تاریخ درج خبر : 1393/08/19
کد خبر : ۳۹۴۹۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

خروج کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار یاسوج حتمی است

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با تاکید بر اینکه مهمترین اصل در ساماندهی کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار حفظ محیط زیست و بستر این رودخانه است، گفت: هیچ راهی برای ادامه فعالیت این واحدهای تولیدی وجود ندارد.استاندار.jpg”>استاندار-300×225.jpg” alt=”استاندار” width=”321″ height=”241″ />

سید موسی خادمی  در بازدید از واحدهای تولیدی شن و ماسه مستقر درحاشیه رودخانه بشار یاسوج افزود: با انجام یک کار مطالعاتی و تحقیقاتی دقیق تمام صاحبنظران و مسولان اجرایی به این نتیجه رسیده اند که وجود کارخانه های تولید شن و ماسه در حاشیه رودخانه بشار تهدیدی جدی زیست محیطی به شمار می رود.

وی بیان کرد: بر همین اساس در یک برنامه زمانبندی مشخص مقرر شد که در فاز نخست تمام کارخانه های شن و ماسه بالاتر از پل مختار که در حریم رودخانه مستقر بودند و از بستر رودخانه برای تولید استفاده می کردند، تعطیل شده اند.

وی اظهار کرد: برخی از این کارخانه های تولید شن و ماسه نیز که در حریم رودخانه فعالیت نداشتند و مشکلات زیست محیطی کمتری را در بستر رودخانه ایجاد می کردند با تعیین مهلت دو ساله، اجازه فعالیت یافتند.

خادمی یادآور شد: مهلت داده شده به برخی کارخانه های شن و ماسه به این دلیل بود تا در وهله نخست بازار تولید شن و ماسه به عنوان یکی از نیازهای مبرم مردم دچار مشکل نشود و از طرف دیگر نیز سرمایه گذاران و صاحبان این صنایع تولیدی به یکباره دچار شوک ناگهانی و ضرر اقتصادی نشوند.

وی خروج واحدهای تولیدی شن و ماسه و انتقال آنها به منطقه دلی بجک را نیز اقدامی شتاب زده و غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: هم اکنون نیز وجود این کارخانه ها در آن منطقه موجب بروز مشکلات و بحران های زیست محیطی و نابودی جنگل های بلوط شده است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: با توجه به اینکه حدود 15 ماه از مهلت مقرر برای ادامه فعالیت کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار می گذرد این تعداد نیز تنها 9 ماه دیگر فرصت دارند تا نسبت به جابجایی کارخانه های خود اقدام کنند.

خادمی ابراز داشت: ادعای برخی از صاحبان کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار مبنی بر داشتن مجور و استعلامات موجود از دستگاه های اجرایی مرتبط برای ادامه فعالیت در بستر و حاشیه این رودخانه پذیرفتنی نیست.

وی ارزش و اهمیت بالای رودخانه بشار به عنوان یکی از مناظر بکر و طبیعی و سرمایه های اقتصادی استان و شهرستان بویراحمدرا یادآور شد و افزود: بسیاری از طرح های فضای سبز شهری و گردشگری شهر یاسوج در حاشیه و بستر این رودخانه اجرا می شود.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مهدی گفت:

    کاش آقای خادمی که تا این حد برای رودخانه دل می سوزانند .نیم نگاهی نیز به تبعات ناشی از سد تنگ سرخ که کار احداث آن به شدت توسط نماینده بویراحمد آقای زارع پیگیری می شود می انداختند. این سد که قرار است بخش عمده ای از آب شرب شهر شیراز را تامین کند دست آوردش برای مردم بویراحمد بدون شک شخکاندن رودخانه بشار است . دقیق همان سرنوشتی که برای رودخانه هیرمند در سیستان و بلوچستان و یا زاینده رود در اصفهان و یا دریاچه هامون در ارومیه افتاده است.

پربازديد