تاریخ درج خبر : 1392/04/26
کد خبر : ۳۸۶۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

پتروشیمی دهدشت، هندوانه و گندم تولید می کند!

سایت استان: سال 1386 آقای باهنر نماینده وقت مجلس بهمراه ” نجابت نیا ” مدیرعامل وقت پتروشیمی کشور و مسوولان سابق استانی و شهرستانی کلنگ پروژه پتروشیمی دهدشت را در دشت ” کلاچو ” به زمین زدند و قول دادند هزار روزه این پروژه در اختیار مردم قرار گیرد.

123654

قرار بود مجتمع پتروشیمی دهدشت در یک شهرک صنعتی و با نقش محوری احداث و تامین کننده مواد واحدهای پایین دستی منطقه احداث شود. مدیرعامل پتروشیمی کشور، وعده داده بود پتروشیمی های گچساران و دهدشت سال 94 به بهره برداری برسد.
و اما آذر ماه 1390 دکتر محمود احمدی نژاد در سفر خود به استان گفت: مصمم هستیم تا پایان دولت دهم همه وعده های خود را عملیاتی کرده و در خدمت مردم قرار دهیم و همه مردم بدانند که این دولت تا آخر و با افتخار در کنار مردم خواهد بود!
هفت سال پیش پتروشیمی های دهدشت و گچساران کلنگ زنی شدند. وجود من…ابع عظیم نفت گاز، خطوط انتقال انرژی و سایر پتانسیلهای موجود در استان چشم انداز مثبتی را نشان می داد اما با وجود هزینه های فراوان، عملکرد این دو پروژه همان اقدامات سالهای 85و86 است و این دو پروژه هم چنان چشم انتظار گامی مثبت هستند .
در سال 85 تبلیغات عظیمی در استان برای این دو پروژه ایجاد شد و شور شوقی در دل جوانان جویای کارپدید آورد. پیگیری های خوب و اقدامات تاثیر گذار اولیه نوید بخش بود. اما با فروکش کردن آن همه سر وصدا وبا تغییر استاندار وقت ،تا کنون فقط شاهد جلسات متعددی در سالن جلسات ادارات، بویژه استانداری بوده ایم.در همین نزدیکیها ،فقط 5 کیلومتر از مرز استان خارج شویم پتروشیمی لردگان(فلارد)یکسال بعد ازپتروشیمی های استان ما کلنگ خورد و الان بیش از نصف راه را پیموده است.
و اما تحقق پیش بینی نماینده شهرستان های کهگیلویه، بهمئی و چرام در مجلس: پیاز می کاشتند بهتر از پتروشیمی دهدشت بود!
نماینده شهرستان های کهگیلویه ، بهمئی و چرام در مجلس پیش از این گفته بود: آقایانی آمدند و کلنگی در دشت ” کلاچو ” دهدشت کهگیلویه با نام پتروشیمی دهدشت برزمین زدند و عکس یادگاری گرفتند و چه چه و به به گفتند و قول دادند که هزار روزه آن را به مردم تحویل می دهند اما همین که از ” کلاچو ” بیرون زدند همه چیز یادشان رفت.
” حجت الاسلام سید علی محمد بزرگواری از عملکرد مسوولان وقت کلنگ زنی پتروشیمی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه انتقاد و اظهار داشت: آقایانی که آن وقت کلنگ زدند و عکس یادگاری گرفتند حالا بیایند و بگویند چرا هزار روزه این پروژه را تحویل ندادند؟!
بزرگواری تاکید کرد اگر از آن زمان تاکنون اجازه کاشت صیفی جات بویژه ” پیاز ” و ” هندوانه ” داده می شد بازده اقتصادی بهتری از پتروشیمی داشت.
با کمال ناباوری خبردار شدیم که همین زمینها توسط نیروهای طرح پتروشیمی زیر بار کاشت هندوانه رفته است و هم اکنون در حال برداشت هندوانه هستند! علی رغم اعتراض مردم و شکایت های پی در پی سرنوشت سرمایه های برباد رفته مردم معلوم نیست. همچنین مشخص نشده است که سرمایه حاصل از این کشت به جیب چه کسانی خواهد رفت.

اگرچه آرزوی تولیدات پتروشیمی برای مردمان این خطه شاید دست یافتنی نباشد،اما بزودی محصولات این پتروشیمی یعنی هندوانه و گندم در روزهای اینده بعنوان اولین محصول در بازار در دسترس عموم قرار خواهد گرفت!!!

منبع:راک نیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  واکنش ایرانی به اظهارات مذموم بزرگواری:یاشما لرنیستید یا آیت الله بروجردی!

  بیان لرفرهنگی/محمدجعفرایرانی گفت:جلسه بررسی وزرای پیشنهادی دولت اعتدال وتدبیر دراولین روز کاری خود همراه با حواشی نه چندان مناسبی من جمله سخنان خارج ازاعتدال وانصاف احدی ازنمایندگان کهگیلویه وبویراحمدبود که ضمن تشنج درمجلس هرایرانی متمدن وخصوصا هر لرزبانی را متاثر و شرمسار این ادبیات عصاره خویش می نمود. عضوهیات مدیره خانه مطبوعات لرستان وایران در این خصوص افزود:استفاده از الفاظی ازقبیل دله دزد،چماق لری،چاپلوس های دست بوس احمدی نژاد(خطاب به نمایندگان حامی دولت یازدهم)صندوق عتیقه هاشمی وخاتمی،وصل کردن سرم به برخی از وزرا پیشنهادی بدلیل ناتوانی جسمی وکهولت سن و…همگی جز مواردی از سخنان چند دقیقه ائی حجت الاسلام و المسلمین سید “علی محمد بزرگواری ” نماینده مردم کهگیلویه ، بهمئی ، چرام و لنده در مجلس نهم بود که مخالفت سایرنمایندگان کهگیلویه وبویراحمد وریاست مجلس ومهدی هاشمی و… را با پاسخهای متفاوتی در پی دشت. این استاد حقوق دانشگاههای تهران می افزاید:بررسی وپاسخ به موارد عمومی را فی المجلس دیگران وافکار عمومی به ایشان داده وخواهند داد.اما آنچه مورد توجه ومداقه می باشد عدم تبحرایشان از بکارگیری ظرفیتهای قوم لر برای نشان دادن رجحان برسایرین ویا دولت جدید می باشد. بکارگیری اصطلاح چماق دقیقا بعدازآنکه مجلس وشخص خود(جناب بزرگواری)را پیرو مدرس می داند جای بی شگفتی درد که ارتباط چماق که نمادی از بی عقلی وکم سطحی است با مجلس ومدرس که نمادی ازشعور ومنطق واستقلال است درچیست؟ مدیرمسول هفته نامه تحلیلی بیان لرافزود:چه لزومی داردبه جای الهام از آموزه های دینی وبه رخ کشیدن توانمندیهای حقیقی قوم لر از اصطلاحاتی که نشانی از تاریخ سراسر افتخارلر ندارد بهره بجوئیم؟ این عضو هیات مدیره خانه مطبوعات ایران گفت:سردار اسعد بختیاری،رئیسعلی،آیت اله بروجردی،آیت الله کمالوند،علامه سیدجعفرشهیدی،حسین پناهی،آیت الله ملک حسینی،شهیدمحمدبروجردی(مسیح کردستان)ودهها ستاره آسمان ادب وهنر وهزاران شهیدوالامقام مفاخری هستند که باپرهیزاز چماق وقداره کشی پای در رکاب ایمان وتقوای الهی وانسانی گذاشتند و لر و ایران را درحوزه های مختلف سربلند وپرآوازه نمودند. ایرانی گفت:شناسنامه وقدرت لر به منطق و آوازه اش به صداقت وهنرش به پرکاری وتلاش مضاعف است نه به چماقداری و قلداری که اگر این بود هیچگاه نباید به دولتهائی که بعداز انقلاب به گفته خودشان حق لرستان وسایر مناطق لرنشین را تضییع کرده اند تمکین می کردند. این فرزند شهید درادامه گفت:از جناب بزرگواری که خودمنتسب به خاندان معزز شهداء هستند وزخم خورده یاوه زورگویان وچماقداران نظام سلطه در دنیا ومنطقه می باشند تمسک به اینچنین ادبیاتی ان هم درصحن علنی مجلسی که عصاره ملت است هیچ انتظاری نبود. ایرانی درپایان گفت:اینکه وزیری به سلیقه نماینده ائی نزدیک نباشد امری است طبیعی،ضمن آنکه ابزار سوال،استیضاح و رای اعتماد درقانون برایش طراحی شده است و درسطح اجتماع نیز ابزاری راقانون برای موکلین ایشان به عنوان حق دخالت درسرونوشت عموم درنظرگرفته است که باید تغییر وچرخش موکلین رانیز درنظرگرفت موکلینی که به دولت تدبیر اعتماد کرده ورای بر تغییر نگرشهای گذشته راخواستار شده اند.

 • یا.یا گفت:

  به این میگن بنگاه زود بازده . اگه بتونیم از چیزای دیگه هم به همین سر عت محصولات برداشت کنیم فک کنم تا چند سال آینده ژاپنو پشت سر میزاریم

 • sasan گفت:

  vaqean jaye basi taasofe!

 • همكار گفت:

  بزرگواری توچرا در این مدت کاری نکردی …عجیبه طرف چه حرفا می زنه و کی را مقصر می کنه

 • محمد گفت:

  عجب هندوانه ای!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس گفت:

  وای بر ما. پس فهمیدیم راه نیوفته به سود خیلی ها میشه.

پربازديد