تاریخ درج خبر : 1393/08/10
کد خبر : ۳۸۸۴۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

از اسناد تسخیر لانه جاسوسی در خصوص پان ترکیسم تا جاسوسان کودتای 28 مرداد

سید یوسف مرادی فعال سیاسی و پژوهشگر حوزه انقلاب اسلامی، گفت: اسناد زیادی از لانه جاسوسی در خصوص مسائل مربوط به آذربایجان برای بررسی در این جلسه آماده کرده بودم که بنا به درخواست دوستان از صحبت در خصوص جزئیات اسناد سازمان جاسوسی آمریکا مربوط به پان ترکیسم و جریانات جنبش خلق مسلمان تبریز و آیت‌اله شریعتمداری خودداری می‌کنم.

برخی جریانهای خائن در حال زنده شدن هستند

به گزارش سایت استان، وی که در مراسم بزرگداشت انقلاب دوم و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و همچنین رونمایی از مستند «دادخواست» در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان که به همت بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی برگزار شده بود، افزود: به برخی از جریانات که سابقه همکاری با سازمانهای خائن و ضد تمامیت ارضی کشور داشته و با سوء استفاده از رئوفت اسلامی تلاش مجدد برای بازگشت و زنده شدن دارند، هشدار می دهیم که فرزندان انقلاب اسلامی در صورت ادامه این روند به کمک اسناد لانه جاسوسی تمام دانشگاههای ایران را به دادگاهی برای محاکمه آنها تبدیل خواهند کرد.

IMG_6622

 

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مسائلی که درون گفتمان انقلاب اسلامی موضوعیت دارد فقر در زمینه تولید سوال است. ما از سوال گریزانیم  ما در تولید سوال مشکل داریم و حتی بسیاری از سئوالات تاریخ معاصر کشورمان بدون پاسخ مانده است و ما باید به این سئوالات پاسخ دهیم.

این فعال جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به  کودتای 28 مرداد و تاکید بر این نکته که یکی از دلایل تسخیر لانه و حمایت گسترده مردمی از آن، سابقه ذهنی مردم ایران از آن واقعه تاریک بود اشاره کرد و گفت: روز 31 شهریور 59 وقتی مردم تهران با خبر شدند که فرودگاه مهرآباد بمباران شده با این خیال که کودتا شده است به سمت فرودگاه مهرآباد رفتند که آنجا فهمیدند رژیم بعثی عراق به کشور ما حمله کرده است.

چه کسانی باعث ایجاد شکست در اتحاد ایلات جنوب شدند؟

وی از ترس مردم ایران در سالهای آغازین انقلاب از کودتای مجدد آمریکایی ها و بازگشت مجدد شاه گفت و به نکاتی در خصوص کودتای 28 مرداد اشاره کرد و افزود: در کتاب معمای اشغال سفارت آمریکا در ایران تألیف (جعفر مهدی‌نیا) در بخش مروبط به کودتای 28 مرداد در سال 1332 آمده است: « در روز 28 مرداد در ساعت 10 و 30 دقیقه صبح دو نفر از بزرگان ایل قشقایی شتابزده و با حالت نگران وارد دفتر نخست‌وزیر (دکتر مصدق) شدند و مستقیماً به اتاق کار او رفتند و گفتند: «اوضاع بسیار وخیم است. ما دو ساعت دیگر به سمت سمیرم حرکت می‌کنیم. اگر شما لازم می‌دانید با ما حرکت کنید» ولی دکتر مصدق از آنها تشکر کرد و گفت «من در خانه می‌مانم».

وی ادامه داد: این دو نفر به نمایندگی از ایلات جنوب ایران آخرین کسانی بودند که در آن روز آخر از نهضت ملی حمایت کردند و در بازگشت به جنوب ایران برای سازماندهی یک ارتش از ایلات جنوب اقدام کردند.

IMG_2615

 

مرادی اضافه کرد: اما اقدام آنان هیچگاه به نتیجه نرسید، چرا؟ چه کسانی باعث ایجاد شکست در اتحاد ایلات جنوب که جهت حمایت از نهضت ملی شدن نفت شکل گرفته بود شدند؟اتحادی که یکی از صمیمی ترین همراهان دکتر مصدق، در کتاب خاطراتش، آن را آخرین امید نهضت ملی و امیدی برای شکست دادن کودتای سیاه 28 مرداد می داند؟ چه کسانی باید جوابگوی ترور همراهان نهضت در جنوب ایران باشند؟اسناد لانه جاسوسی آمریکا اینها را برای ما روشن می‌کند. اسناد لانه به ما می‌گوید که چه کسانی در آن روزهای سخت به این ملت خیانت کردند.

