تاریخ درج خبر : 1393/08/09
کد خبر : ۳۸۷۶۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

معرفی بی‌بی حکیمه(س) یک رسالت است

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد امامزادگان را گزارشگران واقعه کربلا برای ایرانیان دانست و گفت: آنان بازگوکننده واقعه و پیام کربلا برای مصونیت بخشیدن به جامعه شیعی بودند.

آیت‌الله سید شرف الدین ملک حسینی ظهر پنجشنبه در آیین اختتامیه کنگره بی‌بی حکیمه(س) در شهرستان گچساران اظهار داشت: تشیع در بلاد شیعی هرگز با قهر حاکمیت پیدا نکرد و معرفت شیعی به زور در ذهن‌ها و قلب‌ها جا نگرفت.

DSC00415

وی اظهار داشت: شیعه با زبانها و با ایجاد احساس پاک در قلوب مردمی که ولایت اهل‌بیت را پذیرفتند آمد و امامزادگان در این راستا بیشترین نقش را ایفا کردند.

آیت‌الله ملک حسینی تصریح کرد: شیعه گاه به قهر از خود دفاع کرد اما هرگز به قهر خود را توسعه نداد و هرگز اشاعه فرهنگ شیعی با جبر نبود.

وی با بیان اینکه امامزادگان اشاعه فرهنگ شیعی را بر دوش می کشیدند، بیان داشت: اینها معلم‌های معنویت بشر بودند و پاکی و صفای آنها و شعور و اندیشه آنها، از آنها ستاره‌هایی ساخته بود که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه امروز و شمال آفریقا نقش آفرینی کردند.

امامزادگان تشکیل‌دهنده صفوف صیانت از شیعه بودند

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری امامزادگان را تشکیل دهنده صفوف مبارزه برای صیانت از شیعه بودند، گفت: آنها شهدای بزرگی را تقدیم به مکتب اهل بیت و تشیع کردند.

آیت الله ملک حسینی همچنین امامزادگان را آموزش دهندگان مکتب تقیه نام برد و بیان داشت: مکتب تقیه برای حفظ ایمان و حراست از مومنان بود و هیچ کس نمی توانست مانند آنان که در خانه امامان بودند، با این معرفت آشنا شود و دستورالعمل‌ها و شیوه‌های صحیح تقیه را آموزش دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از امام زادگان گزارشگران کربلا برای ایرانیان بودند، گفت: بسیاری از امامزادگان قبل از آمدن امام رضا(ع) به توصیه اهل بیت و پدرانشان به مناطق ایران و غیر ایران رفتند و بازگو کننده قصه و پیام کربلا برای مصونیت بخشیدن به جامعه شیعی بودند.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این‌ها کسانی بودند که با ایثار و فداکاریشان خط سرخ شهادت را در آل الله نگه داشتند و استمرار بخشیدند.

وی تاکید کرد: امامزادگان ستارگانی بودند برافروخته تا جاودانه چون ائمه در همیشه تاریخ بمانند و پراکنش اینها نه تنها درایران بلکه در بلاد مختلف قصه ساده ای نبود.

بقاع متبرکه قرارگاه‌های معنویت در طول تاریخ بودند

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین به کارکرد بارگاه این امام‌زادگان اشاره کرد و گفت: بارگاه‌ها، قرارگاه‌های معنویت در طول تاریخ بودند و چون مسجدها دیده می شدند وهمچنین محل توسل و تمسک مردم در طول تاریخ بوده و به آن به عنوان شفاخانه نگاه می‌کردند و کرامات اهل بیت از مسیر فرزندان معززی همچون بی بی حکیمه در هستی مردم جاری بود.

آیت الله ملک حسینی افزود: آستان امامزادگان در طول تاریخ محل تحصن و مأمن کسانی بوده که به خاطر حوادثی در حال گریز بودند و در کشور ایران اگر کسی به امام زاده ای پناه می برد، مصونیت داشت.

وی همچنین این بارگاهها را مهد و کانون شکل گیری مدنیت عنوان کرد و گفت: بسیاری از امامزادگان در شهرها و روستاها کشته نشدند بلکه در بیابانها و مصافهایی کشته و دفن شدند و پس از آن شهرها و روستاها در کنار مزار آنها ساخته شده است.

نماینده ولی فقیه همچنین با بیان اینکه شواهد و مساند زیادی وجود دارد که امام موسی بن جعفر فرزندی به نام بی بی حکیمه داشته است، اظهار داشت: شخصیتهای بزرگی همچون علامه مجلسی اشاره کرده‌اند که این بی‌بی در کوه‌های بهبهان مدفون است و اسناد و مدارک و کتاب‌های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: این بی‌بی مکرمه از اصحاب کرامت است و هیچ کس از مناطق جنوب ایران ذهن اش خالی از خاطرات و قصه هایی از کرامت بی بی در شفا و فرج امور نیست.

معرفی بی‌بی حکیمه(س) یک رسالت است

آیت‌الله ملک حسینی در پایان گفت: باید به مسئله معرفی بی‌بی حکیمه به مردم به مثابه یک رسالت توجه کنیم همانگونه که در رسالت ماست حضرت معصومه و شاه چراغ را معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: تبیین حیات امامزادگان نشان می دهدکه هر انسانی خود را در معرض هدایت اهل بیت قرار دهد چون چنین شخصیت‌هایی در اوج و تعالی انسانی قرار می‌گیرد.

آیت الله ملک حسینی بیان داشت: باید برای اینکه نشان داد اهل بیت چه شخصیت‌هایی را پروراندند و می پرورانند در معرفی این امامزادگان خاصه این حضرت بی بی حکیمه که ستاره جنوب و بلکه کشور است، تلاش کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد