تاریخ درج خبر : 1393/08/01
کد خبر : ۳۸۱۵۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

بخشش زندانیان جرائم غیرعمد در سایه ریش سفیدان طوایف

ایرانیان از دیر باز براساس تکریم و نوع دوستی خود همواره بر آیین گلریزان همت گماشته‌اند و این آیین را شکرانه نعمت خدادادی خویش می‌دانند که مانند ابر بهاری طراوات زیستن دوباره بر مستمند و نیازمند روا می‌دارند آن گونه که “وقت گلشن، خوش که گلریزان ابر رحمت است.
به گزارش سایت استان؛ این سنت ایرانیان در رادی و رادمنشی و پهلوانی همواره یک افتخار بوده و بسیاری از شرق‌شناسان از این امر به نیکی یاد می‌کنند به گونه‌ای که پروفسور “مانوئل کوربن” محقق دیرینه‌شناس و مردم‌شناس برجسته غربی آن را نمادی از زیباترین حرکت‌های بشری در طول تاریخ می‌داند که فقط مختص ایرانیان بوده است.

زندان

 

بر همین اساس نیز جشن گلریزان ویژه کمک به زندانیان نیازمند و آبرومند جرائم غیر عمدی در یاسوج برگزار شد که در این مراسم با نفوذ و مداخله ریش‌سفیدان طوایف کهگیلویه و بویراحمد، 170 میلیارد ریال تخفیف برای مجرمان غیرعمد این استان لحاظ شد.
مدیر کل زندان های کهگیلویه و بویراحمد در همایش گلریزان ویژه کمک به آزادی زندانیان نیازمند و آبرومند جرائم غیرعمدی که با حضور جمعی از مسئولان این شهرستان برگزار شد با اشاره به تاریخچه برگزاری جشن گلریزان اظهار کرد: جشن گلریزان از زمان‌های قدیم در ایران رایج بود و در این جشن پهلوانان با تجمع و استفاده از نام و شهرت خود نسبت به جمع‌آوری کمک‌های خیرخواهانه برای مردم نیازمند و درماندگان همچنین کسانی که دچار مشکلاتی می‌شدند، اقدام می‌کردند.
اکبر محبی با بیان اینکه زندان جایگاه انسان‌های متخلف و مجرم است، افزود: زندان جایگاه انسان‌های مجرمی بوده که مرتکب جرائم عمدی از جمله قتل، غارت، سرقت، درگیری و دیگر اعمال عمدی غیرقانونی می‌شود.
وی ادامه داد: متأسفانه بعضی افراد جامعه نیز دچار جرائم غیرعمدی از جمله صدور چک بلامحل و تصادفات شده و بخشی دیگر نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان انتقال داده می‌شوند.
مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در این خصوص دولت بر اساس قانون قادر به کمک به این افراد نیست و افراد خیر می‌توانند در راستای برطرف کردن مشکلات این افراد به آنها کمک کنند.
محبی ادامه داد: بعضی دیگر از افراد نیز به دلیل ضمانت برای دریافت وام توسط دیگران با مشکل مواجه شده و به صورت غیرعمد مرتکب جرم می‌شوند.
وی عدم پرداخت نفقه توسط مردان را نیز از دیگر جرائم غیرعمد عنوان کرد و گفت: در صورت وجود اختلاف در زندگی زناشویی و عدم توانایی مرد در پرداخت نفقه وی بر اساس قانون زندانی می‌شود.
محبی با بیان اینکه برگزاری و استقبال از جشن گلریزان در کهگیلویه و بویراحمد بسیار کمرنگ است، یادآور شد: برگزاری جشن گلریزان در استان کمرنگ بوده که این مسئله باید فرهنگ‌سازی و نهادینه شود.
مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در راستای کمک به برطرف شدن مشکلات زندانیان غیرعمد راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راهکارها استفاده از نفوذ بزرگان و ریش‌سفیدان طوایف مختلف استان است.
محبی با بیان اینکه تا سال گذشته 240 زندانی غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته، خاطرنشان کرد: این افراد در مجموع حدود 24 میلیارد تومان بدهی داشته‌اند که افزون بر 17 میلیارد تومان را مددکاران اجتماعی با مداخله ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف از شاکیان تخفیف گرفته‌اند.
وی اظهار کرد: مابقی این مبلغ از طریق وام و کمک‌های بلاعوض از کمک‌های خیرین که درصد زیادی از آنها را خیرین خارج از استان تشکیل داده‌اند، پرداخت شد.
منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد