تاریخ درج خبر : 1393/07/26
کد خبر : ۳۷۹۹۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

ابراز تاسف محققان آلمانی از روند ساخت و ساز در دامنه جنگلهای هزار ساله دنا

دنا مامن جنگل های هزار ساله آنجا که کوهها پشت در پشت هم ایستاده و جنگل های هزار ساله قد برافراشته اند, در حال انقراض و نابودی است که حتی داد محققان و پژوهشگران خارجی را هم درآورده است
منطقه که بیش از 80هزار هکتار وسعت دارد و مامن حیات وحش ایران است. سایت گوزن زرد ایرانی با 17 راس گوزن هم در این منطقه قرار دارد. وجود رشته کوه دنا با ارتفاع چهارهزار و 448 متر و 44 قله‌ با ارتفاع بالای چهارهزار متر نیز این منطقه را به منطقه کوهنوردان و صخره نوردان بدل کرده به طوریکه در طول سال هزاران کوهنورد ایرانی و خارجی به دنا صعود می کنند.

 

دنا

 

 

محققان آلمانی در بازدید از منطقه حفاظت شده دنا با انتقاد از ساخت و سازهای خارج عرف در دامنه دنا بر تامین زیرساخت‌ها لازم برای توسعه گردشگری در این منطقه تاکید کردند.
پارسا آرامشی‌نیا، کارشناسی فنی پروژه زاگرس مرکزی با اشاره به بازدید یک روزه محققان آلمانی از جنگل‌های حاشیه کوه دنا اظهار کرد: هدف این بازدید مطالعه بر روی تاثیرگذاری اکولوژیکی منطقه حفاظت شده دنا، بررسی ارزش‌ها طبیعی ذخیرگاه زیست‌کره دنا و ارزیابی مدیریت حفاظتی منطقه دنا و زاگرس بود.
وی اضافه کرد: از نگاه کارشناسان آلمانی منطقه زاگرس و کوه دنا ظرفیت‌های بالایی به لحاظ اکوتوریسم دارد .
کارشناسی فنی پروژه زاگرس مرکزی افزود: البته آنها بر این نکته تاکید داشتند که این ظرفیت‌ها به درستی شکوفا نشده است و باید با کار کارشناسی و با اولویت حفظ ارزش‌های طبیعی منطقه این موضوع دنبال شود.
آرامشی‌نیا عنوان کرد: این محققان همچنین ساخت و سازهای جدید و مدرن را مغایر با عرف سنتی بومیان منطقه دنا و زاگرس دانستند و تاکید کردند که برای توسعه اکوتوریسم و گردشگری باید ساخت و ساز به شیوه سنتی دنبال شود.
کارشناس فنی پروژه زاگرس مرکزی همچنین یادآور شد: این محققان خشکیدگی بلوط‌های زاگرس را یک بحران قلمداد کردند و با بیان این مطلب که گونه‌زایی درخت بلوط در زاگرس بسیار محدود شده است، از بروز یک بحران برای درختان بلوط زاگرس خبر دادند.
آرامشی‌نیا گفت: محققان آلمانی ادامه این روند را برای جنگل‌های بلوط دنا بسیار اسفناک دانستند و بر این نکته تاکید داشتند که اگر برای جنگل‌ها زاگرس تدبیری اندیشیده نشود به مرور این جنگل‌ها نابود خواهند شد.
منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمدرضا گفت:

    متاسفانه فصل بهار و پاییز تشریف بیارید به دامنه های زارگرس تا ببینید عامل نابودی زاگرس همانایی نیستند که به ناحق ویا با تزویر بر صندلی ادارات تکیه زده اند
    آنوقت چه جای گله از افراد بیسواد و امی باقی میماند
    البته فرهنگ سازی باید درونی و بومی و غیرتی شود شاید روزنه امیدی باز شود

  • ناشناس گفت:

    خارجی ها بفکر محیط زیست ما هستند. ولی مسئولین سابق منابع طبیعی انگار دشمن محیط زیست بودند.

پربازديد