تاریخ درج خبر : 1393/08/19
کد خبر : ۳۹۴۹۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

اصول ایمنی و پیشگیری از گاز گرفتگی/ علائم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن

کارشناس مسئول مدیریت کاهش خطر و بلایای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با اشاره به شروع فصل سرما و استفاده از وسایل گرماساز گفت: با رعایت نکات ایمنی و اطلاع رسانی در خصوص نحوه استفاده از وسایل گرماساز می توان از بروز مسمومیت و گاز گرفتگی پیشگیری کرد.

margekhamoosh

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ نوراله نجاتی تاکید کرد: نظارت دقیق کارشناس نظام مهندسی در سیستم گاز کشی ساختمان ها و رعایت اصول ایمنی غیر سازه ای در منازل مسکونی الزامی است.
وی افزود: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از مسمومیت منواکسید کربن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همچنین باید توجه داشت، استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز منواکسیدکربن جلوگیری نمی کند.
نجاتی اظهار داشت: کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت با گاز منواکسیدکربن است.
وی با بیان اینکه داغ بودن دودکش بهترین آزمایش سلامت دودکش است ادامه داد: توجه داشته باشید استفاده از کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام ها جهت جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز منواکسید کربن از اهمیت خاصی برخوردار است.
کارشناس مسئول مدیریت کاهش خطر و بلایای دانشگاه علوم پزشکی استان، توصیه کرد: انتهای کلیه دودکش ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوارجانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص(به شکلH)باشد.
نجاتی هشدار داد: باید توجه داشت در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن

وی با بیان اینکه خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از علائم اولیه مسمومیت با گاز منواکسید کربن است، یادآورشد: بسیاری از علائم مسمومیت با منو اکسیدکربن شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و سعی در خوابیدن می نمایند.
کارشناس مسئول مدیریت کاهش خطر و بلایای دانشگاه علوم پزشکی استان ابتلای تمام افراد خانواده به علائمی شبیه به آنفلوآنزا، را دلیل بروز مسمومیت دانست و افزود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع، استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید از علائم عمومی مسمومیت با این گاز است.

چگونگی برخورد با افراد مسموم شده با گاز منواکسید کربن

وی با بیان اینکه باید در برخورد با فرد مسموم، ضمن تماس با اورژانس ۱۱۵، فرد را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کرد، گفت: یقه پیراهن، کمربند و لباس های تنگ فرد مسموم را باز و در صورت امکان تا رسیدن نیروهای اورژانس 115، اکسیژن دهی لازم انجام شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد مولایی کارشناس بهداشت حرفه ای گفت:

    درخصوص پروژه های برون شهری واینکه گازرسانی صورت نگرفته است مثل سد سازی،معدن،… موارد خطرساز وپیشگیری را مطرح فرمایید.باتشکرفراوان

پربازديد