تسخیر لانه جاسوسی خاموش شدن چراغ زمین بازی آمریکا بود

وی در ادامه گفت: ساختار اداری در سلطنت پهلوی به گونه‌ای تنظیم شده بود که خروجی آموزش و پرورش، دانشگاهها و دستگاههای فرهنگی همان چیزی می‌شد که آمریکایی‌ها می‌خواستند. ساختار اداری ما زمین بازی آمریکا بود. این ساختار در مقابل تشکیل نهادهای انقلابی چون سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و دادگاههای انقلاب با تمام قدرت ایستاده بود.

مرادی تسخیر لانه جاسوسی را خاموش کردن چراغ این زمین بازی دانست و بیان داشت: با تسخیر لانه جاسوسی به یکباره حملات همه روزه رسانه‌ها و جریانات خاص علیه نهادهای انقلابی که در واقع زمین بازی انقلاب اسلامی بودند از بین رفت.

وی با اشاره به اینکه شاید یکی از دلایلی که حضرت امام (ره) واقعه تسخیر لانه جاسوسی را انقلاب دوم نامیدند، همین بوده است، گفت: با تسخیر لانه جاسوسی شاهد جان گرفتن نهادهای انقلابی بودیم به طوری که شهید رجایی در زمان ریاست جمهوری اش دو کابینه داشت. یکی دولت و دیگری 18 نهاد انقلابی که همین نهادها ما را از سالهای سخت دهه 60 عبور دادند.

مرادی با بیان اینکه ساختار اداری ما هنوز مشکل دارد و در آغاز راه هستیم اما خیلی از سدها را شکسته‌ایم، افزود: دشمنان انقلاب اسلامی حق دارند که با بسیج دشمنی کنند، بسیج یکی از دست آوردهای تسخیر لانه جاسوسی بود.

اسناد لانه جاسوسی باید دوباره بازخوانی شود

وی یادآور شد: حضرت امام (ره) دستور تشکیل بسیج مستضعفین را 20 روز پس از تسخیر لانه جاسوسی و وقتی دولت آمریکا کشور ما را تهدید به حمله نظامی کرد، اعلام فرمودند.

مرادی با اشاره به اینکه بسیج نقش خود را در دفاع از حریم کشور و انقلاب اسلامی در هشت سال دفاع مقدس نشان داد، گفت: کسانی که ادعای وطن‌پرستی و ملی‌گرایی دارند به خوبی می‌دانند در صورتی که لانه جاسوسی آمریکا اشغال نمی‌شد امروز نامی از ایران به این شکل و با این خطوط مرزی در نقشه های جغرافیایی نبود.

IMG_2703

 

این فعال جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در جا‌ی‌جای اسناد لانه جاسوسی شاهد تلاش آمریکا برای تجزیه ایران هستیم  و کتاب اسناد لانه در خصوص کردستان را باید دوباره خواند و درمورد آذربایجان، خوزستان، فارس و دیگر نقاط ایران ….

به گزارش سایت تبریز بیدار، در آستانه 13 آبان سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز مبارزه با استکبار جهانی، فیلم مستند «دادخواست»، از تولیدات دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با حضور آقای قربانعلی طاهرفر تهیه کننده مستند و استاد اسفندیار قره باغی، خواننده انقلابی در جمع دانشجویان این دانشگاه رونمایی شد.

در این مستند چگونگی شکل گیری سرود جاودانه «آمریکا، ننگ به نیرنگ تو»، به عنوان یکی از شاخص ترین سرودهای ضدآمریکایی از زبان پدیدآورندگانش همچون حمید سبزواری به عنوان شاعر، احمدعلی راغب به عنوان آهنگساز، سید محمد میرزمانی به عنوان تنظیم کننده و اسفندیار قره باغی به عنوان خواننده این اثر روایت شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی گفت:

  بیکاری مردم دیگه از این همه جاسوس بازی خسته شدند مردم را هشت سال غارت کردن ککتون نگزید حالا اومدید جاسوس بازی را راه انداختید چی شد تو اسناد لانه جاسوسی اسمی از بابک زنجانی و دوستانش نبود

 • م.ش گفت:

  یوسف جان اون جاسوس در استان خودمون خیلی طرفدار داره . برات شر نشه .

 • بابک گفت:

  یه نکته : در عنوان اشاره شده که سخنرانی ایشون در دانشگاه تبریز صورت گرفته که کاملا اشتباه هستش(سید‌یوسف مرادی در دانشگاه تبریز عنوان کرد) دانشگاه شهید مدنی به طور کل از دانشگاه تبریز جدا هستش و تفاوت داره. لطفا اصلاح بفرمائید.

 • علی حسینیان گفت:

  سلام. منظور شما از همکاران کودتا و ترور همراهان نهضت ملی در جنوب ایران چه کسانیست؟
  من با اسناد لانه جاسوسی آشنایی ندارم. لطفا توضیح دهید. چون برایمان جالب است.

 • قاصدک گفت:

  سلام. واقعا خیلی جالب یود…ممنونم از دکتر یوسف مرادی که نخبه فرهنگی کشورهستن….من در تعجبم چرا ببه چه های استان در خارج از استان بیشتر بها داده میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پربازديد