تاریخ درج خبر : 1393/08/11
کد خبر : ۳۸۹۳۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

« فرصت ایران‌شناسی در تاسوعا و عاشورا »

سایت استان: محمد زرین

تاسوعا و عاشورای حسینی نزدیک است. مشغله خاصی هم نداریم. چگونه از این ففرصت بهترین استفاده را کنیم؟ آیا با وجود جنبه دینی مساله می‌توان سفر کرد؟ چه جاهایی برای سفر در این وقت مناسب است؟ چگونه از خوابگاههای مقصد استفاده کنیم؟ در طول سفر دنبال چه باشیم؟ در این نوشتار مختصراً پاسخ هایی به این پرسشها داده می‌شود.

moharam
بعضی افراد بخاطر پراکنده شدن و دور بودن از زادگاه منتظر چنین ایامی هستند تا به زادگاه برگردند و با دوستان و فامیل دیداری تازه کنند.بعضی ها همانجا که هستند می مانند یا به محل های زیارتی می روند. اما پیشنهاد ما سفر است. که هم در مراسمات خاص این ایام شرکت می کنید و هم به سفر رفته باشید. بنده به عنوان علاقه مند سفر از حدود دوازده سال پیش هر سال، دو روز ئاسوعا و عاشورا را در یک استان گذرانده ام.یادداشت نوشته ام. عکس و فیلم گرفته ام و حاضرم در اختیار علاقه مندان قرار دهم. اما خلاصه این سالها می تواند این باشد!

1- شما هم چنین برنامه ای را برای خود، دوستان و خانواده داشته باشید. باور کنید ایران ما سرزمین گونه گونی هاست.
2- در این سفر به دنبال آداب، رسوم وسنت‌ها و حتی خرافه‌های هر یک از اقوام و ساکنان استانها باشید.
3- جایی سفر کنید که تا کنون نرفته اید. تکراری سفر نکنید. مثلاً اگر سال گذشته میهمان بوشهر بوده اید، حتی اگر به شما خوش گذشته باشد، امسال مثلاً به خوزستان سفر کنید.
4- از قبل اطلاعات لازم را از اهالی آن شهرستانها به دست آورید. مثلاً با تماس تلفنی با آشنایان، ادارات و نهادهایی مانند میراث فرهنگی، سازمان تبلیغات، ارشاد و …
5- برای شروع از استانهای همجوار آغاز کنید. بهترین مقصد به لحاظ غنای فرهنگی و فاصله برای امسال یکی از سه استان یزد، بوشهر و خوزستان را پیشنهاد می کنم.

– یزد: سرزمین ایزد. آمیزه ای از اصالت ایرانی و آئین مسلمانی. سرزمین صادق بودن با خود و دیگران. اگر دنبال دیدن آمیزه ای از نظم، جمع خوانی و شکوه هستید یزد مقصد بسیار خوبی است. اگر شب یا صبح عاشورا در شهر یزد بودید سراغ حسینیه «حضیره» بگردید. گاهی مراسم آن را تلویزیون مستقیماً پخش می‌نماید. صدها مرد که اشعاری را با هم می‌خوانند بعد با قوت تمام سینه می‌زنند بسیار تماشایی است.
اگر شب تاسوعا یا عاشورا در شهر «تفت» در نزدیکی یزد بودید هم تکیه معروف تفت محل برگزاری آئین های سنتی کاملاً بدیع و جذاب است.
اگر عصر عاشورا در یزد یا تفت یا مهریز یزد بودید حتماً در آئین «نخل گردانی» شرکت نمایید. نخل یک سازه چوبی بزرگ به شکل عدد 5 است. آنرا سیاه پوش کرده و در جمع عزاداران می‌چرخانند. شبیه کشتی که در دریای مواج و یک دست سیاه، این‌سو و آن‌سو می‌رود.

– بوشهر: سرزمین شور و نوا . بر ساحل خلیج فارس که باشید خود به خود نوای حزین مرحوم «بخشو» که در دهه چهل و پنجاه در حسینیه اعظم بوشهر معروف به حسینیه دهدشتی نوحه می‌خواند، در گوشتان می پیچد. اگر شب تاسوعا و عاشورا در بوشهر بودید حتماً دنبال این حسینیه بگردید. دایره‌ای از مردان که هر یک دست به کمر نفر دیگر دارد و با نوحه «واحد» بر سینه می‌زنند و نوحه‌خوانی که در وسط مجلس بر سکوی مخصوصی نوحه می خواند، تماشایی است. بهترین جا برای دیدن سنج و دمام همین بوشهر است.

خوزستان: برای شبهای تاسوعا و عاشورا، همه‌ی خوزستان یک سو، خرمشهر یک سو. بودن در جوار مسجد جامع معروف خرمشهر که نماد مقاومت این شهر است از ساعت 8 شب تا حدود دوازده شب می‌توان شاهد دهها گونه‌ی مختلف از دسته‌جات عزاداری بود که به زبان‌های فارسی و عربی نوحه‌های سوزناک و قوی سر می دهند.معمولاً «حسین فخری» هر سال شب عاشورا هر جا که باشد خود را به خرمشهر و مسجد جامع می‌رساند و برای خیل عاشقان خود که از سراسر کشور آمده‌اند نوحه می‌خواند. در بیرون مسجد هم هیات ها با وسایل عجیب و غریب از راه می‌رسند. قایق تزئین شده با فانوس و مشعل، سنج و دمام، حجله‌های رنگارنگ و …..
اگر تا خرمشهر نتوانستید بروید، بهبهان هم آئین‌هایش دیدنی است.
شهر دیگری که از خوزستان برای این دو روز پیشنهاد می‌کنم «دزفول» است. آنجا هم مردمی دارد با مناسبات اجتماعی خاص. سابقاً یک دو دستگی اجتماعی و نوعی ناسازگاری بین دو سمت شهر وجود داشته است که یکی از عوامل وحدت بخش دزفول، همین آئین های عزاداری است که یک نوبت، این طرفی‌ها به آن‌سوی شهر حرکت می‌کنند و فردا، آن‌سوی شهر میهمان این سوی شهر می‌شود. امام‌زاده ای هم در دزفول در کنار رود دز هست که بخشی از مراسم در آن محل برگزار می‌شود.
به هر نقطه که خواستید سفر کنید برای تامین خوابگاه، اولویت را به اقامتگاه‌های اداری و دولتی بدهید. خصوصاً اگر کارمند جایی هستید احتمال قوی آن سازمان در مقصد سفر شما مهمان‌سرا دارد. خصوصاً فرهنگیان که در اکثر شهرها خانه معلم دارند. حتماً از آئین‌ها و مراسم‌ها عکس و فیلم تهیه کرده و آرشیو درست کنید.
به جهت رعایت اختصار به همین اندازه بسنده نموده و آماده‌ام تا به صورت تلفنی در حد اطلاعات و تجرتبه‌ام راهنمای شما برای داشتن سفری خوب باشم. پیروز باشید.
(جهت ارتباط با آقای زرین در خصوص این یادداشت، با دفتر سایت استان تماس بگیرید)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • امید نوروزی گفت:

    درود بهت اقای زرین گرامی!
    از منزل بیرون نرفتم اما تماشای آیین حسینه حضیره یزد را از دست ندادم. زیبا بود مثل همین یادداشت خوبت

پربازديد