تاریخ درج خبر : 1393/08/11
کد خبر : ۳۸۹۳۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم دهدشت میزبان آیین تعزیه خوانی سنتی سوق هستند

 مسوول روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم شهر دهدشت در هشتمین روز ماه محرم میزبان آیین تعزیه خوانی سنتی سوق هستند و برگزاری این آیین نیز سه روز ادامه دارد.

سید حمید موسوی اصل با بیان این مطلب افزود: دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می توانند برای شرکت در این آیین معنوی ساعت 15 عصر روز یکشنبه 11 آبان امسال در میدان امام حسین (ع) شهر دهدشت تجمع کنند.

وی هدف از برگزاری این آیین را آشنایی هر چه بیشتر قشرهای مختلف مردم به ویژه نسل جوان با فرهنگ عاشورا دانست.

موسوی اصل بیان کرد: آیین تعزیه خوانی سنتی سوق یکی از آیین های فاخر ماه محرم در کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود.

وی اظهار کرد: این آیین چند سالی است که به همت گروه فرهنگی و هنری تعزیه خوانی پرچمداران کربلای سوق و با حمایت مادی و معنوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در شهر دهدشت برگزار می شود.

موسوی اصل عنوان کرد: همزمان با فرارسیدن ماه محرم آیین های عزاداری مختلفی فراخور فرهنگ و شیوه های مرسوم هر منطقه در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود. وی ابراز داشت: از مهمترین آنها می توان به مراسم استقبال از ماه محرم در روستای امامزاده علی (ع)، مراسم نذری روستای دشت رز بویراحمد، دمام زنی حسینیه حضرت قاسم (ع) گچساران، مویه خوانی و آیین شام غریبانه در کهگیلویه و آیین های تعزیه خوانی سنتی لنده و سوق اشاره کرد که همگی آنها در فهرست آثار معنوی ملی ثبت شده اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد