تاریخ درج خبر : 1393/08/10
کد خبر : ۳۸۹۰۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

استان آماده خداحافظی با پدیده زیر میزی در حوزه سلامت

زمان پاسخگویی به مطالبات و انتظارات مردم از مدیران دولت تدبیر و امید کم کم فرا رسیده است! آنها منبعد باید توضیح دهند که در این مدت چه کردند و چه دستاوردهایی را برای توسعه استان خود به همراه داشته اند? اما در این عصر ارتباطات و اطلاعات که به سرعت انواع ” اخبار ” و ” رویدادها” در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاع رسانی می شود؛ ” ظاهرا” دوستان ” مدیر فراموش کرده اند که وقت گفتن است، نه شنیدن.

IMG_3500

به گزارش سایت استان به نقل از سلام دنا؛ یک سالگی ” مدیریت دکتر رضا چمن” اما ظاهرا با بیان دستاوردها، تایید بعضی از مشکلات و گفتن برنامه های آتی برای توسعه بهداشت و درمان همراه بوده است، آنجا که در برنامه زنده پیک سلامت از شبکه دنا، پدیره زشت زیرمیزی(یا همان اصطلاح دریافت های غیر متعارف) را صادقانه می پذیرد و بر تلاش برای حذف همیشگی آن در استان تاکید می کند.
به مرور رسانه های استان برای مجموعه تحت مدیریت او از واژه ” گل سر سبد ادارات استان” نام می برند، جمله ای که وقتی عملکرد صورت گرفته را مرور می کنیم، چندان هم بی ربط به نظر می رسد، رضا چمن و مجموعه همکارانش اگر با همین پشتکار، همت خود را مصروف کاهش هزینه های درمانی مردم، افزایش خدمات مطلوب درمانی و بالاخص حذف پدیده غیر متعارف زیرمیزی کنند، راهی طولانی و تحسین برانگیز را طی کرده اند.
پدیده زیرمیزی! به ظاهر برای بعضی چندان ” مهم و با اهمیت” جلوه نمی کند، نامی که امروز خبرنگاران حوزه سلامت ترجیح می دهند از” دریافت های خارج از تعرفه ” از آن نام می برند، برای مردمی که به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می کنند و “به اجبار” باید حتما پرداخت کنند، هم دردناک است و هم مشکل ساز.
اما آنگونه که رئیس دانشگاه علوم پزشکی تاکید می کند، به نظر می رسد از 15 ماه جاری(آبان) باید برای خداحافظی آن از حوزه بهداشت و درمان استانمان آماده باشیم.
برای تحقق کامل آن البته نیاز به مشارکت همگانی بیشتر از گذشته محسوس است و مردم نیز باید به کمک آمده و با ارائه گزارش تخلفات احتمالی از جمله درخواست وجه مالی یا سکه و حتی نیم سکه! یاری رسان دکتر چمن و مجموعه درمان استان شوند.
مدیری که این روزها نشان داد برای “تحول” و تحرک بخشی” به حوزه سلامت عزم جدی دارد، پاسخ این سوال ها و بسیاری دیگر از سوالات را در برنامه پیک سلامت داد.اما سوال مهم تر این است که واقعا در این سال ها بالاخص در شهرستان کهگیلویه چه اتفاقی افتاد که این پدیده شوم تا بدین حد جای خود را بازکرد و امکان برخورد جدی با آن نی وجود نداشت؟! و هم اکنون چه روشی برای حذف آن در نظر گرفته شده است؟
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کهگیلویه و بویراحمد،عزم خود و مجموعه تحت مدیریتش را برای حذف پدیده زیر میزی در حوزه سلامت جدی می داند و با تاکید بر اینکه بدون هیچ گذشتی با متخلفین، برخورد قانونی می کنیم، به دلایل عدم حذف این مشکل در حوزه سلامت استان پرداخت و یادآور شد: وقتی با فرد خاطی برخورد قانونی لازم صورت می گرفت به راحتی استان کهگیلویه و بویراحمد را ترک می کرد و به سایر استان ها جهت ادامه فعالیت مراجعه می کرد.

IMG_1041
دکتر چمن افزود: همین روش انتخابی فرد خاطی برای ترک استان و عدم ارائه خدمت در شهرستان مورد نظر، باعث می شد که همکاران درمانی با احتیاط بیشتری برخورد کنند تا خدای ناکرده خدمت رسانی به مردم دستخوش مشکل جدی نشود.
وی با بیان اینکه، اما هم اکنون چنین امکان و اجازه ای برای این افراد وجود ندارد و به سادگی گذشته نمی توانند در سیر استان ها ارائه خدمت دهند و حتی احتمال ابطال پروانه آنان نیز وجود دارد، ادامه داد: موضوع مهم دیگری که امکان برخورد جدی تر با دریافت هرگونه وجه خارج تعرفه به دانشگاه داده است، اصلاح نظام پرداخت بوده است که هم اکنون با این اتفاق، مردم انتظار برخورد جدی تر با پدیده زیر میزی در حوزه سلامت را دارند.
دکتر چمن بیشترین مشکل دریافت هزینه های خارج از تعرفه مصوب(زیرمیزی) را در شهرستان کهگیلویه عنوان و تاکید نمود: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت و با تشدید نظارت های صورت گرفته، خوشبختانه میزان گزارش های دریافتی این پدیده در استان به نحوه محسوسی کاهش یافته است.
با این صحبت های محکم و قابل استناد، حالا دیگر بهانه ای برای مردم و آنانی که ترجیح می دادند گزارش تخلفات احتمالی در این زمینه را ندهند نیز باقی نمانده است و همه باید برای “حذف همیشگی زیرمیزی در حوزه سلامت” به دکتر چمن ” کمک کنیم. اقدام مهمی که تحقق آن به تنهایی می تواند بخش عمده ای از مشکلات فعلی در این حوزه را مرتفع نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • استان گفت:

  در حال حاضر جاهای دیگر می گیرند (ستاد اعزام)

 • هم استانی گفت:

  جناب دکتر چمن. ضمن تشکر ازتلاش ودلسوزی جنابعالی درزمینه سلامت لطف کنید وضعیت بیمارستان امام سجاد راسروسامان دهید که به علت ضعف مدیریت شرایط مناسبی نداردازجمله:نظافت درون محوطه-بهداشت داخل بخشها بویژه فضایی که تحت عنوان اتاق مادران نوزادان پیش بینی شده بسیارنگران کننده وفاقدامکانات موردنیاز می باشد. انجام امورات سلیقه ای وعدم احساس مسولیت پرسنل دربخشها ونبودنظارت کافی برانجام امورات ازدیگرمشکلات این بیمارستان میباشد

 • جمعی از هم استانیها گفت:

  با سلام

  ما جمعی از جوانان استان تصمیم به ایجاد یک انجمن برای معرفی دستاوردها و اخبار و ظرفیت های استان جهت شناساندن این پتانسیلها نه فقط به مردم استان بلکه به باقی استانهای کشور گرفتیم ، لذا از مدیریت محترم وبسایت خواهشمند است که با اطلاع رسانی به دیگر هم استانیها ما را در اجرای این امر خطیر یاری و مساعدت بفرمائید.

  من ا… التوفیق

  آدرس انجمن: http://www.kab.takbb.com

 • ارزیاب گفت:

  تا همین حالا هم جدیت ریاست دانشگاه علوم پزشکی و معاون درمان خیلی خیلی موثر بوده و زیرمیزی خیلی کم شده پس بیایید با این مدیران توانمند و عملگرا همراه شویم و حمایتشون کنیم تا همچنانکه تا الان موفقیت های فوق العاده داشته اند من بعد همبا همین شدت ادامه بدهند. واقعا بالاترین عملکرد در این یک سال مربوط به علوم پزشکی هست و رسانه ها حق دارند که بیشتر از همه دستگاههای دیگر اخبار علوم پزشکی را منتشر کنند.

 • nnnn گفت:

  نصف اخبار که در مورد علوم پزشکی (دکتر چمن هستش)بقیه هم تصادفات و مرگ و میر.ماشالا تعداد اقایان مقاله نویس هم که زیاد.مقالات بیشتر از اخبار.خدا بده خبر

  • رسانه ای گفت:

   وقتی علوم پزشکی اینهمه کارآمدی بالا و عملکرد درخشان داره معلومه که بیشتر اخبار و مصاحبه ها مربوط به علوم پزشکیه. تو این یک سال رسانه های کشوری هم بیشتر اخبارشون سلامت و پزشکی بوده.

 • رضالی گفت:

  آقای دکتر امکان ندارد جلوی زیرمیزی گرفته شود . نه اینکه اراده اش نیست بلکه توانش را ندارید . کار خلاف در جامعه نهادینه شده است و بصورت فرهنگ درآمده و تبدیل به عادت شده بنابراین بعید است تلاش شما موثر باشه . در یک صورت امکانش هست و آن اینکه همکاران شما خودشان رفتار خودشان را عوض کنند و لاغیر . خوب است شما هم با این شعار خود و مردم را گول نزنید.

 • شهروند گفت:

  بسیار خوب است ولی جای تاسف دارد که اولا بیش از بیست سال است این پدیده غیر قانونی دائما تکرار میشود ولی هیچ پاسخ گویی نبود . هر چند همین هم ممکن است مثل صدها موضوع دیگر تا چند ماه آینده فراموش شود .

 • عرفان گفت:

  جلوی این زیرمیزیها گرفته بشه بهتر از اون تخفیف هایی هست که در طرح سلامت برای مردم هست واقعا خیلی بی انصافیه که پزشکی از یه بیمار درمونده طلب پول زیادی بکنه. خیلی کار خوبی کردید که این بحث ها را رسانه ای کرده اید تا هرکی حساب خودشو بکنه.

پربازديد