رانندگی در استان

فرمانده پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی گفت: تصادفات رانندگی درون و برون شهری منجر به فوت و جرح در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در این استان 21 درصد کاهش یافته است.

سرهنگ منوچهر سیاهپور روز سه شنبه در آیین همیاران پلیس، فرهنگیاران ترافیک و تجلیل از نمونه های ترافیکی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: در تصادفات رانندگی برون شهری در شش ماه اول پارسال 86 نفر جان خود را از دست دادند که این تعداد در این مدت به 74 نفر کاهش یافته است.

وی بیان کرد: 32 درصد تصادفات رانندگی در کهگیلیویه و بویراحمد ناشی از انحراف به چپ، 30درصد عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه و 20 درصد توجه نکردن به جلو و مابقی نیز سایر موارد است.

سیاهپور با اشاره به اینکه بیشترین تصادفات رانندگی در استان شامل 30 درصد در ساعات 16عصر تا 20 شب اتفاق می افتد، گفت: خودروی سواری با 65درصد بیشترین تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد:وانت بارها 17 درصد تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده اند و خودروهای عمومی نیز با 10 در رده سوم قرار دارند که این آمار برای وسایط نقلیه عمومی در کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است.

سیاهپور عنوان کرد: در وقوع 95 درصد تصادفات رانندگی درون شهری و بیش از 10 درصد حوادث رانندگی برون شهری عابران پیاده نقش اساسی دارند.

وی به برگزاری همایش همیاران پلیس، فرهنگیاران ترافیک و تجلیل از نمونه های ترافیکی کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی برای کاهش تخلفات رانندگی از اهرم بازدارنده اعمال قانون استفاده می کرد.

سیاهپور ابرازداشت: از سال 86 به منظور نهادینه کردن فرهنگ و اصلاح الگوهای رفتاری رانندگان پلیس رویکرد فرهنگ گرایانه را در اولویت برنامه های خود قرار داد که همیار و فرهنگ یار پلیس در این راستا شکل گرفت.

فرمانده پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به اینکه یک سوم تصادفات رانندگی در معابر روستایی و فرعی به وقوع می پیوست پلیس راه با تعامل با شهرداری ها و دهیاری های کشور دهیاران هر محل را برای نظارت بر قوانین و رعایت مقررات رانندگی دعوت به همکاری کرد.

سیاهپور افزود: در این راستا پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد حدود 70 دهیار را به منظور توجه بیشتر به جاده های روستایی و نظارت بر تجهیزات و امکانات ترافیکی جذب و برای آنها کارت ویژه صادر کرده است.

وی بیان کرد: 13 هزار همیار و دو هزار فرهنگ یار پلیس در کهگیلویه و بویراحمد با پلیس راه استان همکاری می کنند.

سیاهپور اظهار کرد: 11 فرهنگ یار پلیس جذب و به طور نامحسوس انجام وظیفه می کنند و برای 250 فرهنگ یار نیز حکم همکاری صادر شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های جاده ای در این استان بسیاری از تصادفات رانندگی به صورت برخورد شاخ به شاخ اتفاق می افتد.

علی خوانپایه افزود: بسیاری از خودروها نیز از استاندارد لازم برخوردار نیستند و در کوچکترین برخوردی منجر به فوت افراد می شوند.

وی بیان کرد: در تصادفات رانندگی دنیا به ازای هر 100 هزار نفر 18 نفر تلفات وجود دارد در حالی که این میزان در کشور 24 نفر و در کهگیلویه و بویراحمد سال گذشته 18 نفر بوده است.

خوانپایه اظهار کرد: براساس گزارش پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد تلفات انسانی حوادث رانندگی در شش ماه اول امسال 15.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است که این میزان نیز باید کمتر شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین امنیت و آسایش جامعه را مرهون تلاش نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: فرهنگ سازی و آموزش دو مقوله مهم برای کاهش حوادث رانندگی است.

پژمان نیک اقبال افزود: کاهش تصادفات جاده ای در استان ناشی از برنامه ریزی، فرهنگ سازی پلیس راه و دستگاه های اجرایی است که این امر باید به طور جدی دنبال شود.

وی بیان کرد: باید با ساماندهی وسایط نقلیه در حوزه برون و درون شهری، حمل بار و جابجایی مسافر از طریق ناوگان عمومی را افزایش داد و این مهم نیازمند فرهنگ سازی است.

نیک اقبال اظهار کرد: چهارخطه نبودن جاده های کهگیلویه و بویراحمد یکی از عوامل اصلی در تصادفات جاده ای استان به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه شاخص برخورداری از راه مناسب در کهگیلویه و بویراحمد پایین است، گفت: در حال حاضر باید 740 کیلومتر جاده چهاربانده در ورودی شهرهای این استان داشته باشیم که این رقم هم اینک کمتر از 100 کیلومتر است.

نیک اقبال از شناسایی 90 نقطه حادثه خیز در جاده های استان خبرداد و افزود: با برنامه ریزی های انجام شده سالانه 15 نقطه حادثه خیز مرتفع خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت:نهادینه کردن فرهنگ ترافیک باید در خانواده ها انجام شود و طرح همیار پلیس می تواند به این امر کمک کند.

هادی زارع پور افزود: از ابتدای آغاز طرح همیار پلیس در کشور تخلفات رانندگی 17.9 درصد کاهش یافته که این امر در کهگیلویه و بویراحمد نیز روند خوبی را طی می کند.

وی بیان کرد: همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و اداره کل اموزش و پرورش استان برای اجرای طرح همیار و فرهنگ یار پلیس و جلوگیری از حوادث رانندگی و کاهش تلفات انسانی سازنده و تاثیرگذار است.

در این آیین از افراد نمونه ترافیکی با اهدای جوایزی تجلیل شد.

منیع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • طاهری گفت:

    بابا مردم تمام کشته شدند توی تصادفات. کجا کاهش یافته؟
    یه شب اورژانس بودم هشت تصادف منجر به مرگ اوذدن اورژانس یاسوج کسی هم عین خیالش نبود.
    مصدومینی را که ضربه نخاعی داشتند خود مردم با تخت های درب و پاغان روی زمین داغان بیمارستان جابجا میکردند تا سونو و عکس و رادیولوژی انجام بدن. احتمالا همین موافع کلی به صدمه شون اضافه شد.

پربازديد