تاریخ درج خبر : 1393/08/06
کد خبر : ۳۸۴۸۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

آرزوی 11 ساله‌ی طرح انتقال آب سد کوثر به گچساران

تکمیل طرح انتقال آب سد کوثر به شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران و 22 روستای اطراف آرزویی که 11 ساله شد.

مردم شهر گرمسیری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران سال ها چشم انتظار تحقق وعده مسوولان برای بهره مندی از آب سد کوثرهستند.

در حالی که سد کوثر آب آشامیدنی دومیلیون نفر از مردم کشور را تامین می کند، اما مردم این شهرستان در 50 کیلومتری سد عظیم کوثر باکمبود آب آشامیدنی وکشاورزی مواجه اند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کم شدن سفره های آب زیرزمینی به دلیل تامین آب آشامیدنی، کشاورزی شهر گچساران از آب های زیرزمینی و تهدید سلامت مردم کمترین پیامدهای تاخیر در بهره برداری از این طرح است.

طرحی که عملیات اجرایی آن از سال 83 شروع شده است، و با وجود تلاش نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی و تخصیص اعتبار برای راه اندازی آن در سال گذشته اما به دلایل نامشخص و عدم استفاده از اعتبارات تخصیص یافته اعتبارات به خزانه برگشت.

معاون شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: تکمیل طرح انتقال آب سد کوثر به شهر دوگنبدان به 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

علی داوودی مهر افزود: برای تکمیل این طرح 11 کیلومتر شبکه ، شیرآلات و تعمیر بخش هایی که در سال های گذشته ایجاد شده است مورد نیاز است.

وی میزان اعتبار تخصیص یافته امسال این طرح را 32 میلیارد ریال اعلام کرد.

وی گفت: طرح انتقال آب سد کوثر به شهر دوگنبدان با 320 میلیارد ریال اعتبار اجرا شده است.

داوودی عنوان کرد: برای اجرای این طرح 40 کیلومتر خط انتقال اجرا شد و در صورت بهره برداری سالانه 14میلیون متر مکعب آب برای مردم شهر دوگنبدان و روستاهای مجاور آن تامین خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت تامین آب آشامیدنی سالم برای مردم از سویی و کم شدن منابع آب سفره های زیرزمینی گچساران از سوی دیگر گفت: شتاب بخشی در اجرای این طرح ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

غلامرضا تاجگردون کیفیت نامطلوب آب در برخی روستاهای نزدیک سد کوثر به ویژه در دهستان گرمسیری لیشتر و مشقت مردم برای تهیه آب آشامیدنی از طریق آب معدنی را یادآور و شد و خواستار تکمیل هر چه سریعتر این طرح شد.

وی اظهار کرد: تکمیل این طرح افزون بر بالا بردن شاخص سلامت و بهداشت رضایتمندی مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران را در پی خواهد داشت.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که میلیاردها تومان سرمایه کشور برای اجرای طرح آبرسانی سد کوثر به شهر دوگنبدان و روستاهای اطراف هزینه شده است تصریح کرد: کمترین کوتاهی برای یک روز تاخیر در بهره برداری از این طرح نابخشودنی است.

طرح آبیاری دشت لیشتر از مخزن سدکوثرس از سالها نیز به کندی درحال اجراست.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد