تاریخ درج خبر : 1393/07/21
کد خبر : ۳۷۹۷۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

لاهوتی – منطقیان، مسئله این نیست!

سایت استان: سیدحامد لشکری

اصلاح طلبان کهگیلویه درپی اثرگذاری در عرصه سیاست و موثر بودن ،نگاهی نقادانه به خود دارند.دراین نگاه مشکل اصلی و اولویت داری را تشخیص داده اند.اغلب جوانان و کسانی که در فضای مجازی حضور دارند براین رای انگشت تاکید نهاده اند. مسئله اصلی و مهم و فوری، اختلاف آقایان لاهوتی و منطقیان است. تقریبا تمایلی وجود دارد که تمام ناکامی ها و کاستی های گذشته را به حساب این دو بگذارند و در نتیجه ساز سرزنش و تخطئه علیه آنان کوک کنند.

eslahtalban

آیا مسئله اصلی اصلاح طلبان کهگیلویه اختلاف این دو شخص است؟ آیا اگر این دو با هم از در آشتی وارد شوند اصلاح طلبان این شهرستان موثرتر از پیش در عرصه سیاست عمل خواهند کرد؟ آیا اگر اختلاف این دو شخصیت بر طرف نشد شکست اصلاح طلبان قطعی است؟ به عبارتی آیا امکان موفقیت و اثرگذاری اصلاح طلبان بدون اتحاد این دومیسرنیست؟ آگر چه این موضوع یکی از پارامترهای اصلی و موثر اصلاح طلبان کهگیلویه هست ولی همه پارامترهای موثر در موفقیت و اثرگذاری اصلاح طلبان نیست!
روشن است که اختلاف موجود آثاری دارد اما چنین نیست که همه آثار منفی که دامنگیر اصلاح طلبان است ناشی از این اختلاف باشد. از این بالا تر بیشترین آثار منفی هم ناشی از این اختلاف نیست. در این باره توضیح می دهم.
1- اصلاح طلبان در عرصه سیاست در پی افزایش موفقیت های خویشند. دراین میدان بازی بازیگران دیگری هم هست. بنابراین لازمه موفقیت اصلاح طلبان توجه و درک ماهیت و برنامه ها واستراتژی هاو تاکتیک ها و اهداف آنان است.
دراین میدان اصول گرایان به عنوان رقیب حضور دارند. اینان در بعد استرتژی و برنامه و اهداف به راستی فلج شده اند. هنگامی که ماشین تبلیغات سیاسی واطلاع رسانی روشن شود معلوم خواهد شد در این ده سال حاکم شدن بر مجلس و 8 سال حاکمیت چه آثاری به بار آورده اند.
2- بازیگر دیگر دولت است که به عنوان رقیب بالقوه حضور دارد. دراین دولت گروهی هستند که تصور می کنند از مختصات یک گروه و جناح سیاسی در جامعه با رویکرد و گفتمان متمایز برخوردارند و هراز گاهی نغمه هایی سرمی دهند. گرچه تاکنون خیمه ای به نام اعتدال یا تدبیر و امید به پا نشده که به طور متمایز در رقابت های سیاسی ابراز وجود کند. دلیلش این است که حتی روحانی هنگامی که می خواهد عرض اندام کند و درنیزه بازی با اصول گرایان نیزه ای پرتاب کند جملگی مانیفست اصلاح طلبان را بالا می برد که: ایران متعلق به همه ایرانیان است، عصر مونولوگ گذشته، منبراکنون بسان گذشته، دیگرراه نمی برد، شعارهایی است که پرحرارت تر از اصلاح طلبان بیان می کند.
3- بازیگر سومی هست که گر چه به لحاظ حقوقی نقش داور را دارد اما به لحاظ حقیقی و در واقع مستعد ایفای نقش یار کمکی اصول گرایان بوده و هست .شورای نگهبان بعد از ارتحال امام با تفسیری درازدامن از نقش خویش تا کنون موجب دردسرهای زیادی برای مردم و حکومت شده است. البته میزان جولان کارگزاران این شورا تا حد زیادی تابعی است از نحوه بازی اصلاح طلبان در سپهرسیاست. آقایان اما در اتخاذ تاکتیک دست بالایی دارند مثلا وقتی در برابر فشار افکار عمومی واقع می شوند، ادعا می کنند آنان که ردصلاحیت شده اند معتاد بوده و مسایل اخلاقی دارند. چنین مواجهه ای تا حدود زیادی افکار عمومی را زمین گیرمی کند.
4- بازیگر چهارم و منبع انرژی سیاسی، مردم هستند. دراین ده سال گذشته اصحاب قدرت با تبلیغات شبه کمونیست های روسیه دهه 1940 و کامبوج دهه 1950 دیوار پوشالی بین مردم و واقعیات جامعه ایجاد نموده اند که با فشارمعقول و حساب شده، فرو خواهد ریخت. نمونه بارز آن سخنان نامزدهای انتخبات ریاست جمهوری در باره مسایل بین المللی مربوط به فعالیت های هسته ای کشوراست. برخی از افراد تفسیری مادی از رای مردم ارائه می دهند و لذا تصور می کنند توزیع گونی سیب زمینی یا توزیع یارانه و سهام عدالت کالای خوبی است برای جلب رای مردم. چنین نگاهی با واقعیت فاصله دارد. البته انسانهای فرودست ممکن است سیگنال هایی ارسال کنند که چنین برداشتی را تقویت نماید.اما واکنش مردم به این کالاها واکنش اقتصادی نیست بلکه واکنشی سیاسی فرهنگی است. تشریح مسایلی مانند سیاست های جناح اصول گرا درباب دانشگاه، زنان و اشتغال آنان، رانتهای سیاسی و اطلاعاتی و اقتصادی مانند بورسیه های غیرقانونی، حیف و میل های کلان اقتصادی مردم را در تصمیمات راسخ خواهد کرد. اما اطلاعات و تحلیل ها باید مستند و مستدل باشند. نباید اصلاح طلبان راه هوچی گری رقیب را در مواجهه با مردم بروند. اسناد و اطلاعات به اندازه کفایت نیز وجود دارد. به عنوان نمونه نامه آقای رحیمی معاون رئیس جمهور پیشین به رئیس قوه قضاییه سندی است که نشان می دهد این جماعت از سرمایه و پول ملت برخلاف قانون در تبلیغات انتخابات مجلس استفاده نموده اند. این عملی است که مردم را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. چون از یک سو این حضرات مدعی ارزشها و اصول انقلاب یا اسلام هستند و از سوی دیگردرعمل چون به خلوت می روند آن کار دیگرمی کنند. این دورویی و دوگانگی یکی از موضوعات تحریک کننده مردم است. یا رفتار نمایندگان در قبال مرگ کارگر وبلاگ نویسی که دربازداشتگاه نیروی انتظامی کشته شد. یا استیضای وزیر فرزانه علوم به جرم دفاع از حقوق از دست رفته ملت ایران در پی اعطای بورسیه های غیر قانونی در دولت گذشته به دوستان وآشنایان و … سکوت بعضی از نمایندگان در برابر غارت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران اسلامی و پسرفت ایران، فقط و فقط به خاطر اصول گرایی بودن دولت گذشته. حمایت از مظلوم و مخالفت با ظلم و ظالم ذاتی روان انسانی است. موضع نمایندگان مجلس نهم در قبال این ظلم و ستم فاحش چه بوده است؟ و می بایست تشریح شود.
5- تعلقات قبیله ای وطایفه ای بازیگر پنجمی است که همه جا حاضر وپابه رکاب است. اگر میدان را به او بسپاری دماراز تبار اصلاح طلبی و سیاست ورزی درمی آورد. اگرچه هیولایی هم نیست، درمواردی می توان از آن در راستای اهداف اصلاح طلبی بهره مند شد. برای نمونه اگر تعلق قبیله در میان مردم آثار تعیین کننده ای بر انتخابات دارد، و اگر احتمال داردرقیب رای قبیله ای بالایی داشته باشد می توان دو یا چند نفر اصلاح طلب از آن طایفه روانه کارزار کرد، به این ترتیب اقبال مردم به رقیب را می توان تقلیل داد. البته این اقدامات همه یدکی محسوب می شوند.
باری اصلاح طلبان کهگیلویه همه این بازیگران را رها کرده وتوجه خویش را بر رابطه آقایان لاهوتی و منطقیان متمرکز نموده اند. حتی برخی با حرارت تمام همه بدبختی های اصلاح طلبان را زیرسر این دو می بینند. اصل را رها کرده و به فرع مشغول شده و توان خویش را بیهوده تلف می کنند و فردا روز مجدد دنبال مقصری دیگر راهی کوی و برزن می شوند تا درد آلام نیافته خویش را درمانی نایافته شفا بخشد. باری این راه اگر مفید هم باشد فایده آن ناچیز است. روشن است که فشار شکست اصلاح طلبان برلاهوتی و منطقیان بسیار بیشتر از بقیه است. ازاین رو هردو با پیروزی اصلاح طلبان شادتر وآرام تر خواهند شد. راه رهایی از ضعف وافزایش اثرگذاری اصلاح طلبان بر ساختار سیاسی از تعامل با مردم می گذرد، تعاملی مبتنی بر اشاعه فرهنگ سیاسی و آگاهی صادقانه از عملکرد و اهداف خود و رقیب.
سئوال : دراین میدان با فرض رقابت چه کسی موفق تر و در نتیجه موثرتراست؟ با توجه به بازیگران میدان سیاست اولویت اصلاح طلبی چیست؟ در پاسخ به پرسش اول گروهی موفق تر است که قدرت بیشتری داشته باشد. قدرت و اقتدار از کجا می آید؟ درگام اول منشا قدرت مردم هستند. پس اصلاح طلبان باید اعتبار و برگ برنده خویش را نزد مردم افزایش دهند. این که دراین راه کدام تاکتیک و تکنیک موثرتر و مفیدتراست موضوعی است که باید درمیدان عمل انتخاب شود. همانطور که گفتم اصول گرایان و اصحاب قدرت خیمه ای به سبک کمونیست ها برسپهرسیاسی به پا کرده اند که اکنون ستون این خیمه در دست اصلاح طلبان است. اطلاعات وآماری واسنادی مربوط به این ده سال اکنون در دست است که حتی اصلاح طلبان هم جرات بیان آن را ندارند. نه این که از کسی واهمه داشته باشند بلکه از واکنش مردم در قبال ساختار سیاست بیم دارند.
پس اصلاح طلبان کهگیلویه نیاید انرژی خود را صرف رابطه آقایان لاهوتی و منطقیان کنند. توجه درگام اول باید متمرکز بر مردم باشد و از این طریق براندوخته های خود بیفزایند.لذا باید ستون خیمه اصول گرایان را متزلزل کنند. چنین کاری نفع دو سویه دارد هم اقبال و اعتماد مردم به اصلاح طلبان بیشتر می شود و هم رقیب را به زاویه می برد. مثلا آقای بزرگواری اساسا حق ندارد از بیکاری جوانان کهگیلویه ناله سردهد. بیکاری موجود که براستی هستی سوز وارزش ستیز و قانون گریز است، بیش از آن که محصول عملکرد دولت احمدی نژاد باشد ناشی از عملکرد نظارتی مجلس بر دولت است و لذا سهم مجلس در این فاجعه ی رقت بار بیشتر ازدولت گذشته است. بنابراین مسئول شرایط اقتصادی موجود در کهگیلویه بیش از هرکس دیگر شخص آقای بزرگواری به عنوان نماینده است. تعامل با مردم برای اشاعه این نوع آگاهیهاست. بنابراین اصلاح طلبان بایست بیش از پیش به ارزش آگاهی و آگاهی بخشی اهمیت دهند. در هر شهرستانی هفته ای یک جلسه با موضوع واحد حتی در حد ده نفر آثار تصاعدی در جامعه خواهد داشت. حضور درمیان جمعیت چند ده و صدنفره لازم نیست. تقریبا همه مردم امروز گوش گشوده و در پی خبری هستند که آنان را به چنین وضع آشفته ای رانده است. لذا اگر ده نفر به عنوان منبع اعتماد دارای اطلاعات در هرشهر باشند مردم آگاهی لازم را از طریق آنان می توانند دریافت نمایند.
مادامی که میزان اعتبار و قدرت اصلاح طلبان در میان مردم افزایش یافت آنان می توانند به نمایندگی از مردم شورای نگهبان را به ایفای نقش حقوقی خویش وادارند و مانع یاریگری رقیب شوند. ارتباط و تعامل با مردم و اشاعه آگاهی های سیاسی و تبین مسایل برای مردم، مانند حساب بانکی است که موجودی آن درحال فزونی است و لذا در مواجهه با شورای نگهبان دراستان عمل و سخن اصلاح طلبان موثر و مفید است. به عبارتی پیش از این که اصلاح طلبان به استانه انتخابات وارد شوند باید حساب بانکی آنان پرباشد که رقیب و داور از آن حساب ببرد. البته درقبال تاکتیک های شورای نگهبان اصلاح طلبان در صورتی که آگاهی بخش یکپارچه ساز را اجرا کرده باشند انعطاف پذیری بیشتری خواهند داشت که بطور حتم رقیب را ناکام خواهند کرد.
اگر این روند به درستی پیش برود می توان انتظار داشت که رقابت انتخابات از دو گانه اصلاح طلب-اصول گرا به دوگانه اصلاح طلب-اصلاح طلب تغییر کند.نحوه تحقق این استراتژی را نمی توان اینجا توضیح داد.با انتخاب این استراتژی آیا اختلاف آقایان لاهوتی و منطقیان باز هم اولویت اول اصلاح طلبان خواهد بود؟
پس اگر اصلاح طلبان انسجام ساختاری ذهن مشترک را تعقیب کنند، اولویت آنها تغییر خواهد کرد و امکان اثرگذاری آنان بر سیاست نیز بیشتر می شود. اگرچه رفع اختلاف آقایان امر پسندیده و مفیدی است و آثار سیاسی خوبی هم دارد ما اکنون صرف انرژی دراین راستا نوعی غفلت و اتلاف انرژی و حتی کانون تشدید اختلافات است. زیرا دو راه بیشتر ندارد یا با هم کنار خواهند آمد یا نه! در حالت اول ائتلافی داریم فاقد پشتوانه مطمئن و ریسک آن بالاست. همانطور که در گذشته چندین با رخ داده است. در حالت دوم نه تنها تقابل این دوشخصیت تشدید می شود که هوادارانی پیدا خواهند شد که نقش گریز از مرکز را ایفا خواهند کرد. علاوه براین دیگرانی به میدان خواهند آمد که آمدن آنها، نوعی تقابل با این دو شخصیت محسوب می شود. اما هیچ گروه عاقلی با سرمایه های خویش چنین برخوردی نخواهد کرد. اینان استعداد،توان و تجربه های مفید و موثری برای پیش بردن اصلاحات دارند که نه تنها باید حفظ شوند بلکه به عنوان سرمایه و پتانسیل اصلاحات بایست با احترام و اکرام به پاس پیشینه ایثارگرانه شان قدرببینند.
باری بحث درباره سازش علمداران اصلاحات در کهگیلویه بحثی است در آستانه وهنگامه انتخابات واکنون سرمایه و قدرت خویش را در اردوگاه مردم افزایش دهید وفردا در تقابل با رقیب ومهارقانون گریزی متولیان انتخابات، وحدت را جستجو کنید. چون در آستانه انتخابات و در پی همدلی جمعی ایجاد شده رفع اختلاف یا به میل یا علی رغم میل و فشار افکار عمومی حامیان اصلاح طلب محتمل تر است.
باری هدف اصلی اصلاح طلبان اثرگذاری اصلاح طلبانه بر ساختار سیاسی است. و این اثرگذاری بر ساختار سیاسی تنها با مشارکت عمومی یا همان حضور مستقیم مردم میسر می گردد، پس “هرکس هرمقدار قدرت دارد به همان میزان باید پاسخگوباشد.” و “هرکس در قالب قانون حق دارد در عرصه سیاست بر اصحاب قدرت اعمال نظر نماید.” پس اگر بتوانند بطور مستقیم یعنی از طریق کسب رای نمایندگی یا احراز موقعیت های اجرایی در سطوح مختلف وارد شوند اگر نه بر اصحاب قدرت نظارت کرده و کاستی و راستی آنان را یادآوری نموده و از این طریق بستر مشارکت مردم در سطوح مختلف سیاست را هموار کنند.
اصلاح طلبان در صورتی که بتوانند تصمیمات غیر قانونی نهادهای خاص را مهار کنند، حتی اگر کاندیدای پیروز از اردوگاه مقابل باشد، پیروز میدان هستند. چون یکی از اهداف اصلاح طلبی و اصلاح طلبان قانون مداری است.
اینها را گفتم تا یادآوری این اصل باشد که بازی عرصه سیاست برای اصلاح طلبان بازی برد و باخت نیست. اما در صورت طرح غلط مسئله نتیجه همواره باخت خود و برد رقیب به قیمت بی کفایتی و نالایقی خویش است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کوه نیر گفت:

  اصلاح طلبها غیرت و ارق ندارند

 • علی گفت:

  این فتنه گریها زیر سر …… ولی به هدفش نمی رسد چون خدایی صلاحیتش را ندارد.

 • ناشناس گفت:

  به نظر من منطقیان بایستی ح…. ح. ن….. رو جای خودش معرفی کند چون خوب معامله میکند شب با یکی هست وروز باکسان دیگه

 • ناشناس گفت:

  مطمئن باشید که بزرگواری توسط رهبری حمایت میشه ودور بعد هم وکیل مردم فهیم کهگیلویه هست .شک نکنید

 • ناشناس گفت:

  اقای منطقیان بایستی کوتاه بیادوبه نفع اقای لاهوتی کنار برود چون هم با به سن شده هم توان قبل را ندارد .اگه دلش برا اصلاحات میتبه

 • اصولگرایی دلسوز پیشرفت استان گفت:

  جناب اقایان لاهوتی ومنطقیان حرف اقای محقق یادتان نرفته که گفتند کار ازبالا وپایین هر دو خراب است .خودتان را خسته نکنید .اقای بزرگواری داره همون بلایی که اقای موحد سرتان اورد میاره .اگه در مجلس ول معطله اما تواستان خیلی زرنگ شد

 • اصلاحاتی بدون گرایش طایفه ای گفت:

  آزموده را آزمودن خطاست…/دوستان با اسامی بازی نکنید /ایا این دو بزرگوار واقعا اصلاح طلب هستند که داعیه بزرگان اصلاح طلب در شهرستان را می نمایند به دو دلیل خیلی ساده و معلوم1- وحدت اصلاح طلبان و اجماع بر روی اقای رستاد و عدم حمایت یکی از به اصطلاح بزرگان اصلاح طلب2- حمایت دیگر ی در انتخابات اخیر مجلس و گفته و نوشته های حامیان نماینده محترم.نمونه اش در شهر دهدشت خیلی واضح است در انتخاب و انتصاب مسئولین

 • اسماعیل.م گفت:

  کاش آزادی آوازی می خواند. هر چند کوچک به اندازه گلوگاه پرنده ای…

 • مسلمی گفت:

  فاصله ات را با مردم این دوره زمانه حفظ کن
  ناگهان ترمز میزنند و ان گاه
  تو مقصری !!!

 • اصلاح طلب گفت:

  من مطمعن هستم که اید درب باز بشو نیست پایه بزرگواری محکم شده توپ هم جابجاش نیکنه

 • علی گفت:

  راهی نیست جز اینکه فردی غیر از این دو نفر بیاید وان فرد هم بتواند بزرگواری را شکست بدهد وکسی نیست جز سردار حبیبی

 • تنگ پيرزال - كلايه گفت:

  اندکی صبر سحر نزدیک است … اما فقط برای اصلاحات
  ضمن سلام خدمت همه دوستان و با احترام محضر همگی باید گفت این دوره شیپور اصلاح طلبی در بین همه افراد یک صدا دارد و ان هم صدای دلنشین اجماع با توجه به بررسی های میدانی این دوره از انتخابات هیچ اصلاح طلبی از این حوزه انتخابیه دیگر بصورت قومی و قبیله ای رای نخواهد داد و یکپارچه ندای اصلاحات سر داده خواهد شد پس بهتر است که بزرگان قوم هر چه سریعتر آستین بالا زده و وارد گود آشتی و اجماع گردند بی شک خیلی ها منتظر ان روز عزیز و شیرین هستند . بدانید و بدانید که این دوره پرچم اصلاحات در کهگیلویه و سایر شهرستانها بالاست و این یک شعار نیست بلکه نتیجه وحدت این را می گوید.

 • احمدی گفت:

  شما هنوز در گذشته سیر می کنید،مقاله ای ارائه دهید که اصلاحات متحد و یکپارچه شود با این مطالب هیچ اتحادی صورت نمی گیرد اختلافات هم بیشتر می‌شود،اگر نظر دوستان را مطالعه کنید هر کدام به دنبال حقانیت کاندید خود در دوره های گذشته است و این خود عامل تفرقه و جدایی بیشتر است.

 • جوان اصلاح طلب گفت:

  یعنی داخل شهرستان کهگیلویه دیگه آدم به درد بخور اصلاح طلب نیست.؟؟؟ اگر نیست برای شهرستان همه با هم فاتحه مع صلوات.
  یعنی این دو هیچ نیروی برای اینده هم پرورش ندادند؟
  مشکل از خودخواهی این دو دوست عزیز است و دیگر هیچ.
  بهتر است نیروی جوان اصلاح طلب فارغ از دایره های آقایان منطقیان و لاهوتی معرفی شده و همه ازش حمایت کنند.

 • چپ گفت:

  بدبختی اینجاست که انگار قحط الرجال است،من نمیدانم توجیه آقای منطقیان از تعامل و مشارکت ونشست و برخاست های پشت پرده با جناب بزرگواری چیست!؟
  به قول دوستمان هرکسی نداند فکرمیکند که در این شهرستان فقط همین چند نامزد انتخابات های گذشته را تحصیل کرده دارند،دست بردارید از آزمودن این آزموده ها!

 • هم شهرستانی گفت:

  دوستان عزیز اصلاح طلب توجه نمایند که:
  1- هدف این مقاله متهم کردن کسی بخصوص این دو پیشکسوت اصلاحات نیست.
  2- کسی که دنبال دامن زدن به اختلافات این دو پیشکسوت است از دیدگاه اصلاح طلبان مطرود و وابسته به اصولگرایان است.
  3- آفت و سهم اصلاحات مسائل قومی، قبیله ای و نژادی است ، چون باعث تعصب کور جاهلی نژادی می شود و عملاً باعث دوری مردم از آگاهی و فهم و شناخت می گردد.

  4- یکی از مسائل و عدم موفقیت مهم این تفکر، دوگانگی این دو پیشکسوت اصلاحات است.
  5- اصلاحات اگر بخواهد موفق شود باید وحدت و وفاق ایجاد کند.
  6- در نبود کاندیدای اصلاحات ممکن است کسی از کاندیدایی حمایت کرده باشد، اگر چه نباید حمایت می نمود اما همه شرایط و پارامترها دست اصلاح طلبان نبوده و باز هم نخواهد بود.
  7- این مقاله در راستای وفاق و وحدت جناح اصلاح طلبان ارایه شده است.
  8- چه باید کرد؟
  9- شما به عنوان یک اصلاح طلب چه کمکی برای حل این مسئله می توانید بکنید.
  10- از تخریب همدیگر که خواسته رقیبان اصلاحات است بشدت بپرهیزید.

 • ناشناس گفت:

  اقای منطقیان که همه کارش دو نفر منفور هستند و هیچ اختیاری از خودش نداره ! مثل اون کارشون که فوق دیپلم بهداشت رو میخواستن بکنن شهردار دهدشت

 • پناهی گفت:

  آقاجان
  سطحی نگر نباشید
  این دو تا نباشن اصلاحات مثل سلول بدون هسته میمونه.
  این حرفا رو هم از دل آقایان نام آشنا (رستاد-صدوقی-رضاتوفیقی) نوشتین

 • ناشناس گفت:

  اصولگرای محترم ما خودمان میدانیم که اقای لاهوتی دور اول برای اقای بزرگواری تبلیغ کرده و دور دوم دوستان اقای منطقیان حمایت تمام قداز اقای بزرگواری کردند الان هم میهمانی ایشان می روند و شما هم سود می برید ببرید مبارکتان اما در مورد ما نظر ندهید

 • ناشناس گفت:

  با سلام به محضر اقای لشکری عزیز که ایشان را نمی شناسم از تحلیل زیبایتان لذت بردم اما در این میان مشکلاتی ما می بینیم که این بزرگواران نامبرده بوجود اوردند که هم وجودان و هم عدم وجودشان مضر است ، دراین شهرستان که بقول اقای بزرگواری ۶۰ درصد اصلاح طلبان به او رای دادند متاسفانه اصلاح طلبان ادمهای مستحکمی نیستند با عرض پوزش از اصلاح طلبان واقعی که در این راه هزینه هایی هم دادند وهم دارند میدهند به همان دلیل که ستاد اقای بزرگواری اعلام می کردند از کرده گذشته خود پشیمانیم یا یکی از این بزرگواران اعلام می کرد به ایشان رای دهید وسری هم به خانه ان یکی میزد . تا در جامعه اعلام کند همراه مابودند،اما دولت های اصلاحات واعتدال که این بزگواران را به عنوان مقسم غنایم انتخاب می کند وانان هم بهره برداری می کنند مشکل را مضاعف کردند ، در هشت سال خاتمی منطقه قرق یک بزرگوار بود وحالا هم قرق

  دیگری که هر کدام فقط منطقه ای خوب عمل می کنند مسولین محترم هم دور انها را با این کار زیاد کردند والا اینها هم مثل بقه مردمند پس مضاعف برفرمایشاتتان گزینه دولت را به عوامل اضاف کنید چون ناخواسته یا خواسته در ناکام ماندن اصلاحات در کهگیلویه بزرگ خوب نقش ایفا میکنند . ایا کدام هزینه را برای اصلاحات این بزرگواران دادند ؟ زندان رفتند تبعید شدند ؟ در ایام باز نشستگی بهترین کارها براشون جورنشد ؟در صورتیکه خیلیها برای اصلاحات خیلی تاوان دادند و دارند می دهند ، اما می شود با راه اندازی موج سوم انها را از صحنه بصورت محترمانه محو کرد

  • چپ گفت:

   حقا که گل گفتید آگاه ناشناس!
   بنظر حقیر اگر شخص سومی معرفی شود اقبال بیشتری برای پیروز شدن اصلاح طلبان دارد…

 • ناشناس گفت:

  آقای لشکری محترم بدون ساختار حزبی فعالیت سیاسی معنا ندارد و محور شدن افراد در فعالیت سیاسی سر انجامش دیکتاتوری فردی خواهد شد.البته دو چهره سیاسی جهان یعنی گاندی و ماندلا چون بر اساس رویکرد اخلاقی به سیاست نگاه می کردند از این قاعده مستثنی بودند.

 • اصلاح طلب گفت:

  واقعیت این است که این دو شخص مذکور باید با اعتراف به ناکارآمدی خویش پای خود را از این بازیها کنار بکشند در آنصورت جریان فکری راه خود را خواهد یافت حتی اگر یک نیروی قدر مستقل برنده انتخابات باشد بهتر از این شرایطی هست که آقایان بوجود آورده اند و نتیجه آن شکست اصلاح طلبان و پیروزی اصولگرایان است.

  • چپ گفت:

   دقیقا،علی الخصوص جناب منطقیان؛چون آقای لاهوتی به مراتب حمایت کمتری در دوره های قبل از طرف مردم دید…

 • اصولگرا گفت:

  احسنت بر جناب اقای لشکری با این مقاله پرمغز وموقر ومختصر-اما لازم به ذکر است که جناب اقای بزرگواری درتهران اصولگرا وعضو جبهه پایداری است ودردهدشت وکهگیلویه بزرگ باجناب منطقیان سهیم وشریک میباشد که این مهم درگفته ایشان که گفتند 70درصد اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ هوادارمن هستند به وضوح دیده میشود بعلاوه در تقسیم غنایم دولت اصولگرایان (احمدی نژاد)دودولت اعتدال (روحانی)که همان صندلی قدرت هست این دو یعنی بزرگواری ومنطقیان چنان هماهنگ عمل میکنند که نیازی به هیچ دقنی هم نیست وبه روشنی دیده میشود .بنابراین این همه حساسیت بی معنی وکم رنگ می نماید.بنده اصولگرا بوده وهستم ولی نه منطقیان را اصلاح طلب واقعی ونه بزرگواری را اصولگرای حقیقی میدانم

  • پناهی گفت:

   جنابعالی طرفدار جناب لاهوتی عزیز هستی که ما خیلی هم دوسش داریم
   لازم نیست هویتت رو پنهان کنی دوست عزیز

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد