تاریخ درج خبر : 1393/08/10
کد خبر : ۳۸۸۷۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

« شمشیر فتنه بالای سررقیبان! »

سایت استان: محمدعلی وکیلی

هفته گذشته سومین وزیر پیشنهادی دکتر حسن روحانی برای وزارت آموزش عالی با شمشیر فتنه حذف شد و این وزارتخانه همچنان بلاتکلیف مانده است. وقایع پس از انتخابات 88 موجب ابداع ادبیات جدیدی در فضای سیاسی ایران شد. از آن تاریخ به بعد اصطلاح “فتنه” و “فتنه گران” رواج پیدا کرد.
در ابتدا منظور از این اصطلاح اشاره به لیدرها و نقش آفرینان مستقیم در غائله آن روزها بود، که به مرور با ورود دستگاه های مربوطه با تعدادی از فعالین سیاسی برخورد صورت گرفت. ولی به تدریج دایره مشمولین این اصطلاح گسترده و گسترده تر شد و چتربازان سیاسی آن را وسیله تسویه حساب خود قرار دادند. ابتدا با گسترشِ این مفهوم، “ساکتین” هم تحت شمول قرار گرفت و سپس تبدیل به نماد شد و کارکرد ی مانند یک “برند” یا “مارک” پیدا کرد. از آن به بعد گروهی آنرا ابزاری برای پیشبرد منویات خود قرار دادند و هر رقیبی را به وسیله آن پس زدند. این مُهر بر پیشانی هر کس خورد از حقوق اساسی محروم شد. اقلیتی به حق و اکثریتی به ناحق در مظان اتهام قرار گرفتند. اصولاً اتهام زنی در ادبیات سیاسی اگرچه خلاف موازین اخلاقی است، ولی معمولا تا زمانیکه پیامد حقوقی نداشته باشد، می‌توان آن را تحمل کرد. ولی اتهام فتنه گر از یک فحش سیاسی فراتر رفته و پیامدهای حقوقی پیدا کرده است. افراد بسیاری، بدون اینکه چنین اصطلاحی توسط مرجعی صالح در موردشان به کار رود، توسط گروه های رقیب به چنین عنوانی متهم می‌شوند و به تبع آن در برخی مراجعِ تصمیم گیر محکوم به چنین عنوانی می‌شوند. تعداد کسانی که در حال خدمت بوده، ولی با تابلوی فتنه ممنوع الورود شدند و فرصت خدمت را از دست دادند، کم نیستند. برخی در صحنِ مجلس شورای اسلامی با چنین اتهامی مواجه شده و مجوز وزارت را از دست دادند. برخی دیگر با این اتهام از قطار انقلاب پیاده شدند. بسیاری برای هر نوع فعالیتی با چنین تابلویی روبرو شدند. این وضع نه با عدالت سازگار و نه درشأن دولتِ قانون است. این شرایط می‌بایست سامان یابد. برای جلوگیری و مهار سوء استفاده های موجود، دستگاه های ذیصلاح می‌بایست تعریفی دقیق از این عنوان ارائه داده و اجازه ندهند که هر کس برای به سرانجام رساندن خواسته ها و اهداف خود رقیب را با این اتهام رجم نمایند. این اتهام همچون دیگر اتهاماتی است که اگر در دادگاه اثبات نشده باشد، در صورت انتساب به غیر موجب تعزیر و حد است و متهم می‌بایست بتواند با ادعای حیثیت، مدعی را مهار نماید. آنچه این روزها تحت عنوان “فتنه گران” در جای جای کشور باب شده و از طریق رسانه های رسمی و غیر رسمی ترویج می‌شود و هر روز هم قربانی تازه ای می‌گیرد، با هیچکدام از موازین شرعی، قانونی و اخلاقی سازگاری ندارد. در کشوری که قانون حاکم است و دستگاه قضایی مرجع اثبات و ردِ دعاوی می‌باشد، انتساب اتهام، بخصوص اتهاماتی که دارای بارحقوقی و اجتماعی سنگینی هستند، باید مورد تعقیب قرار بگیرد و در صورت صحت ادعا متهم بازخواست شود و در صورت عدم اثبات مدعی پاسخگو باشد. شکل کنونی اتهام زنی در فضای سیاسی، نشان از نوعی آنارشیسم دارد و تبدیل به مسلخی برای بی گناهان شده است. جالب است که هیچ کس از مدعیان دلیلی طلب نمی‌کند. اما به محض طرح چنین اتهاماتی، همگان این انگ را باور می‌کنند و این می‌تواند یک فاجعه باشد.

*سرمقاله ابتکار – شنبه 10 آبان 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • روهنده گفت:

  آقای وکیلی انکار فتنه 88 توسط هرکس نوعی کشتن شعور است.تمام دنیای شرق وغرب ازانقلاب رنگی درفتنه 88 صحبت می کنند اونوقت شما وامثالهم دنبال محو این لکه ننگی هستید که عده ای سود جو وقدرت طلب وبرخی دین گریزان برپیشانی تاریخ درخشان این ملت نهادند هستید.احتمالا کف گیرت به ته دیگ خورد دنبال احیای شاخه های خشک شده وشکسته لم یزرع این کشورید.البته پوست کلفتی هم حدی دارد وکیلی…می دانید که دوستان دوستان دوستان دشمنان دوستان دوستان اهل البیت هم ،درمقابل اهل البیت ع هستند.خداکند که توبه کنید.نمیدانی برو ببین در قیطریه تهران چه حکایتی است ،پولهایی که برای تیشه زدن برپیکر تنومند این مردم درکشورهای مختلف تصویب شد ومبالغی که به حساب عوامل فتنه واریز گردید راببین …مرگ ازرگ گردن به مانزدیکتراست پس دنیا وآخرتمان رابرای دنیای ناحق دیگران حراج نکنیم.

 • محمد زاده گفت:

  چقدر دوست داشتم در سال 1388 وقتی آقای میر حسین موسوی نظام اسلامی را متهم به تقلب کرد و به مسئولین و رهبر این مملکت نسبتهای ناروایی داد آقای وکیلی این بخش از نوشته هایش را لااقل به دوستان نزدیکش متذکر میشد که : “… در کشوری که قانون حاکم است و دستگاه قضایی مرجع اثبات و ردِ دعاوی می‌باشد، انتساب اتهام، بخصوص اتهاماتی که دارای بارحقوقی و اجتماعی سنگینی هستند، باید مورد تعقیب قرار بگیرد و در صورت صحت ادعا متهم بازخواست شود و در صورت عدم اثبات مدعی پاسخگو باشد.”

  جناب آقای وکیلی! اتفاقا واژه فتنه گر و ساکت فتنه، دقیقا بر اساس همین مبنای ارائه شده توسط شما وارد فضای سیاسی کشور شده است، چه خوب است در خلوت خود، وقایع سال 88 را بازخوانی کرده و آرشیو سایت فیلتر شده ” همدمی” که بخش فارسی سایت وزارت خارجه اسرائیل است را با شعارهای دوستانتان تطبیق کنید.

  پیشنهاد میکنم شما که دغدغه رعایت اخلاق در سیاست را دارید، حال که از فضای هیجانی و احساسی سال 88 فاصله گرفته ایم، نه از روی حب و بغضهای شخصی و جناحی، که از روی انصاف وقایع سال 88 را مرور کنید تا در قضاوتهایتان نسبت به رقبا انصاف بیشتری به خرج بدهید.

  وقتی این جمله انتخاب شده از نوشته شما را خواندم، یاد ضرب المثل معروف یک بام و دو هوا افتادم، با رعایت همه احترامات فائقه، باید بگویم وقتی شخصی مبنای دقیقی در تحلیل مسائل سیاسی نداشته باشد، گرفتار چنین خبط و خطاهایی خواهد شد.

  چقدر این جمله شما را دوست دارم، این یک مبناست، برای همیشه، هم امروز و هم وقایع سال 88
  کاش به این مبنای خودتان پای بند بودید!
  والسلام!

 • همکلاسی از یاسوج گفت:

  آقای وکیلی عزیز خوش قلم ای کاش اندکی به رفتار دوستان همکیش خود در استانداری و دستگاههای اجرایی میانداختید و می دیدید که چگونه پستهای مدیریتی را به غنایم جنگی تبدیل کرده اند و چیزی که اهمیت ندارد خدمت به مردم است. ای کاش در فکر اصلاح نظام مدیریتی استان بودید. آن وقت می شد شعارهایتان را باور کرد

 • شاهد آن روز گفت:

  برادر شیخ على آقاى عزیز فتنه که شمشیر زهراگینى بود براى انقلاب اثرآن تاپاک شود نیاز به توبه سران آن دردادگا ه تاریخ دارد که متأسفانه این کار به دلیل لجاجت سران آن هنوز هم محقق نشده حتمآ شما در روزهاى اغتشاش عوامل فتنه در تهران بزرگ حضور داشتید آیا حرکتهاى ناشایست مطالبات سیاسى وحق طلبى بود یابراندازى شما وخانواده عزیز شما که ازیادگاران دوران دفاع مقدس هستید قطعآ حاضرنیستید که تارموى ازسرو بلندقامت کنده شود اما اگر روزى سران فتنه توبه کردند دگرانیشان مدافع آنها شمشیر علیه آنها نکشیدند پس بیگناه بوداند وباید ازآنها عذر خواهى کرد اما من که واقعآ ارادت قلبى به شما دارم مى گویم که مطالبا ت آنها چیزدیگرى ایست که انقلاب ازبراورده کردن آن معذوراست من خودم هم کج فکرى وخودسرى محمود احمدى نژاد رایک سر قضیه مىدانم که صدالبته خدا ومظلومىت انقلاب امام شهدا وولایت هم اورا زمین زد الحمدالا برادر شما هستم وافتخاربه دوستى باشماردارم

 • دال گفت:

  ;کی به فکر مردم است؟ .لابد ان کسی که مصلحت حزب و گروه وباندش را بر مصلحت جامعه ترجیح داده و وزیر معرفی نشده میگوید اگر فلانی معرفی شود ما به ایشان رای موافق نمی دهیم ..

 • ناشناس گفت:

  جناب دال / میشه بگید کی شأن مقنن از قانون بالاتر نمیره؟ شاید زمانی که یه عده یا یه جریان خاص قوه رو دست بگیرند یا یه فرد خاص به عنوان وزیر پیشنهادی رأی بیاره! دست بردارید! به فکر مردم باشید!

 • دال گفت:

  ان بخش از مطلب را که حذف کردید خیلی مهم بود .سخن یک نویسنده ی عصر مشروطه بود .حرف ودرد دل کسی است که چوب وکیل الدوله ها را خورده .شان مقنن هیچ وقت از قانون بالاتر نمیرود ولی در دوره ی مشروطه این اتفاق افتاد .حا لا هم همین طور .ان دور به عظم بطن ..توجه میکردند وقانون را نادیده میگرفتند حالا نفوذ افراد این کار را انجام می دهد.کتاب ادبیات سال اول دبیرستان را بخوانید درس حاکم وفراشان و درس ها ی دیگر بیانگر اوضاع ان زمان هستند ونسخه ای برذای امروز

 • ناشناس گفت:

  برادر وکیلی با چه اعتقادی قلم زنی میکنی دوست قلوب شماها مهاجرانی کجاست مگر نه اینکه روزی سردار عرصه فرهنگ قلمدادش میکردید دست بردارید حتی بوی فتنه را هم باید محو کرد فراموش نکنید انقلاب نباید بدست نااهلان و نامحرمان بیفتد امام ما فرمودند امیدوارم به عنوان یک مسلمان از این کارها دیگر نکنی بفکر رای مردم باش

 • یه دوست گفت:

  «گلو» جان، یادمان نرود!
  پیشرفت کشورمان را می خواهیم و این ادعایی بزرگ و پرهزینه است. ممکن است اولین هزینه ها متوجه موقعیت خود و جریانی شود که در آن قرار داریم. درست رفتن را فدای رسیدن نکنیم. غیر از این باشد، می شود خودخواهی و جریان پرستی.

 • معاون وزیر گفت:

  واژه فتنه را اول بار مقام معظم رهبری به کار بردند.همانطور که مستحضرید مقام معظم رهبری با بصیرت وروشنگری خاصی که نسبت به مسایل سیاسی دارند بی خود وبی جهت در ادبیات گفتاری خویش کلمه ای را به استخدام نمی گیرند.لابدخود مشاهده نموده اید که بعداز گذشت 5سال از حوادث 88مقام معظم رهبری همچنان ابعاد مختلف این فتنه را برای مردم رونمایی می کنند.(توموبینی و مجنون پیچش مو).ثانیا اگه فردی با قابلیت ها و پتانسیل های وزیر بهداشت به مجلس معرفی شود دوست ودشمن،باایمان وبی ایمان،راست و چپ به او رای خواهند داد.
  حضرت امام (ره):دل را متوجه خدا کنید تا دلها متوجه شما شوند.

 • گلو گفت:

  کدام اقلیت به حق متهم شدن؟!!
  میدونین مشکل چیه؟ مشکل مقاله نویسان و قلم بدستان دوسویه هستن.
  از طرفی از مواهب اصلاح طلبی بهره مند میشن و از طرفی پل های چوبی بین خود و صاحب قدرتان رو حفظ میکنن. نمیشه آقا…نمیشه.

 • ناشناس گفت:

  با عرض سلام و احترام خدمت برادر بزرگوارمان آقای وکیلی،
  جناب آقای وکیلی، فکر نمی کنید گفته های خود شما نوعی اتهام زنی به اشخاص حقیقی و حقوقی یک ملت است حتی در سطحی وسیع تر از آن چه ادعا دارید! آیا زیر سؤال بردن نظر یک نهاد عمومی و قانون گذار خود نوعی قانون شکنی و هنجارشکنی دینی و ملی محسوب نمی شود!؟

 • دال گفت:

  سلام ..حرف هایت جالب وشنیدنی هستند .اما کو خریدار .چه کسی باید استین بالا بزند ومعیارها را مشخص نماید . انهایی که مثل اب خوردن وزرای دولت را حذف و اضافه میکنند انها شان والایی دارند . شان مقنن از قانون فراتر است . قانون برای من وتو و ما اعمال می شود . نه برای ایشان ..دغدغه ی بعضی از انها فقط و فقط عمل به تکلیف است .اما اینکه این تکلیف حق است یا نا حق معلوم نیست ..نوشته ها وتحلیل های جنابعالی زیبا هستند اما ایا ذایقه ی سیاسیون و عامه ان را میپسندند / نمیداتم .

 • ناشناس گفت:

  بسیار بجا ونیکو تحلیل فرمودند جناب آقای وکیلی.
  سلام و درود خدا بر حق گویان.

پربازديد