تاریخ درج خبر : 1393/07/28
کد خبر : ۳۸۰۳۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

فراهم شدن مقدمات ثبت پوشش محلی زنان کهگیلویه و بویراحمدی

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: مقدمات ثبت ملی پوشش محلی زنان این استان فراهم شده است .لباس

به گزارش سایت استان و به نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، زینب هاشمی، اظهار کرد: جشنواره و اجلاس بین المللی میراث فرهنگی ناملموس باهدف توسعه پایدار محلی، مواجهه با چالش های ناشی از پدیده جهانی سازی و تلاش برای حفظ تنوع فرهنگی، افزایش ظرفیت یگانگی و وحدت، تدوین و اجرای سیاست های توسعه ای و فرهنگی متوازن و نیز سازگاری و صلح فرهنگی از شانزدهم تا بیستم مهر ماه در اصفهان برگزار شد.
وی با بیان اینکه یکی ازمحورهای مهم جشنواره تأکیدبرنقش محوری زنان درحفظ وترویج فرهنگ سنتی جوامع بود، بیان کرد: در این نمایشگاه دوغرفه درسایت دستاوردهای بانوان به استان کهگیلویه وبویراحمد اختصاص یافت.
هاشمی تصریح کرد: گروه هفت نفره اعزامی به اصفهان مطابق برنامه ریزی های قبلیدر قالب دو غرفه سازماندهی شدند که در این میان یک غرفه به صنایع دستی و ابزار شیوه زندگی مردم استان و غرفه دیگر به فرهنگ ناملموس با امکانات سمعی و بصری مثل فیلم ،موسیقی، پاورپوینت، پوستر، کتاب و… اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای مهم این اجلاس, شناسایی و معرفی منابع فرهنگی و ارزشمند استان به کشورها و سایر استان‌های شرکت کننده بود، افزود: بنا به گزارش ارایه شده غرفه‌های استان استقبال کنندگان زیادی به خود اختصاص داد به نحوی که در برخی اوقات نیروهای حاضر در غرفه توان پاسخگوئی به همه بازدید کنندگان را نداشتند.
هاشمی ابراز کرد: اگر دستگاه‌های فرهنگی با امور بانوان استانداری همکاری بیشتری داشتند این نمایشگاه دستاوردهای مؤثرتری برای استان به همراه داشت.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد لباس و موسیقی محلی استان را عامل مهمی در جذب بازدیدکنندگان و میهمانان وشناسایی استان به آنان دانست و گفت: مراحل ثبت لباس محلی به اسم استان مشخص شده است.
هاشمی با اشاره به ضرورت تسریع دستگاه‌های متولی در انجام مراحل و مقدمات ثبت لباس محلی به نام استان، گفت: امید است دستگاه‌های متولی در شناسایی و ثبت منابع عظیم و ارزشمند فرهنگ سنتی استان از هرگونه وقت‌کشی و بهانه‌های مالی و اعتباری بپرهیزند.
وی با بیان اینکه بانک‌های قوانین و مهر اقتصاد حامیان مالی استان در جشنواره جشنواره و اجلاس بین المللی میراث فرهنگی ناملموس بودند، گفت: جشنواره بین المللی در سال آینده در اصفهان و دو سال بعد از آن در شهر شیراز برگزار می‌شود که امید می رود در سال های آتی با توان بیشتر در آن شرکت کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد