تاریخ درج خبر : 1393/07/26
کد خبر : ۳۷۹۹۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«من خسته ام، میخواهم بروم بخوابم»

سایت استان: سجاد خلیلیان
اگر به تحولات چند قرن اخیر توجه کنیم به درستی متوجه می شویم مهم ترین نقش جامعه بر عهده فرهنگ بوده است.تحولی که در غرب بعد از رنساس اتفاق افتاد تحولی فرهنگی بود و بی تردید حاصل غلبه فرهنگ عقل گرایی بر حاکمیت مسیحیت آن زمان بوده است،نازیسم که شروع کننده جنگ های جهانی بود حاصل غلبه فرهنگ نژاد پرستی بر قشر وسیعی بود که تلاش کردند حاکمیت خود را بر سایر کشورها با تجاوز نظامی تحقق بخشند،سوسیالیسم مبتنی بر فرهنگ خدا ستیزی و ماده محوری شکل گرفت و برای مدت نه چندان طولانی سایه خود را بر حدود نیمی از جهان افکند و آنچه باعث فروپاشی آن گردید هم چیزی جز بن بست فرهنگی نبود.*
مثال های فوق تنها گوشه ای از توان کارکردی فرهنگ در جامعه های مختلف را نشان داده و حتما تنوع و قدرت کارکردهای فرهنگی آنطور که شاید و باید در ظرف ادراک این حقیر نمی گنجد اما با یادآوری این نکته که نه تنها کار فرهنگی بخش نامه نیست که بتوان آنرا اصلاح و باب میل خود کرد بلکه پروژه ای بسیار زمان بر بوده و پیوستگی و ممارست لازمه آن است به توضیح چند نکته در باب وضعیت فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد و سیاست های پیش روی مسئولین مربوط و نیز مسئولین ارشد استانی می پردازم.
آقای استاندار ، معاون سیاسی و امنیتی استانداری و مدیران فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد
فرهنگ و کارکردهای غیر قابل انکارش در سی و چند سال انقلاب اسلامی ایران دستخوش فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده که غالبا به دلیل نگاه شخصی مسئولین به پدیده فراگیر فرهنگ لطمات جبران ناپذیری را بر پیکره آن بوجود آورده است.
یادآوری تلقی تلخ و غیر منطقی دولت مهرورز محمود احمدی نژاد از فرهنگ و آنچه بر فرهنگ این مرز و بوم گذشت قابل تامل است ولی نباید فراموش کرد که استان عزیزمان به هر دلیلی از افتضاحات تحمیلی فرهنگی این دوره جان سالم به در برد و دوره ی طلایی فرهنگی و هنری خود را به همت فرهیختگان و هنرمندانش پشت سر نهاد.
آنچه افسوس از نهاد دل مشغولان این حوزه بلند می کند اتفاقاتی است که با وجود بستر مناسب در دولت تدبیر و امید چنان طاعونی فرهنگ و هنر این استان را به قهقرای جهنمی کشانده که حتی لمس موجودیت آن نیازمند دقت بسیار زیادی است.
یک کمای مدیریتی که زنجیروار از استانداری تا ادارات کل و شهرستان را به سکوتی علنی و تلاشهای مجدانه و نا موفق پشت پرده واداشته و در این جنگ قدرت،پا فشاری و تلاشهای طرفین بر آرمانهای کاملا شخصی خود،نتیجه ای جز لطمه بر فرهنگ،هنر و هنرمندان نداشته است.
حضور پررنگ و همیشگی مدیران ارشد استانی در تمامی برنامه های هنری از یک سو و عدم پذیرش عملی مدیریت مدیر با ندادن بودجه استانی نهاد مربوطه نتیجه ای جز ایجاد یک خلاء در فضای فرهنگی استان ندارد،خلاءیی که فریاد های هنرمندان و هنردوستان را به تصویری بی صدا بدل کرده است.
رفتارهای دو پهلوی مدیران ارشد استانی و دور اندیشی مدیر کل مربوطه به آینده سیاسی خود نتیجه ای جز پایمالی هنر استان کهگیلویه و بویراحمد نداشته تا جایی که در آخرین اتفاق فرهنگی استان هنرمندان را مجبور به برگزاری جشنواره تئاتر مناطق کشور با هزینه شخصی خود کرده است.
آنچه که هنرمندان استان را بیش از پیش می آزارد رفتارهای دو گانه و عدم صداقت در رفتار و گفتار مدیران است،اتفاقاتی کاملا آگاهانه و خود خواسته که نه به پیروزی یکی از طرفین ختم می شود و نه از آتش زیر خاکستر خوشرویی و همکاری ظاهری مدیران می کاهد.
ضمنا سکوت معنادار نمایندگان مردم و عدم گلایه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از وضعیت کنونی تامل بر انگیز بوده و راه را برای تحلیل های یک جانبه باز میگذارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمید صفایی گفت:

  قاعدتا وقتی یک مدیر فرهنگی در دوره ای که وزیر و مجموعه وزارت ارشاد تصویری بنیاد گرایانه، جعلی والبته سراسر توهم از مقوله فرهنگ داشته اند توانسته این کشتی را تقریبا با دست خالی به ساحل امن برساند وعملکرد خوبی داشته باشد عدم حمایت کارگزاران استانی دولت تدبیر وامید ونمایندگان مجلس از وی دلیلی جز نزدیک شدن به روزهای انتخابات مجلس دهم نمی تواند داشته باشد.در شرایطی که تمام اراده نمایندگان جلوس مجدد بر صندلی بهارستان باشد ارزش فرهنگ وهنر یک استان نهایتا در حد چند رای طبقه لمپن پرولتاریا تخمین زده میشود..نهایتا….

 • دوست گفت:

  منظور سجاد دوره مدیریت حاج آشنا هم هست،بجز زمان عبدپور ارشاد وضعیت بدی نداشته

 • میر رضا رفیعی گفت:

  درود بر چشمان به خواب رفته هنرمندان
  و …….
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!

 • خرامین گفت:

  سجاد کار خوبی بود واقیعت امر اینه که فرهنگ و هنر استان به حال خودش رها شده .من با نگاه پایانی ات که مبتنی بر نگاه واقع بینانه ای است موافقم ولی در تایید وضعیت فرهنگی استان در سال های دولت مهر ورز از جاده ی انصاف خارج شدی و دوستی با آقای مدیر کل را ارجحیت دادی بر تحلیل دقیق . من هم قبول دارم در سال های قبل جشنواره و کارهایی انجام گرفت اما باید پذیرفت که خانه از پای بست ویران است .

 • هنرمند گفت:

  هنر داره قربانی زورآزمایی و لج بازی های سیاسی میشه

پربازديد