تاریخ درج خبر : 1393/08/18
کد خبر : ۳۹۳۹۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم‌نگاری دینی شهر یاسوج(3) تنوع هیئت‌ها، کثرت در عین وحدت

1) «هیئت» به عنوان یکی از نمودهای هویت شیعی حائز اهمیت است. اهمیت این موضوع چنان است که به یک معنا میزان پایبندی و تعصب دینی گروه­های مختلف اجتماعی شیعی در حجم توانی است که برای هیئت و سوگواری امام حسین(ع) قرار می­ دهند. سوگواری در رثای حسین(ع) تاریخ دیرپایی در جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد دارد. فهوای منابع تاریخی برگزاری مجالس عزاداری در ایام محرم در جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد را تأیید می­ کند. به طور خاص نوحه­ های مردم طایفه­ ی جلیل(مربوط به اواخر دوره­ ی قاجار و اوایل دوره­ ی پهلوی)، که توسط«کربلایی جمشید عابدی»،[1] نگاشته شده است، این ادعا را تأیید می ­کند.

2) هیئت اما خود به مثابه یک پدیده ­ی اجتماعی بسیار مهم است. فرهنگ مترتب بر آن و روابط و مناسبات موجود در هیئت، چیزی ست که این پدیده­ ی اجتماعی را مهم می ­کند. هیئت برای اعضای آن هویت ساز است و قادر است اعضای هیئت را نسبت به دیگران متماز کند. در واقع «بازیابی هویتی»[2] توسط گروه­ های مختلف اجتماعی در «هیئت» به منصه­ ی ظهور می ­رسد. به بیان دیگر فارغ از جنبه ­های معنوی و ملکوتیِ هیئت، این محل به مثابه یک «پاتوق اجتماعی»[3] کارکرد هویتی و اجتماعی دارد. بر همین اساس نیز محله­ های مختلف و طوایف گوناگون، هیئت­ های خاص خود را دارند و با تشکیل چنین اجتماعی در صدد نشر هویت شیعی خود هستند تا از این طریق پایبندی و ارادت خود به آیین شیعه را بروز دهند.

3) امسال در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج کمیت و تنوع هیئت­ های عزاداری، نسبت به سال­های پیش رشد چشم­گیری داشت. از نظر کیفیت نیز رشد هیئت­ ها محسوس بود. پراکندگی و تنوع هیئت­ ها سهم مهی در گسترش فرهنگ اسلامی در شهر خواهد داشت. با وجود این باید در نظر داشت که این رشد ناشی از جنبه­ ها­ی منفی نباشد.

4) علی ای حال تنوع هیئت ­ها و پراکندگی­ شان، با اجتماع آن­ها در روز عاشورا، مفهوم وحدت در عین کثرت را تداعی می ­کند. به بیان دیگر مهم ­ترین کارکرد اجتماعی عاشورا نیز همین است. البته این به معنای نفی تفاوت ­ها نیست. در واقع باید فهمید و درک کرد که در عزای حسین(ع) نیز تنوع هویتی وجود دارد ولی این تنوع در وحدت عاشورا معنای کامل­ تری به خود می ­گیرد.

نقل از بلوط نیوز

[1] انشا الله در آینده ­ی نزدیک در این باب بیشتر  خواهم نوشت.

[2] بازیابی هویتی مفهومی است که بازگشت مداوم افراد جامعه به هویت ­هایی که متعلق به آن هستند را توضیح می ­دهد

[3] در باره معنا و مفهوم این ترکیب رجوع کنید به نوشتار «پاتوق­ های حزب الله در یاسوج» به آدرس های:

http://kvb.ir/?p=30749

http://k-b.ir/248788

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد