تاریخ درج خبر : 1391/07/09
کد خبر : ۳۸۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی توسعه پایدار را در کشور بهمراه دارد

سایت استان: معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: جلوگیری ، صیانت و حراست از تخریب اراضی کشاورزی و منابع ملی منجر به توسعه پایدار بویژه در سطح روستاها و مناطق عشایری کشور خواهد شد.
مهندس ‘جعفر گرجی پور’ افزود: امروزه با توجه به بررسی های انجام شده روند تحریب اراضی کشاورزی در سطح کشور رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه این مهم موجب ضربه زدن به اقتصاد ملی وتامین محصولات و مواد غذایی مورد نیاز در کشور می شود ، افزود: جلوگیری و حراست از تخریب اراضی کشاورزی می بایست به وظیفه ای ملی و همگانی تبدیل شود.

گرجی پوراظهار داشت: تا زمانی که حراست و صیانت از منابع و اراضی ملی و کشاورزی به عنوان یک فرهنگ عمومی در بین مردم ،مسوولان و جامعه نهادینه نشود ، نباید انتظار کاهش تخریب های روز افزون و تغییر کاربری های غیرمجاز را در سطح کشور داشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی پدیده ویلا سازی وایجاد اردو گاه های تفریحی و گردشگری در حاشیه شهرها و روستاهای خوش آب و هوا در سطح کشور را به عنوان یکی از عوامل اصلی در تهدید و تخریب اراضی کشاورزی دانست و بر ضرورت توقف و رعایت قانون در این راستا تاکید کرد.

گرجی پور تصریح کرد: بر اساس برخی آمارها سالانه افزون بر 20هزارهکتار از اراضی مستعد کشاورزی در سطح کشور تخریب و تغییر کاربری می شوند که یک آفت و تهدید اساسی در این زمینه محسوب می شود.

رییس جدید سازمان امور اراضی کشور افزود: از مجموع 164 میلیون هکتارعرصه کشور، 18 میلیون هکتار آن معادل 11 درصد اراضی زراعی و باغی است.

وی تاکید کرد: بررسی ها و آمارها نشان می دهد که از سال 1334 تاکنون افزون بر 570 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در شهرهای بزرگ کشور تخریب و تغییر کاربری شده اند.

گرجی پور رعایت قانون ، فرهنگ سازی و برخورد قاطع با قانون گریزی و متخلفان را از اولویت های اساسی و برنامه های کاری خود در سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد.

وی از حمایت و پشتیبانی سازمان امور اراضی از دانش آموختگان کشاورزی و کشاورزان در سطح روستاها تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از برنامه های اساسی وزارت جهاد کشاورزی استفاده از اراضی راکد مانده دراین بخش است که در همین راستا از فعالیت های مختلف کشاورزی در این اراضی استقبال می کند.

منبع:ایرنا

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد