تاریخ درج خبر : 1393/07/23
کد خبر : ۳۷۹۸۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

داورپناه:انتخاب شهردار توسط نهادی غیر از شورا با قانون مغایرت دارد

رئیس شورای اسلامی شهر دهدشت گفت: انتخاب و استیضاح شهردار از اختیارات و یکی از وظایف مهم شورای اسلامی شهر است و اقدامی غیر از این با قانون مغایرت دارد.davarpanah

حمید داورپناه با بیان اینکه نظارت بر امور شهری از وظایف شورای اسلامی شهرهاست، اظهار کرد: سلب اختیار انتخاب شهردار از شورای اسلامی شهرها وجاهت قانونی ندارد و در واقع این کار ضربه سنگینی بر پیکره و وظیفه ذاتی شوراهای اسلامی شهرها که نظارت بر امور شهری و مصوبات شهرداری است، وارد می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر دهدشت با بیان اینکه طرح مجلس برای سلب اختیار شورای اسلامی شهرها در انتخاب یا استیضاح شهردار سبب تضعیف این نهاد مردمی می‌شود، بیان کرد: شکوه و منزلت شورای اسلامی شهرها با این اقدام از بین خواهد رفت.

داورپناه متذکر شد: سلب اختیار انتخاب شهردار از سوی شورای اسلامی شهر، استقلال این شوراها را در نظارت بر عملکرد مدیریت شهری از بین می‌برد.

عضو شورای اسلامی شهر دهدشت گفت: بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و مشکلات مختلف شهری و رفع و بهبود آنها از اختیارات شورای اسلامی شهرها است، لذا انتخاب شهردار توسط نهادی یا مرجعی غیر از شورا صحیح نیست.

داورپناه با بیان اینکه همه جوانب لازم در ارائه این طرح از سوی نمایندگان مجلس دیده نشده است، افزود: انتخاب شهردار توسط مردم با قانون اساسی مطابقت ندارد. اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در امورات شهری از جایگاه بالای برخوردار هستند و سلب اختیارات شوراها این نهاد را متزلزل خواهد کرد.

وی به جایگاه شوراها در قرآن مجید کتاب وحی اشاره کرد و افزود: انتخاب شهردار توسط هئیت حل اختلاف خلاف آیین‌نامه و قوانین است که ما خواستار اجرایی نشدن این طرح هستیم.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد