تاریخ درج خبر : 1393/08/19
کد خبر : ۳۹۴۹۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

ذخیره سازی 700 تن محصولات باغی در استان

دلالان به عنوان حلقه‌یی از زنجیره تولید، بازاریابی، ذخیره و فروش محصولات کشاورزی در بسیاری از موارد، سود هنگفتی به جیب می‌زنند اما باغدار به سود واقعی نمی‌رسد.

به گزارش سایت استان؛ با ذخیره سازی این محصولات باغی تا حدود زیادی دست واسطه گران و دلالان از بازار فروش کاسته می شود و به نوعی از تولیدکنندگان و باغداران حمایت می شود و باغداران مجبور به پرداخت هزینه های سنگین حمل و نقل برای فروش محصولات خود نمی شوند.

 

سیب

طبق اعلام مسوولان ذخیره سازی 700تن میوه مورد نیاز شب عید از اقلام سیب درختی و پرتقال از تولیدات استان در دستور کار مسوولان ذیربط قرار گرفته و بخشی از سیب تولیدی کشاورزان در روزهای اخیر با پایان فصل برداشت این محصول روانه سردخانه های استان شد.

حمل هر محموله پنج تنی میوه و تره بار از اصفهان به یاسوج حدود پنج میلیون ریال کرایه در بردارد که ذخیره سازی میوه تولیدی استان برای جلوگیری از صرف هزینه های بالای حمل و نقل و نوسان قیمت میوه در بازار اقدام اقتصادی ارزشمندی است.

در سال های گذشته تامین میوه شب عید کهگیلویه و بویراحمد از دیگر استانها در حالی بود که این استان با داشتن بیش از 40 هزار هکتار باغ و تولید سالانه تولید بیش از 180هزار تن انواع میوه یکی از قطب های تولید میوه کشور است.

تولید میوه هایی مانند انار، انواع مرکبات و زیتون در مناطق گرمسیری و تولید انگور،سیب، گردو، هلو، شلیل، زردآلو و آلو در مناطق سردسیری باعث شده که کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تولید برخی محصولات باغی رتبه های یک رقمی را داشته باشد.

میزان تولید سالانه سیب در کهگیلویه وبویراحمد بیش از 80 هزار تن است که کمتر از 20درصد آن در داخل استان مصرف و ما بقی در همان فصل برداشت به خارج استان صادر می شود.

این قصه در مورد پرتقال نیز صادق است و برغم اینکه سالانه 35 هزار تن مرکبات در مناطق ی گرمسیری استان ازجمله گچساران ،دهدشت و باشت تولید می شود، اما پرتقال شب عید مردم این استان از دیگر استان ها تامین می شود.

به گفته داریوش دیودیده رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته 500 تن سیب درختی از اصفهان و 600 تن پرتقال از شمال برای شب عید کهگیلویه و بویراحمد خریداری و در ایام نوروز توزیع شد.

اما امسال با تدبیر مسوولان کهگیلویه و بویراحمد قرار است این گره کور باز شود تا دیگر سیب اصفهانی و پرتقال شمالی جای سیب و پرتقال کهگیلویه و بویراحمدی را بر سر سفره های هفت سین نگیرد.

معاون برنامه ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: امسال میوه شب عید استان از محصولات خود استان تامین می شود و جهاد کشاورزی نیز آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است.

حسن نوروزی افزود: وقتی دو میوه سیب و پرتقال در این استان به میزان زیادی تولید می شود دلیلی ندارد که میوه مورد نیاز شب عید از دیگر استان ها تامین می شود.

وی بیان کرد: برنامه ریزی برای تامین مایحتاج شب عید مردم در اولویت برنامه های مسئولان است اما در کنار این، تامین این مایحتاج از محصولات داخل استان در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد.

نوروزی اظهار کرد: با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان جهاد کشاورزی استان قرار شد 300 تن سیب و 400 تن پرتقال از محصولات با کیفیت استان برای شب عید ذخیره سازی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز می گوید : حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و کوتاه کردن دست واسطه ها یکی از اولویت های این سازمان است.

جعفر گوهرگانی افزود: با توجه به اینکه طی سالهای گذشته باغداران تولید کننده سیب در استان ضررهای زیادی متحمل شدند و دلالان محصولات آنها را با قیمت کمی خریدند، امسال اقدام به ایجاد چتر حمایتی از این باغداران کردیم.

وی گفت: در این خصوص مجوز خرید دو هزار تن سیب از وزارتخانه اخذ شد تا اگر محصول سیب روی دست باغداران ماند، اقدام به خریداری محصولات شود.

گوهرگانی اظهار کرد: بیش از یکهزار و 200 تن سیب از سوی خود باغداران در سردخانه استان ذخیره سازی شده است.

وی عنوان کرد: در صورت آماده بودن زیرساخت ها از جمله توسعه انبارهای سردخانه ای ، میزان تولید سیب و پرتقال تولیدی در این استان به اندازه نیاز استان در طول سال است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت : در این استان سه سردخانه با ظرفیت در مجموع سه هزار و 600 تن وجود دارد و این میزان جوابگوی محصولات تولید شده در استان نیست.

جعفر گوهرگانی افزود: در کهگیلویه و بویراحمد تنها کارخانه تولید کمپوت و آب میوه سالهاست که تعطیل شده است.

گوهرگانی نبود رغبت در بخش خصوصی برای احداث صنایع تبدیلی را از دیگر دلایل کمبود زیرساخت ها در کهگیلویه و بویراحمد دانست و گفت: این سازمان با تمام توان از متقاضیان بخش خصوصی در این زمینه حمایت می کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد