تاریخ درج خبر : 1393/08/25
کد خبر : ۳۹۶۹۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

گورستان ۳ هزارساله لماکهگیلویه و بویراحمد در کما

سال ۷۹ ماشین آلات راهسازی مشغول فعالیت در محور یاسوج-اصفهان در ۴۵ کیلومتری مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به طور اتفاقی گورستانی که بیش از ۳ هزار سال قدمت دارد کشف کردند.
از زمانی که گورستان تاریخی لما سر از دل خاک بیرون آورد تا الان 15 سال می گذرد ولی می توان گفت در این مدت به دلیل بی توجهی مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان این گورستان به کما رفته است.

لما

 

گورستان لما بنا به گفته باستان شناسان قدمتی 3 هزار و 500 ساله دارد آن هم در استان کهگیلویه و بویراحمد که سال 43 به عنوان فرمانداری کل و در سال 56 بر حسب تصویب تقسیمات کشورى وزارت کشور به استان تبدیل شد.
آثار تاریخی به جای مانده از هزاره اول قبل از میلاد گورستان لما در موزه نگهداری می شود ولی به قول مسئولان میراث فرهنگی دونفر مامور هستند که در طول روز گاه و بی گاه از گورستان حفاظت کنند تا نکند قاچاقچیان اشیاء عتیقه یک وقت چشم طمع به این قبرستان بدوزند.
نخبگان جامعه بر این باورند نقش فرهنگ و میراث فرهنگی در توسعه پایدار بی بدیل است و آثار تاریخی که از گذشتگان به ارث رسیده اند تشکیل دهنده هویت و الگویی برای تمامی نسل ها هستند که باید به طور ویژه محافظت شوند.
با این وجود گورستان تاریخی لما بازمانده از عصر مفروغ و آهن به دلیل بی توجهی مسولان متولی که به نوعی دچار فعالیت های روزمره شده اند به درستی محافظت نمی شود و برای مسئولان این اداره کل محل از اعراب ندارد چرا که اگر اهمیتی داشت تاکنون چاره ای اندیشیده بودند.
این گورستان در حریم جاده “یاسوج- اصفهان” که شمال به جنوب و بالعکس کشور را به هم متصل می کند واقع شده و با این وجود قابلیت تبدیل شدن به سایت موزه را دارد ولی به دلیل بی توجهی مسئولان متولی خبری از این موضوع نیست.
بیش از 2 هزار و 600 اثر تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تاکنون بیش از 650 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: تسنیم

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ساغر گفت:

    نه سال است که میراث فرهنگی در کل استان در فراموشی محض بسر میبرد . هر اتفاق ناگواری که لازم بوده برای این آثار افتاده و وقتی مسئولین میراث فرهنگی بر حسب وظیفه شان برای این آثار اهمیتی قائل نیستند و وقتی مدیران منسوب از بیان واٍه های مرتبط با میراث فرهنگی عاجز و ناتوانند چه انتظاری هست که این آثار حفظ شوند .

  • شهره گفت:

    متاسفانه اینجوری شده دیکه

پربازديد