تاریخ درج خبر : 1393/07/20
کد خبر : ۳۷۹۶۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -

رابطه سنگ کلیه و عفونت های ادراری/ بزرگی غده ی پروستات در کمین مردان بالای 50 سال

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: از موارد شایع بیماری های کلیوی، سنگ های دستگاه ادرار، عفونت های ادراری و غده پروستات است.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر سید محمد رضا ربانی، سنگ های کلیه را از جمله بیماری هایی عنوان کرد که مدت هاست بشر با آن دست و پنجه نرم می کند و از هر زمانی که تاریخچه ای در این زمینه وجود داشت ” سنگ در مثانه” نیز بوده است.

tm.aspx

جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار و فلوشیپ فوق تخصص پیوند کلیه، با طرح این سوال که چه کاری باید انجام داد تا به سنگ کلیه مبتلا نشویم و سنگ کلیه برای ما عارضه کلیوی مداوم ایجاد نکند؟، تاکید کرد: در این مورد و به خصوص برای افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند، لزوم معاینه دوره ای توسط پزشک معالج، موضوعی مهم، حائز اهمیتی و مورد تاکید ماست.

وی با بیان اینکه بعضی سنگ هایی که ” درون کلیه ” هستند، احتمال دارد که خطر چندانی نباشند و فرد برای مداوا فرصت کافی داشته باشد، تصریح نمود: این موضوع در مورد سنگ هایی که از کلیه “خارج” می شوند و راه مجاری ادرار را می بندد، شرایط متفاوت خواهد بود و فرد در شرایط ” اورژانس” قرار می گیرد و در این وضعیت، باید سریعا اقدام درمانی لازم صورت پذیرد.

مقاومت 4 هفته ای کلیه، در صورت انسداد کامل

وی با بیان اینکه در این وضعیت نیز فرد فرصت دارد، اما این فرصت محدود است و بستگی به شدت انسداد دارد؛ ادامه داد: هر چه ” انسداد کامل تر ” باشد، مدت زمان توانایی کلیه برای حفظ سلامتی خود کمتر شده و با انسداد کامل مجاری ادرار، ممکن است کلیه بتواند در مدت زمان یک تا دو هفته و حداکثر 4هفته مقاومت نماید و پس از این مدت، رفع انسداد نیز چاره ساز نخواهد بود و “کلیه” برای همیشه از بین می رود.

دکتر ربانی، علائم سنگ کلیه را درد شدید ناگهانی، حالت تهوع، استفراغ و گاهی همراه با علائم ادراری دانست و اظهار داشت: در صورت مشاهده این علائم، فرد باید سریعا به پزشک مراجعه، تا برای کنترل درد آن، اقدامات تشخیصی لازم را صورت داده و در ادامه با روش های نوین درمانی، نسبت به رفع مشکل اقدام شود.

سنگ کلیه بیماری ارثی نیست. دلیل ابتلاء بیشتر افراد یک خانواده به سنگ کلیه

وی با تاکید بر اینکه سنگ کلیه، “بیماری ارثی” نیست، اما در بعضی از خانواده ها به دلیل وضعیت ژنتیکی، رژیم و عادات غذایی مشترک و آب و هوای یکسان، ابتلاء به سنگ کلیه را بیشتر مشاهده می کنیم.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، هشدار داد: افراد 15 ساله که سنگ کلیه دارند و یا کسانی که به صورت مکرر دچار سنگ کلیه می شوند، احتیاج به مراقبت بیشتری دارند و توصیه می شود این افراد حتما به صورت دوره ای به پزشک معالج خود مراجعه کنند تا در شرایط مناسب، دستور و اقدام های تشخیصی و درمانی لازم برای مداوای آنان انجام شود.

سنگ کلیه و عفونت های ادراری با هم ارتباط دارند

دکتر ربانی با اشاره به اینکه سنگ کلیه و عفونت ادراری با هم ارتباط دارند، تصریح کرد: بیمارانی که به سنگ کلیه و عفونت ادرای مبتلا می شوند، احتیاج به مراقبت دوره ای دارند تا عامل زمینه ای در آن ها شناسایی و برطرف شود.

بزرگی غده ی پروستات در کمین مردان بالای 50 سال

این عضو هسات علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به ابتلای مردان بالای 50 سال و مسن به عارضه “بزرگی غده ی پروستات” افزود: علائم ادراری در این بیماران به صورت علائم تحریکی و انسدادی شروع شده و در صورت عدم درمان می تواند نارسایی کلیه را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به بزرگی غده ی پروستات نیز، نیاز به مراقبت های دوره ای دارند، تاکید کرد: نکته حائز اهمیت و مورد تاکید ما این است که افراد مبتلا به اختلالات دستگاه ادراری، پزشک معالجی برای خود انتخاب نمایند و در شرایطی که پزشک معالج برای آن ها تعیین می کند، به صورت مکرر مراجعه نمایند.

دکتر ربانی با بیان اینکه در این مورد، افراد مبتلا به سنگ کلیه باید توجه بیشتری داشته باشند، تصریح نمود: بی احتیاطی در مورد سنگ های کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کلیوی شده و می تواند هزینه های درمانی بیشتری به فرد تحمیل نماید.

مصرف لبنیات ارتباطی با سنگ کلیه ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به سوالی که معمولا بیشترین مراجعین به متخصصین کلیه مطرح می کنند؛ مبنی بر اینکه آیا مصرف لبینات رابطه ای با ” ایجاد سنگ کلیه” دارد؟ گفت: به صورت سنتی مردم می گویند که لبنیات باعث سنگ سازی می شود، اما بر اساس مطالعاتی که در سال 1981 بر روی 10 هزار بیمار انجام شد، به گونه ای که 5 هزار بیمار از لبینات استفاده کرده و 5هزار بیمار دیگر قرار بر عدم استفاده از لبنیات داشتند،مشخص شد افرادی که از “لبنیات” استفاده نکرده اند، بیشتر از افرادی که “لبنیات” استفاده کرده اند به سنگ کلیه مبتلا شده اند.

وی در تشریح دلایل این رویداد تصریح نمود: دلیل ایجاد سنگ های کلیه، اُگزالات است و در افرادی که لبنیات مصرف نمی کنند، اُگزالات از طریق سیستم ادراری دفع و باعث تشکیل سنگ کلیه می شود.

دکتر ربانی در ادامه با توضیح اینکه چرا افرادی که لبنیات مصرف می کنند،کمتر دچار سنگ کلیه می شوند، تصریح نمود: لبنیات در روده این افراد با اُگزالات ترکیب و از راه روده دفع شده که این امر باعث می شود اگزالات کمتری وارد سیستم ادراری شده و در نتیجه سنگ سازی در این افراد کمتر باشد.

وی در پایان با بیان اینکه البته مصرف خیلی زیاد مواد کلسیم دار در بعضی افراد مستعد ممکن است باعث بروز سنگ کلیه شود، توصیه نمود: مصرف حدود سه لیوان شیر و ماست در طول شبانه روز توصیه می شود که این مهم، خطری از نظر سنگ سازی برای افراد در پی ندارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  ایشان یکی از بزرگوارترین پزشکان استان است که برغم موقعیتهای فراوان شغلی و درامدی حضور در بین مردم استان را با هیچ چیز عوض نمی کند و عشقش موسیقی لری است که حتی در حین جراحی و در اتاق عمل با نوای زیبایی خودش زمزمه می کند
  برغم کم لطفی های زیادی که شامل ایشان شده ولی از خادمترین افراد به مردم است که از هر گونه تبلیغات و تظاهر بدور است
  ایشان به نظر این حقیر یکی از نعمتهای خداوند برای اسان است
  و برماست که از این چهرهای دوست داشنی تقدیر کنیم

 • علی گفت:

  فقط میتونم بگم بهترین و بی نظیری مرد بزرگ…

 • گنجی گفت:

  درود خدا بر دکتر ربانی عزیز

 • ليزه گفت:

  تشکر می کنم از سایت استان و خصوصا آقای دکتر ربانی پزشک حاذق و مردمی که این توضیحات مفید را در مورد نارسایی های کلیه و مجاری ادراری بیان فرمودند .
  بنده پیشنهاد می کنم به رغم اینکه سایت خبری استان همانطوری که از نامش می آید یک سایت خبری است ، هر چند گاهی نیز در حد بضاعت رسانه ای به مسائل پزشکی و دردهایی که دامنگیر مردم خوب و مهربان استان کهگیلویه می شود به اطلاع رسانی بپردازد هرچند در گذشته نیز به این گونه موارد در سایت گهگاهی اشاراتی شده است … از این به بعد توجه بیشتری مبذول فرمایند . متشکرم

پربازديد