تاریخ درج خبر : 1393/07/18
کد خبر : ۳۷۹۶۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

روستانشینان را دریابید!

سایت استان: سامان کرم نیا

پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک دولت وادار به خرید زمین های زراعی در روستاها می شود . در پی این رخداد دو راه پیش رو وجود دارد:
1-پیش بینی اعتبارات مکفی در سطح کلان کشور برای تامین ادوات و لوازم کشاورزی و همچنین آموزشهای مناسب و پرداخت حق الزحمه برای به حرکت درآوردن موتور جهاد کشاورزی.

2-زمین های خریداری شده را به صورت رایگان در اختیار مردم بگذارند تا چرخه ی اقتصاد کشور فعال گردد.

اساسا بانی سازندگی و ارکان مهم موتور بالندگی و توسعه ، کشاورزان و دامداران هستند .که در محروم ترین نقاط این مرز و بوم در حال گذار عمر ند و حسرت و اندوه فراوانی را به دل دارند ، بعضأ حسرتی ناشی از کم توجهی و بی مهری مسؤلینی که بر اثر نا آگاهی و یا ورود به عرصه ی سیاست با وعده و وعید احساسات پاک آنها را به بازی گرفته و پس از نیل به مقصود حتی یادی از آنها در خاطره شان باقی نمی ماند . الحق و النصاف مسولیت خطیری مبنی بر تأمین آسایش و رفاه آحاد ملت بر دوش این زحمتکشان بی منت است و سوار بر موتور بالندگی به شکوه اقتصاد ترنم بخشیده و سیاست اقتصادی را در سطح کلان بین الملل با نتایج پر ثمری با دستان پینه بسته شان به آحاد ملت اهداء می مینمایند .
به همین دلیل است که سازمانی به نام جهاد کشاورزی تأسیس گردیده است .
آری جهاد کشاورزی نماد جهد و کوشش مبتنی بر صلح و دوستی برای رشد منافع مردم و تأمین زندگی شرافتمندانه در عرصه های مختلف می باشد.
بارها در ذهن مسؤلین این سوال پیش آمده و با ابراز نگرانی گفته می شود ، چرا مردم از روستا به شهر کوچ می کنند !؟
و شوق زندگی در محیطی دیگر را به دل می گیرند ؟ زمین های زراعی خود و آب و هوایی را که منشع سلامتی است رها و به شهری پر ازدهام و دود آلود عظیمت می کنند .! آسایش و رفاه خود را فدای ناهنجاری شهر نشینی و… می کنند؟!!!
این امر به خودی خود میتواند درب جهاد کشاورزی را پلمب ونظام صنعتی و ماشینی را جایگزین نظام طبیعی نماید . باید به این باور رسید که نظام طبیعی به نظامی مصنوعی تبدیل شده و این امر می تواند بی اعتمادی و اثرات سویی را در دل و جان مردم تبیین نمایند .
1- در حالی که دهکده ی جهانی در قرن بیست و یکم بدون توقفه درحال رفتن به کره ی مریخ است ، سطح علمی و امکانات مناسب در روستاها چشم گیر و مؤثر به نظر نمی رسد و این امر ترسی را در دل پدران و مادران ایجاد کرده و باعث فروش یا راکت گذاشتن اراضی خود در روستا شده و به شهر عظیمت میکنند تا با آرامش روحی و روانی حرکت فرزندان خود را برای رسیدن به قله های پیروزی علم و دانش شاهد باشند و با حفظ مسؤلیت پدری و مادری احساس گناه و کم توجهی را به سرنوشت فرزند خود شاهد نباشند.

2-اکنون که شهرها در حال زیر سازی ریل قطار برای تبادل فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی است ، در بسیاری از روستاها راه ارتباطی مناسب ایجاد نشده و روستانشینان از این مقوله بهره ی کافی را نمی برند .

3- بر اثر عدم راه ارتباطی مناسب علاوه بر دغدغه ی پزشکان ، مردم در زمینه بهداشت و سلامت با مشکلات عدیده ای برخوردار و زندگیشان با چالش مواجه است.
– سطح نیازمندیهای اولیه روستانشینان با شهر نشینی آنچنان متفاوت است که در بعضی موارد قابل قیاس و تحمل نمی باشد .

عدم توجه به معضلات باعث شکسته نفسی فرد روستایی شده به طوری که سرخورده و دلشکسته می شود و خود را حقیر تر از فرد شهری می پندارد مسلما همین امر باعث میشود بسیاری از مهندسین و تحصیل کرده های جامعه از زندگی در روستا دوری جویند و از کار کشاورزی و دامداری احساس حقارت کنند زیرا سرخوردگی روستایی را می بینند و بدون توجه به این که بر اثر چه دردهایی است ، دوری جسته و زندگی را به صورت کاملا ماشینی و صنعتی از زندگی طبیعی ترجیح می دهند ،
روستانشینان چه میخواهند جز تأمین نسبی امکانات نسبت به سطح زندگی شهر نشینان …..!

برای برون رفت از این مشکلات به صورت جد با چشم اندازی امید بخش بایستی آستینها را بالا زد و فرصتها را غنیمت شمرد نه آنطور که شاعر می فرماید : آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا !!
دلواپسمان به جای تحجر و وقت سوزی ، برای سربلندی و شکوه کشور گام بردارند که زمان را به قهقهرا بردن هنر نمی باشد ، جلوی ضرر را هر کجا بگیری منفعت است .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد