تاریخ درج خبر : 1393/07/28
کد خبر : ۳۸۰۵۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

آغازگام سوم طرح تحول نظام سلامت از اول آبان/ تعیین تکلیف تعرفه یک هزار و 700 خدمت جدید پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اجرای فاز سوم طرح تحول نظام سلامت، گفت: در این مرحله با اجرایی شدن کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت، در حقیقت تعرفه واقعی سلامت در جامعه ارزش گذاری و تحول بزرگی در نظام سلامت ایجاد می شود.

yazdan

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر پرویز یزدان پناه در نشست خبری با بیان اینکه با اجرای کتاب” ارزش گذاری خدمات سلامت ” گام سوم طرح تحول نظام سلامت کلید می خورد، گفت: با اجرای مفاد این کتاب، پرداخت مردم بابت خدمات سلامت در بخش های دولتی و خصوصی کاهش می یابد و همچنین پرداخت ها در قالب صورتحساب رسمی بیمارستان و در چارچوب قانون خواهد بود.

دکتر یزدان پناه با اشاره به اینکه این طرح از اول آبان ماه سال جاری اجرائی می شود، افزود: در گذشته حجم زیادی از خدمات حوزه سلامت، تعرفه مشخصی نداشته و با تعرفه خصوصی انجام می گرفت که با اجرای این طرح، ساماندهی شده و درنهایت منجر به کاهش پرداخت از جیب مردم می شود.

وی اظهار داشت: قبل از اجرای این طرح، پرداخت های مردم به خصوص در بخش های پاراکلینیک ازجمله آزمایشگاه ها و رادیولوژی در خیلی از موارد بسیار زیاد بوده است، به گونه ای که گاهی حتی ارائه دفترچه بیمه نیز در میزان پرداخت های مردم تفاوتی ایجاد نمی کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، ادامه داد: اما اکنون با اجرای مفاد این کتاب این پرداخت ها کاهش می یابند.

تعیین تکلیف تعرفه یک هزار و 700 خدمت جدید پزشکی

دکتر یزدان پناه با بیان اینکه با اجرای این کتاب پرداخت های مردم دراین بخش ها شکل معقول تری به خود می گیرد؛ تاکید کرد: در این کتاب یک هزار و 700 خدمت جدید پزشکی که فاقد تعرفه بودند، تعیین تکلیف شده اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه 300 خدمت پزشکی نیز تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، تصریح کرد: توجه خاص به ویزیت و مشاوره بستری برای تقویت طب بالینی، رفع دوشغله بودن پزشکان در مراکز دولتی، خصوصی و تمام وقت شدن آنها و توجه ویژه به مناطق محروم از دستاوردهای دیگر اجرای این کتاب است.

نشست_111_15484

وی ادامه داد: با اجرای مفاد این کتاب و دوشغله نبودن پزشکان، رشد کیفی آموزش دانشجویان پزشکی و غیر پزشکی را شاهد خواهیم بود، زیرا اساتید وقت بیشتری را جهت کارهای آموزشی خواهند داشت.

دکتر یزدان پناه یادآور شد: ضریب های تعرفه ای موجود در کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی در سیستم های بیمارستانی است که از اول آبان‌ماه سال جاری، همزمان با بیمارستان های دولتی و خصوصی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: در کتاب فوق، تعرفه k( مبنای پرداخت هزینه های پزشکی)در بخش دولتی(بستری یا سرپایی) 88هزار ریال و در بخش بستری خصوصی 380 هزار ریال و سرپایی 200 هزار ریال است.

افزایش 2/2 برابری درآمد کادر درمانی و پزشکی

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کارکنان غیر پزشک بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز از منافع این کتاب بهره مند خواهند شد، به طوری که با اجرای مفاد این کتاب، درآمد کادر درمان و پزشکان، 2/2 درصد نسبت به گذشته افزایش پیدا می کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: برای اولین بار استهلاک و سود سرمایه در ارائه خدمات سلامت پیش بینی و پرداخت خواهد شد.

کاهش فرانشیز خدمات بستری برای سایر بیمه ها

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه کتاب اجرای “ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت” در نهایت به نفع مردم است، افزود: با اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت، فرانشیز خدمات جراحی در بیمه های روستایی از 5 درصد به 3 درصد و در سایر بیمه ها از 10 درصد به 6 درصد کاهش می یابد.

وی ادامه داد: این کتاب، سیستم تعرفه گذاری را تعریف می کند که بستر ساز همه اصطلاحات نظام سلامت می شود، به طوری که با اجرای این طرح مردم مبلغ اضافه پرداخت نخواهند کرد.

نشست_3_15485

دکتر یزدانپناه از دیگر مزایای اجرای مفاد این کتاب را ساماندهی تعرفه خدمات سلامت در بخش خصوصی دانست و ابراز کرد: این طرح آن دسته از خدماتی که بخش خصوصی به مراجعین ارائه می دهندرا نیز ساماندهی خواهد کرد و این چتر حمایتی آنها را نیز شامل می شود.

وی با بیان این که هماهنگی‌های لازم بین وزارت بهداشت با سازمان‌های بیمه‌گر، رفاه و تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی و وزارت دادگستری برای اجرایی شدن کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت صورت گرفته‌ است، تصریح کرد: از آبان ماه سال جاری به بعد برخوردهای قانونی با متخلفان به وسیله گروه های نظارتی و سازمان نظام پزشکی به صورت محکم تری صورت می گیرد.

وی ادامه داد: نظارت بر تخلفات تعرفه ای بر عهده سازمان نظام پزشکی و کمیته ای متشکل از رئیس نظام پزشکی، معاونت درمان، نماینده سازمان های بیمه گر و دادستان نظام پزشکی استان خواهد بود، که حداکثر به مدت 17 روز نسبت به صدور رای نهایی اقدام می کنند.

دکتر یزدان پناه هشدار داد: دریافت هرگونه هزینه ای از بیماران و همراهان آنها خارج از سیستم حسابداری در بخش های دولتی و خصوصی غیر قانونی است، بنابراین در صورت مشاهده هرگونه تخلف، ارائه دهنده و گیرنده وجه به یک میزان، جرمشان قابل پیگیری خواهد بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، یادآور شد: با اجرایی شدن کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت و با اجرای تعرفه های جدید، استقرار پزشکان متخصص در شهرستان های استان، انتظار داریم دیگر شاهد پدیده زیرمیزی در حوزه سلامت استان نباشیم.

دکتر یزدان پناه در پایان گفت: امیدواریم با در نظر گرفتن تعرفه های واقعی، استقرار تجهیزات هتلینگ، تجهیزات سرمایه ای در بیمارستان ها و استقرار پزشکان متخصص و فوق تخصص شاهد بهبود مستمر کیفیت خدمات درمانی و رضایتمندی مردم باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • پرسنل شهید بهشتی گفت:

  ضلم و بی عدالتی را باید در تقسیم کارانه و اضافه کاری بین پرسنل بیمارستان شهید بهشتی مشاهده کرد .کارانه نیروهایی که در کلنیک ها و ستاد مرکزی کار میکنند چندین برابر پرسنل زحمت کشی است که شبکاری های سخت و سنگین را بیمارستان شهید بهشتی تقبل میکنند .

 • شنوایی شناس گفت:

  ضمن تشکر از زحمات شبانه روزی و موثر جناب دکتر یزدانپناه
  تعرفه تعیین شد ، ولی بیمه های پایه قرارداد نمی بندند
  لطفا در صورت امکان پیگیری فرمایید
  با تشکر

پربازديد