تاریخ درج خبر : 1393/07/23
کد خبر : ۳۷۹۸۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تخریب جنگل‌ها؛ هدر دادن سرمایه ملی

سریال آتش سوزی جنگل های استان به یک معضل اساسی تبدیل شده؛ هر روز در یک نقطه از این جنگل ها شعله های آتشی را می بینیم که به سوی آسمان فواره می کشند و دل هر دوستدار محیط زیستی را به درد می آورند. عوامل بسیاری در این آتش سوزی ها دخیل هستند که نیاز است مسئولین امر هر چه سریعتر برای رفع این مشکل راهکاری ارائه دهند و از این نعمت های خدادادی حفاظت کنند.

آتش سوزی جنگل

 

کارشناس مسئول جنگلداری منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: عوامل متعددی تهدیدکننده جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید.
جواد رحیمیان با اشاره به وجود 900 هزار هکتار عرصه جنگلی در کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: همین موضوع باعث شده استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد دارای مناظر زیبا و بدیع باشد.
کارشناس مسئول جنگلداری منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 7 درصد جنگل‌های کشور و 16 درصد از جنگل‌های حوزه زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد بیشتر جنبه حفاظتی، حمایتی و توریستی دارند و فاقد استفاده تجاری هستند.
رحیمیان خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش منتشر شده حساب‌های منطقه‌ای مدیریت و برنامه‌ریزی، ارزش افزوده جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد سالانه رقمی بیش از 42 میلیارد ریال است.
این پژوهشگر حوزه جنگلداری خاطرنشان کرد: این رقم جزء منافع ملموس و قابل محاسبه به ریال است و تنها 25 درصد ارزش واقعی جنگل‌های استان است و 75 درصد دیگر، ارزش‌های زیست‌محیطی جنگل است که قابل محاسبه ریالی نیست.
رحیمیان با اشاره به اینکه جنگل‌های استان نقش موثری در اقتصاد مردم استان دارند، تصریح کرد: در بعد ملی نیز جنگل‌ها نقش بسزایی در کاهش طول عمر مفید سدهای پایین‌دست دارند.
وی با اشاره به برخی مشکلات که باعث تخریب منابع طبیعی و جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد می‌شود، بیان کرد: وجود دام مازاد بر ظرفیت مراتع، افزایش جمعیت و فقر عمومی در برخی روستاها، آتش‌سوزی‌ها، وابستگی سوخت روستاییان و عشایر به چوب جنگلی و بوته‌های مرتعی، به عنوان مهم‌ترین عوامل تهدید جنگل‌های استان به حساب می‌آید.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد