تاریخ درج خبر : 1393/08/19
کد خبر : ۳۹۴۷۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

انشعاب غیرمجاز دلیل مرگ خانواده یاسوجی

روابط عمومی شرکت گاز استان در خصوص حادثه گازگرفتگی و فوت 4 عضو یک خانواده در شهر یاسوج بیانیه ای را برای سایت استان ارسال کرده و دلیل فوت این افراد را انشعاب غیرمجاز عنوان کرده است.

200649

متن کامل بیانیه در پی می آید:

روابط عمومی شرکت گاز استان کهگیلویه وبویراحمد ضمن عرض تسلیت و همدردی با خانواده و بازماندگان متوفیان حادثه گازگرفتگی اخیر شهر یاسوج نکاتی را جهت آگاهی عمومی به استحضار می رساند :

علی رغم اطلاع رسانیهای پیوسته در خصوص خطرات ناگوار استفاده ناایمن از گاز طبیعی و تلاش برای فرهنگ سازی در زمینه رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از گاز طبیعی ، متاسفانه همچنان شاهد و قوع حوادثی دلخراش در این زمینه هستیم .

مطابق بررسیهای انجام گرفته توسط کارشناسان گاز استان مشخص گردید مالک منزل مسکونی محل حادثه از انشعاب غیرمجاز بهره برداری کرده است. انشعاب غیر مجاز به معنای عدم انجام بازرسی سیستم لوله کشی توسط نظام مهندسی ساختمان می باشد و در نهایت این مساله منجر به استفاده از دودکش مسدود در وسیله گاز سوز و مسمومیت ساکنان گردیده است .

از سال 1382 موضوع کنترل کمی و کیفی و چگونگی استفاده از گازطبیعی از سوی مشترکین در داخل ساختمان به سازمان نظام مهندسی در وزارت راه و شهرسازی واگذار شده ودر حال حاضر شرکت ملی گاز هیچ گونه مسئولیتی در قبال حوادث گازی منازل مسکونی در کشور نداشته و اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی صرفا به خاطر احساس تعهد به مشترکین انجام می شود. لذا متولی فرهنگ سازی درباره مصرف ایمن و بهینه گاز در کشور رسانه ملی و وزارت راه و شهرسازی می باشند .

با این تفاصیل شرکت گاز سالهاست بر اساس احساس مسئولیت و حس انسان دوستی به طور مستمر اقدام به فرهنگ سازی و تبلیغات به روشهای گوناگون در زمینه چگونگی مصرف و استفاده بهینه از گاز و وسایل گاز سوز در داخل منازل مسکونی نموده و بر اساس آمار رسمی انجام اقدامات فوق الذکر تا حد زیادی در جامعه موثر بوده است .

در پایان یادآور می شود توجه به رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسائل گازسوز امری حیاتی است وهمه مشترکین برای حفظ جان خود و خانواده ملزم به رعایت آن هستند .

روابط عمومی شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • nnnn گفت:

  مهندس؟؟؟اگر منظورت فارغ التحصیلان ه دانشگاه شهر خمونه که هاااا

 • سی سخت گفت:

  خداوندمتعال به مردم استان ما رحم کرده است که ساختمانهای ما هزارسوراخ وسنبه دارند والی میبایست هفتگی وشاید روزانه شاهد اتفاقاتی از این دست باشیم اکثر کارشناسان نظام مهندسی فقط علمشان در حد دروس حفظی است وفقط با رابطه درس خوانده اند یا در کاری مشغول شده اند

 • سی سخت گفت:

  مسولان شرکت گاز استان در برابر خدا وقران مسولید به خاطر دروغی که گفته اید چرا که تا به حال یک نفر بگوید شرکت گاز یانظام مهندسی لوله دودکش یک ساختمان نه بیشتر را در سطح استان بررسی کرده است حتی سیستم لوله کشی گاز راهم کارشناسان با کنترل چشمی نه عملی ویا اعتماد به مجری تا یید میکنند متاسفانه مسولین ما عادت کرده اند بعد از هر اتفاقی شروع به توجیه کردن وتوپ را در زمین دیگری انداختن میکنند

  • نوروز گفت:

   شرکت گاز باید بفرمایند با وجود این انشعاب غیر مجاز چطور علمک گاز را وصل شده است. امکان تهیه رگلاتور در بازار به صورت آزاد وجود ندارد.

   جناب سی سختی عزیز
   با توجه به اینکه از بخاری گازسوز به صورت فعلی تنها در معدود کشورها منجمله ایران استفاده میشود، تنها راه علمی و موجود برای بررسی وضعیت لوله بخاری بازدید چشمی و اطمینان از بازبودن کامل لوله دودکش است. گذاشتن دودکش استاندارد و رعایت ارتفاع حداقل 80 سانتی متر بلندتر از سقف هم از دیگر موارد است. ممکن است بازرسی به دلیل آشنایی با صاحبخانه و اطمینان به حرف صاحبخانه(مجری) در بازبودن مسیر لوله اقدام به تایید کند که کاری کاملا اشتباه است و نابخشودنی. ضمن اینکه صاحبخانه بدون توجه به اهمیت بازبودن لوله ممکن است بدون بازدید اقدام به روشن کردن بخاری بکند که خود صاحبخانه هم بدون تقصیر نیست.
   هم کسانی که توقع دارند بازرسان بدون بررسی به صرف قوم و خویش و دوست بودن سریع تر تایید کنند، مقصر هستند و هم بازرسی که جنین بدون فکر کار خود را زیر سوال میبرد.
   جناب سی سختی مشکل از فرهنگ ماست.از سواد ماست. از عادت های ماست.باید بدانیم این استاندارها و علم مهندسی به نفع مردم هستند، که اینقدر مردم از اونها گریزان هستنند.

   ساختمان من توسط کارشناسی که اسمش هم یادم نیست بازدید شد و تنها با بازدید ایشان متوجه مسدود بودن یکی از لوله ها شدیم و تا زمان باز نشدن و بازدید مجدد کل ساختمان تایید نکردند.

 • خرفت گفت:

  از شرکت گاز سوال میکنم برابر ضوابط تا زمانی که مالک واحد مسکونی عملیات لوله کشی گاز منزل خود را برابر استاندارد و مقررات شرکت گاز انجام ندهد و تاییدیه نگیرد ، برای آن واحد مسکونی علمک گاز نصب نمیشود . حال طبق چه مجوز و ضوابطی این واحد مسکونی دارای انشعاب گاز بوده است؟

پربازديد