تاریخ درج خبر : 1393/08/20
کد خبر : ۳۹۵۳۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

از چه کسانی نباید اطاعت کرد؟

سایت استان: حجت‌الاسلام امرالله اندرزیان

از نظر قرآن از چه کسانی نباید اطاعت کرد:

1- اکثریت: اکثریت زمانی که بر اساس گمانهای آلوده به هوس، دروغ، فریب و تخمین عمل می کنند و اهل برهان، منطق ،اندیشه صائب و فکر صحیح نیستند نباید از آنها اطاعت نمود. (انعام 116)
2- ثروتمندان مستکبر: ثروتمند متکبری که دنبال هوای نفس و اهل افراط گری و اسراف کاری و غافل از یاد خدا هست نباید از او اطاعت کرد. (کهف 28)

3- از کسانی که دارای صفات زشت زیر هستند: تکذیب کنندگان خدا، پیامبر و معاد- آنها که بسیار سوگند می خورند و پست اند- عیب جو و سخن چین- منع کننده ازکار خیر- تجاوزگر- گناهکار-گستاخ – بدخلق- بی اصل ونسب.(قلم8-13)

4- مسرفان مفسد: آنها که در زمین فساد می کنند و اهل اصلاح نیستند. اما اسراف گاهی در خوردن و آشامیدن است، گاهی در انتقام گیری و قصاص بیش ازحد، در انفاق و بذل و بخشش بیش از اندازه، در قضاوتی که منجر به دروغ می شود، در اعتقادات که منتهی به شک و تردید می شود.(اعراف 31- اسرا 33- فرقان 67- غافر 28 و34)

5- گناهکار کافر: در جنگ نرم دشمنان شیطان صفت نباید از گناهکار کافر اطاعت کرد. بلکه با ذکر و یاد خدا در بامداد و شامگاه و سجده در شبانگاه و مقدار طولانی از شب را با تسبیح جهت مقابله با تبلیغات مسموم و وسوسه های شیاطین آمادگی کامل داشت.

منبع: وبلاگ شخصی امرالله اندرزیان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بیطرف گفت:

  من دیده ام. شما برو ممالک دیگر را ببین تا متوجه شوی .زندگی کردن در این کشور که از نظر شاخص های مثبت در رده های آخر و از نظر شاخص های منفی در رده های اول است جای شکر هم دارد؟؟!!

 • مجیدجاودان گفت:

  اتفاقا ممالک دیگرکه به قول شما مثل حاج اقا روندارند روبروببین کشور ماراهم ببین,بروخداروشکر کن که درکشور اسلامی داری زندگی میکنی

 • lمحبي فر گفت:

  برادر بی طرف دعوای شخصی راه نینداز ..مصداق ها همان عنوان های دو کلمه ای هستند که درمتن اصلی موجود است ..در قران فرعون و..قارون…شداد و…ابولهب ..ابرهه و..بسیاری موارد دیگر ….در جامعه ی امروز ما نیز زیاد هستند مصداق ها از حد شمار بیرون هستند ..سرک بکشی جلوی رویت خیلی را میبینی ..نیاز به کنجکاوی هم ندارد .

 • بیطرف گفت:

  از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است. جناب شیخ اندرزگو!! مصداقها را معرفی بفرما. وگرنه این مفاهیم کلی را الان هر بچه ای میداند. و نیازی به گوهر افشانی امثال سرکار نیست.

 • اصولگرای کارگزار محکم ومردم دار گفت:

  حاج اقا حرفات به دل میشینه حرف قران ه ذاتا هم شخصیت روشن وخوبی هستید ولی تجربه نشون داده ادم هایی محترمی مث شما وقتی درمنصب بالا وکلیدی این مرز وبوم برای خدمت کردن میشینن رفتارشون با گفتارشون متناقض میشه.

 • ناشناس گفت:

  خداقوت

 • مجیدجاودان گفت:

  باسلام.اگه ما.فقط به اندازه انگشتان دستمان مثل حاج اقا اندرزیان داشتیم شهرما العان این جوری نبود,,خدا رحمت کنه پدرومادر حاج اقا را با این تربیت کردن چنین مرد مومنی

  • جواب به مجید جاودان گفت:

   اتفاقا مشکل ما زیاد بودن امثال حاج آقاست. بود شان چه سودی و نبودشان چه ضرری دارد؟ممالک دیگر که امثال حاج آقا را ندارند کارشان لنگ مانده؟؟!!

   • سعید اسلامی گفت:

    جبهه سراسرنفاق استکبار در دوران جنگ تحمیلی ضربه های مهلکی را ازامثال حاج آقای اندرزیان دریافت کردندلذا بعد از دوران سراسر نور دفاع مقدس با تغییرکاربری تهاجم نظامی وتبدیل آن به تهاجم فرهنگی ،به انحراف کشاندن جوانان این مرزوبوم را در دستور کار خود قرار دادند.غافل از اینکه عده ای از روحانیون و افراد با بصیرتی مانند حجت الاسلام اندرزیان و دکتر هدایت خواه احساس تکلیف کرده و تمام هم وغم خویش را در جهت هدایت جوانان و نوجوانان این استان به سمت چشمه های نور به کار بستند.ودر این امر خطیر چنان اهتمام و جدیت به خرج می دادند که گویا فرزندان این منطقه فرزندان خودشان هستند.حجت الاسلام قرائتی جمله ای قریب به این مضمون می فرمودند:(قم مانند حمام است.جای پاک شدن است ،جای ماندن برای طلبه نیست.وقتی طلبه ای به قم آمد و پاک شدوعالم شد باید برود وبه هدایت وارشاد مردم بپردازد).اگر طلبه های این استان که جند صد نفر هستند معمم شده و احساس تکلیف کرده و به روستاهای این استان می رفتند وگرد وغبار بی اطلاعی از احکام دین و مبانی دین مبین اسلام را از ساحت مردم محروم این منطقه می زدودند قطعآ رضایت و خشنودی امام زمان(عج)را بیشتر در پی داشت.والعاقبه للمتقین

 • lمحبي فر گفت:

  درود بر شیخ وکلمات وجملات رسا وپر مغز ایشان . سال ها ست که شیخ از چشمه ی جوشان وحی تشنگان معرفت را سیراب می نمایند .به قول حافظ هرچه دارد همه از دولت قران دارد . امید استمرار این چنین مباحثی کوتاه وپر مغز را در اینده هم داریم …به قول مولانا ..باز باش ای باب بر جویای باب…تا رسد از تو قشور اندر لباب …باز باش ای باب رحمت تا ابد ..بارگاه ما له کفوا احد…

 • سید فضل الله گنجی پور گفت:

  سلام برشیخ عزیز .بسیار موجز مختصر وپرمغز ومفید وعام پسند وعالی مطرح فرمودند.آرزوی توفیق برای ایشان دارم

 • جواد گفت:

  خداقوت حاج آقا. چه خوب گفتی!!!!چون د کسی شرایطش نیاره که بخیم وش اطاعت بکنیم….!!!!!

 • دوست گفت:

  عرق و احساس وظیفه ی حاج آقا برا شهرستان کهگیلویه بی نظیر ه. فارغ از تمام جهت گیری های سیاسی.

پربازديد