تاریخ درج خبر : 1393/08/10
کد خبر : ۳۸۸۷۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

«انتخابات انجمن اسلامی معلمان و ذکر چند نکته»

سایت استان: امیر صفادوست

 انجمن اسلامی معلمان ایران در ابتدای سال ۱۳۵۶ توسط گروهی از معلمین انقلابی با هسته اولیه شهید رجایی ، شهید باهنر و شهید دکتر محمد حسین بهشتی ایجاد و در سال ۱۳۷۰ به ثبت وزارت کشور رسید. هیأت مؤسس آن شامل: مرحوم مرتضی کتیرایی، اصغر نوروزی، عباس دوزدوزانی، یدالله حاجی، علی اکبری، حسین مظفر، غلامعلی اصغریان . در مرامنامه اولیه این انجمن آمده است:

هدف انجمن اسلامی معلمان، حراست از اصول انقلاب اسلامی و احیاء فرهنگ ارزشی مکتب در سراسر کشور است. همچنین در فصل سوم اساسنامه پیرامون شرایط عضویت نوشته شده است که به اختصار به مواد و برخی شرایط آن اشاره می گردد:

ماده۲۲- کلیه معلمان و کارکنان آموزش و پرورش و مدارس تحت نظارت این وزارتخانه(اعم از دولتی و غیردولتی-شاغل و بازنشسته)می توانند در صورت قبول مفاد این اساسنامه و مرامنامه انجمن و دارا بودن شرایط ذیل به عضویت انجمن درآیند:

الف. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب‌. رعایت شئونات اسلامی و حسن سابقه.

با عنایت به توضیحات ارائه شده سئوالاتی در ذهن هر فرهنگی نقش می بندد که:

1. باوجود اینکه در اساسنامه آن اشاره شده که هر فرد فرهنگی اعم از شاغل و بازنشسته می توانند به عضویت این تشکل در آیند چرا تنها به تعداد محدودی از معلمان اطلاع رسانی شده است؟!

2. با وجود این روش برگزاری! انتخابات بیشتر به تشکیل یک گروه سیاسی شباهت دارد؟یا تشکل و انجمن صنفی؟!

3. مگر نه اینکه این تشکل مربوط به معلمان است ولذا باید در یک فضای سالم و شفاف جلسه تشکیل وبرگزار گردد ؟!

4. آیا بهتر نبود شرایط کاملاً آزاد جهت انتخابات هیئت رییسه این تشکل در نظر گرفته می شد تا شائبه ی مصادره این انجمن به نفع جریانی خاص در اذهان عمومی ایجاد نشود ؟

5. افراد مورد نظر تا چه میزان از مقبولیت کافی بین معلمین جهت پیگیری مطالبات آنان برخوردار هستند؟

6. طی 8 سال گذشته تشکیلات انجمن چه فعا لیتی در راستای وظایف خود انجام داده اند؟ چرا کسی در جریان فعالیت انجمن قرار نداشت؟

7.آیا تاکنون فراخوانی از طرف انجمن برای عضویت فرهنگیان صورت گرفته؟

البته بیم آن می رود که تشکیل این به اصطلاح انجمن! نیز همانند سایر موارد مشابه و متعدد دیگر در برخی دانشگاه ها که عده ای تحت عنوان انجمن اسلامی دانشجویان دور هم جمع شده و تنها فعالیتی که ندارند حول محور انجمن اسلامی است و اکنون این تشکل که تحت همین عنوان ! تنها جهت انجام فعالیت ها و اهداف سیاسی و رسیدن شخص یا اشخاص، گروه یا گروه های سیاسی خاص و دست یازیدن به مطامع ، منافع، مقاصد و … تشکیل شده باشد!! که می رود تا در طولانی مدت منجر به آسیب و لوث نمودن اهداف تشکلهای اصلاح طلب گردد! که بدیهی است در این صورت بر همگان خصوصا فرهنگیان شریف فرض است هوشیارانه این تحرکات را رصد نمایند و مواظب باشند تا فرد یا افرادی با نیت های منفعت طلبانه و دنیوی ، از اسم این قشر انقلابی و زحمتکش استفاده نکنند و از دیگر سو بر مسئولین امر فرض است تا با نظارت کافی از این تحرکات توسط افراد خاص! مراقبت نموده و در صورت امکان کنترل نمایند.

درضمن با توجه به وظایف انجمن که اهداف مشخصی به شرح ذیل دارد ماده ۳- هدف: اعتلای آموزش و پرورش و فرهنگ عمومی کشور از طریق:

الف) تلاش برای رشد فرهنگی، سیاسی معلمان.

ب) تلاش مستمر در جهت بهبود روش ها، فرآیند و ساختار نظام آموزش و پرورش کشور ضمن بهره گیری از دستاوردهای نوین جهانی.

ج) اعلام مواضع در کلیه ی مسائل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور.

د) تلاش در جهت تحقق آزادی های مصرح در قانون اساسی.

ه) کوشش جهت ارتقای منزلت اجتماعی معلمان.

و) تلاش در جهت تحقق عدالت و رفع تبعیض های ناروا در جامعه.

خوب بود آقایان گزارش می دادند تاکنون چه اقداماتی در این راستا انجام داده اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لازم به ذکر است که این جلسه 500-400 نفر برگزار گردیده و در نهایت 15 نفر به عنوان اعضای اصلی و 5 نفر به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند. جای سئوال است در شهرستانی مثل دهدشت با بیش از ۲هزار نیروی فرهنگی؛ جلسه به این مهمی را تنها با شرکت عده ی خاصی برگزار می نمایند؟!

– آیا اینگونه دعوت کردن آن هم از افراد خاص !! شائبه ای در ذهن فرهنگیان ایجاد نمی کند؟

– چه ملاحظاتی در بین است که خیل عظیم فرهنگیان عزیز می بایست از آن بی اطلاع بمانند؟

– آیا اینگونه رفتار ها باعث ایجاد چنددسته گی در بین فرهنگیان نمی گردد؟!

– به نظر می رسد که اعضای انجمن با هماهنگیهای قبلی انتصاب شده اند!!!!!

امیدواریم سرنوشت انجمن معلمان در راستای وظایف اساسی که بر دوش دارندختم به خیر شود! این بار نیز- پرده که افتاد / سهراب نیم خیز شد / دامن تکاند که بر خیزد و بگوید: / اما نتوانست / خون را که دید گفت: / (تو قاعده‌ی بازی بر هم زدی آقا! /- قرار بود «فاجعه» بازی شود نه «بازی» فاجعه شود/ – قرار همیشه همین بوده- / باقی افسانه دروغ است) .( منوچهرآتشی ) (صفادوست)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سید فضل الله گنجی پور گفت:

  جمع کثیری از فرهنگیان اطلاع نداشتند البته انجمن اسلامی معلمان گرایش رادیکال دارد واز گروههای اصلاح طلب وبه اصطلاح سنتی چپ کشورمان است که درمقابل سیاسی آن تشکلی تحت عنوان جامعه فرهنگیان کشور وجود دارد که تفکر اصولگرای دارد ومثل مابقی تشکلات اصولگریان کم رمق است بهرحال از زحمات دوست وهمکارم جناب اقای صفا دوست که در تدوین مطالب سعی وافر داشتند تقدیر میشود

 • صداقت اصل گفت:

  اقای عیسی الحقیر شما را نمیشناسم اما این مطلب مد نظرتان باشد هر کسی تقوی نداشته باشه واز خدای خودش نترسه ممکنه هر نسبت نادرست وبی ربطی را به همکار خود یا هرکس دیگری بدهد لازم به توضیح است اگر واقعا دنبال اصل ماجرای تشکیل انجمن اسلامی هستی واینکه واقعیت چیست نمیخاد تشریف بیارید ادرس بدید حقیر محضرتان میرسم با صداقت وشرافت توضیح خواهم داد البته به شرط اینکه از دوستان اصلاح طلب باشی . بدرود

 • شوقعلی بی شوق گفت:

  البته این انتصابات بود چون به تعداد نیاز افراد راگزینش کرده بودند ازیک طیف خاص.ازجناب آقای صفادوست باارائه این مقاله جامع تشکر می شود

 • ناشناس گفت:

  آقای صفادوست گل گفتی

 • دال گفت:

  باید اطلاع رسانی میکردند تات وزن سیاسی اجتماعی این انجمن بالا میرفت.از قضیه بی اطلاعیم .

 • دهدشت گفت:

  تنهاانجمنی که به اصطلاح موسسین یاهمون گردانندگانش جرات ندارند اعلام کنند فرهنگیان عضواین انجمن شوند

 • عیسی گفت:

  این انجمن اعتبار قانونی و حقوقی ندارد چون باید در هرشهرستان فراخوان زد ورأی گیری کرد تاببینیم چند نفر از این آقایان منتصَب شده رأی میارن؟در شهرستان کوچک لنده که فقط نام شهرستانی را یدک میکشدکسانی عضوشدندکه درمیان فرهنگیان نمیتونن 10 رأی جمع کنن. پس همه از قبل انتخاب شده بودن.بنازم آقای خواجوی و ….
  از فرهنگیان بپرسید اطلاعی ندارن.بعضی هم بنام خانمشوتوجلسات میرن اینو میگن غیرت.چون نمیذاره فکر خانمش ترویج بشه و بانامحرم همراز بشه

 • ناشناس گفت:

  بهتر است انجمن معلمان اصلاح طلب گفته شود

پربازديد