تاریخ درج خبر : 1393/07/28
کد خبر : ۳۸۰۳۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

آنغوزه اقتصادی ترین گیاه دارویی کهگیلویه و بویر احمد

گیاهان دارویی، از ارزش و اهمیت بسیاری در تأمین بهداشت و سلامت جوامع چه از بعد درمانی و یا پیشگیری از بیماری‌ها برخوردار است.
استفاده از گیاهان دارویی قدمتی همپای بشر دارد، به طوری که یکی از مهم‌ترین منابع تأمین نیازهای غذایی و دارویی بشر در طول نسل‌ها بوده‌ است.
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی افزون بر 80 درصد مردم جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و نواحی فقیر و دور افتاده عمده‌ترین نیازهای درمانی خود را از طریق گیاهان دارویی تأمین می‌کنند.

انغوزه
به گزارش سایت استان؛ از گیاهان دارویی به‌عنوان ذخایر هر کشوری نام برده می‎شود، در این میان نیز استان کهگیلویه و بویر احمد به لحاظ پوشش غنی از منابع طبیعی و به ویژه گیاهان دارویی از جایگاهی ویژه برخوردار است که می‌توان با پرداختن و توجه بیشتر به آن به توسعه و اقتصاد استان کمک شایانی شود. این استان با دارا بودن طبیعتی متنوع، یک چهارم گونه های گیاهی اروپا و یک پنجم گونه های گیاهی کشور را در خود پرورش داده است.
46 گونه گیاهی آندومیک دارد و سه گیاه دارویی و کمیاب دنیا شامل باریجه،آنغوزه و گزانگبین در کوههای استان رویش می یابند.
گیاه آنغوزه یکی از گیاهان دارویی با خواص بی‌شمار صنعتی و خوراکی است که بیشتر در ارتفاعات بالای هزار متر می‎روید، با برنامه ریزی اصولی و علمی این گیاه می تواند تجارت پرسودی استان رقم بزند.
هر چند برداشت بی رویه از گیاهان مرتعی ، چرای بی رویه دام و جولان سودجویان در مراتع موجب شده تا برخی از مراتع از بین بروند و نسل برخی از گونه های گیاهی همانند آنغوزه ، باریچه و بادام و …. در خطر انقراض قرار گیرند اما با تلاش مسوولان و همکاری مردم این گیاهان کمیاب هم اکنون در کهگیلویه و بویراحمد در سطح قابل توجهی کشت می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 20هزار هکتار گیاه دارویی آنغوزه در مراتع این استان کشت شده است که این میزان در سال های آینده به 200 هزار هکتار خواهد رسید.
عزت الله بهشتی فر با بیان اینکه این استان ظرفیت های بالای در زمینه تولید گیاهان دارویی به ویژه آنغوزه دارد،افزود: با شناسایی و ساماندهی این ظرفیت ها علاوه بر حفاظت از مراتع می توان به افزایش تولید و اشتغال نیز کمک شایانی کرد.
وی بیان کرد:کشت گیاه آنغوزه از سال های پیش در برخی مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته که این موضوع، اقتصاد اهالی و مرتع داران را متحول کرده است و مردم به همین دلیل با دغدغه بیشتری به حفاظت و بهره برداری از مراتع می پردازند.
گیاه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج گفت: آنغوزه از گیاهان دارویی مهم تیره چتریان است که طول آن گاه به دو متر هم می رسدو این گیاه تولیدکننده آنغوزه به نام های فارسی خوراکما، آنگوزاکما و کورن کما، بوته ای بزرگ و علفی و چند ساله است.
دکتر عزیز الله جعفری با بیان اینکه آنغوزه حاوی تعدادی ترپن و مواد محلول در چربی است عنوان کرد: این گیاه 20درصد اسانس، 60درصد رزین و حدود 30 درصد صمغ است .
وی اظهار کرد: آنغوزه یکی از گیاهان مهم و صادراتی ایران به شمار می آید که خریداران آن را با روش های پیچیده، تجزیه و ده ها ماده ارزشمند از آن تولید می کنند.
عمل آنغوزه گیری موسم به آنغوزه کشون یکی از فعالیت های اقتصادی پرسود و بسیار کم هزینه است که در استان سابقه ای چند هزار ساله دارد .
کارشناس منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آنغوزه کشون نوعی تیغ زدن گیاه برای استحصال صمع یا شیرابه آن است که این عمل از اواسط تابستان و قبل از خشک شدن گیاه در مراتع استان آغاز و تا اواخر مهر ادامه دارد .
محمد محمدی افزود: در این عمل بوته آنغوزه در انتهای ساقه بریده می شود و پس از هر بار تیغ زدن شیرابه آن برداشت می شود و این عمل در فصل برداشت 20 بار تکرار و از هر بوته به طور متوسط هشتاد گرم صمغ برداشت می شود .
نیز گفت: با پایان عمل آنغوزه گیری در 10 هزار هکتار از مراتع این استان به طور متوسط از هر هکتار 160 کیلوگرم شیره آنغوزه تولید و به کشور های حوزه خلیج فارس صادر می شود که پس از بسته بندی در این کشورها به کشورهای اروپایی صادر می شود .
عزت الله بهشتی فر ارزش صادرات آنغوزه به خارج از استان را پنج میلیون دلار عنوان کرد و گفت: ارزش این مقدار صادرات 70 درصد کل ارزش صادرات غیر نفتی استان در سال است .
وی گفت: بخش اعظم شیره تولید شده به کشورهایی نظیر هند، کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی کشورهای اروپایی صادر می شود و به همین دلیل این گیاه ارزآوری بالایی برای کشور دارد.
بهشتی فر اظهار کرد: از کشت هر هکتار گیاه آنغوزه یک شغل و نیم ایجاد می شود که این می تواند به اشتغال در استان کمک شایانی کند.
مدیر منابع طبیعی شهرستان بویر احمد نیز با بیان اینکه امسال12 هزار هکتار دیگر از مراتع استان به زیر کشت گیاه آنغوزه رفته است گفت: کشت این گیاه در مناطقی مانند تنگ سرخ ،تل گاه ، سرداب ، مله شوره و کاکان با موفقیت انجام شد و هم اکنون بهره برداران در این منطقه در حال برداشت شیره مفید گیاه آنغوزه هستند.
سعید نظری با بیان اینکه بذر آنغوزه به صورت مجانی در اختیار بهره برداران قرار می گیرد ابراز داشت: خوشبختانه با توجه به سودآوری خوبی که کشت آنغوزه برای بهره برداران دارد استقبال خوبی از سوی عشایر و مرتع داران در این زمینه می شود.
آقای عوض پور یکی از بهره برداران منطقه تنگ سرخ گفت: حدود پنجاه هکتار را به زیر کشت این گیاه برده که به طور متوسط از هر هکتار یکصدو55 کیلوگرم برداشت داشته است که این امر علاوه بر حفاظت از مراتع سود خوبی برای وی داشته است .
دیگر بهره بردار هم گفت: با به زیر کشت بردن زمین های مرتعی خود توانسته است هزینه تحصیل دو دانشجو و امرار معاش خانواده اش را تامین کند چون کاشت ، داشت و برداشت این گیاه بسیار کم هزینه است .
نبود صنایع بسته بندی ، وجود دلالان و واسطه ها ، نبود امکانات مناسب و لازم برای خرید تضمینی و بازاریابی ، نبود فناوری تولید و تجهیزات فرآوری و تبدیل از مهم ترین مشکلات تولیدکنندگان شیره انغوزه در کهگیلویه و بویراحمد است.
درمان اختلالات عصبی در کودکان،کاهش فشارخون ،درمان بیماری های قلبی عروقی کمک به هضم غذا،جلوگیری از حمله های هیستری ،رفع درد دندان،جلوگیری از رشد میکروب، درمان سیاه سرفه و برونشیت، درمان یبوست از جمله خواص شناخته شده آنغوزه است.
کهگیلویه وبویراحمد دارای یک میلیون و 700هزار هکتار جنگل ومرتع است که بخش زیادی از این مناطق مستعد کشت گیاهان دارویی از جمله آنغوزه است.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد