تاریخ درج خبر : 1393/07/29
کد خبر : ۳۸۰۸۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

«هویت را پاس بداریم»

سایت استان: سامان کرم نیا

نقدی بر نوشته آقای پرندوار  (روستایی ، شهری ، دهاتی)
هیچ کس بی فرهنگ نیست ، هر قوم و یا قبیله ای فرهنگ خاص خودش را دارد ، اگر کسی قشری از جامعه را بی فرهنگ بداند اشتباه محض است ، او هست که با فرهنگ ان قوم آشنایی ندارد . خطا کار فقط در روستا نیست ، در جوامع شهری هم کسانی هستند که اعمال بسیار زشت و ناپسند از آنها سر میزند ، آیا پسندیده است همه ی شهرنشینان را خطاکار بدانیم و به آن عمومیت بدهیم!؟

روزگاری نه شهر بود ، نه ماشین ، نه سفینه ای برای سفر به مریخ ، نه آنچنان علم پیشرفت کرده بود که مردم در صحنه ی یکتای هنرمندی ها توانمندییشان را آنچنان که شایسته و در خور ارزشهای والای انسانی است به نمایش بگذارند ، نه،نه این بدان معنی نیست که هنرمندی آن هم از نوع شایسته در تاریخ دهکده جهانی وجود نداشته است! بلکه مخترع و مبتکر عمده ی ابزارهای مدرن امروزی از روستا نشأت گرفته است . همه ی جوامع بشری ابتدا در روستا زندگی می کرده است . پس از ایجاد جوامع شهری و مهاجرت به شهر خود را با زندگی شهرنشینی وفق داده اند ، هنرمندان،پزشکان،مهندیسن ، پروفسور ودانشمندان فراوانی در همین دهکده ی جهانی از دهات برخواسته اند،، به قول استاد دانشگاهی ام که در مقطع دکترا مشغول به تدریس است ، در جمع دانشجویان با افتخار سینه سپر کرد و گفت : ) من دهاتی ام در دهات نقطه ی آغاز موفقیتم شروع شد ، اکنون اینجا مقابل شما عزیزان ایستاده ام.(
دهاتی منشأ صلح و صفا و صمیمیت است ، این خصایص بزرگ را نباید ساده لوح و ندانم کار انگاشت و یا بیگانه از فرهنگ پنداشت ! ، چه قشری از جوامع بشری را می توان ادعا کرد بی عیب و نقص است ، اگر فرد روستایی کار خلاف انتظاری انجام داد نباید به آن عمومیت بخشید وبه همه ناروا گفت ! حس تعاون و همکاری ، نوع دوستی، حفظ صله ارحام ، حفظ ارزشهای اخلاقی ، صفا ، صمیمیت و یکرنگی در روستا بیشتر از جاهای دیگر به چشم می خورد .آری دهاتی آنهایی هستند که با دستان پینه بسته ، به استقامت کوه دنا به گونه ای دهکده ی کهنه جهانی را از تهی دستی و مظلومیت به دهکده ی نیمه مدرن جهانی تبدیل کرده است.
چند درصد از شخصیتهای بزرگ منطقه ای و جهانی را می شناسید که از روستا برخواسته اند ؟
امروزه با چه معیاری واژه ها را کنار هم قرار میدهیم؟
و خود را نسبت به روستایی و یا به تعبیر آقای پرندوار ) دهاتی ( بیگانه می پنداریم !
متنی بسیار زیبا ، عمیق و تأمل برانگیز از استاد فقید محمد بهمن بیگی :
آری از پشت کوه آمده ام ،
چه میدانستم اینور کوه باید ،
برای ثروت ، حرام خورد .
برای عشق ، خیانت کرد .
برای خوب دیده شدن ، دیگری را بد نشان داد .
و برای به عرش رسیدن ، دیگری را به فرش کشاند…..
وقتی هم با تمام سادگی دلیلش را می پرسم ، می گویند :
از پشت کوه آمده !…..
ترجیح می دهم به پشت کوه برگردم و تنها دغدغه ام سالم برگرداندن گوسفندان از دست گرگها باشد ،
تا اینکه اینور کوه باشم و گرگ……..
.
سخن آخر اینکه : آیا مرام ، محبت ، یک رنگی و برادری که در دل و جان دهاتی نقش بسته ، امروزه در جهان سومی که قلمداد نموده اید در مقیاسی عادلانه نسبت به روستایی به چه میزانی وجود دارد و به چه سمت و سویی در حرکت است!؟

به قلم: سامان کرم نیا
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ابراهیم از سی سخت گفت:

    ممنون از متن زیبای شما…… ولی ای کاش به جای نقل از این و ان طوری صحبت میکردیم که مفهوم ها زنده شوند و بینش ها عوض….. طوری صحبت میکردیم که هدف از کلمه دهکده جهانی را میفهمیدیم نه تنها کلمه ان را …… این روزها همه از دهکده جهانی که چندین سال پیش غرب مطرح کردند میگذرد تازه ترکش های ان به ما میرسد… چه زیبا بود که کلام ما برای دیگران سپر می شد……

پربازديد