تاریخ درج خبر : 1393/08/26
کد خبر : ۳۹۷۲۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

دانشگاه؛ دیگی که هرگز برای افراطیون نمی‌جوشد

سایت استان: فضل الله یاری

افراطیون می‌دانند اگر دانشگاه سروسامان بگیرد همچون یک منبع روشنایی بر پستوهای تاریکِ برخی از ویژه خواری های سیاسی و آموزشی می‌تابد و گوشه های پنهان مانده را عیان می‌سازد.
از همین رو برخی از فعالان این گروه، تنها لحظاتی پس از معرفی گزینه چهارم رئیس جمهور برای وزارت علوم، شروع به مخالفت می‌کنند و پیامک می‌زنند و اتهامات سیاسی چند سال گذشته را از انبان اتهامات خود بیرون می‌کشند و نثار او می‌کنند. اویی که شاید برخی از آنها حتی نامش را نیز نشنیده باشند.
آنها خوب می‌دانند که روحانی، به جهت رایی که از مردم گرفته و به ملاحظه خواست گروههای اجتماعی که از وی حمایت کرده اند، چه کسانی را برای اداره امور دانشگاه های کشور بر می‌گزیند. طبیعی است که رئیس جمهور، که بخش قابل توجهی از آرای خود را مدیون دانشجویانی است که در همه سالهای اخیر نادیده گرفته شدند، تلاش کند تا به مطالباتِ این قشر جوان و تاثیر گذارِ جامعه پاسخ دهد.
واکنش ثابتِ این گروه در برابر چهار گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت علوم و دو گزینه احتمالی قبلی نشان می‌دهد که آنها با پیشنهاد دهنده بیشترین مشکل را دارند تا گزینه های پیشنهادی؛ وگرنه مگر می‌شود که با اتهام «فتنه گری»هم استاد با سابقه دانشگاه را رد کرد و هم رزمنده ای را که سالها در جبهه دفاع از کشور جنگیده است؟
گویی آنها می‌خواهند با زبانی دیگر به مردم بفهمانند که آن همه شور و نشاط پس از انتخابات خرداد 92 بی خود و بی جا بوده است. به نظر می‌رسد این گروه برای اجرایی کردن منویات ذهنی خود یک گوشه از دولت را، که اتفاقاً دستگیره محکمی هم دارد، گرفته اند و به این زودی ها حاضر به رها کردن آن نیستند و برای استراتژی خود نقشه هایی نیز دارند که می‌توان به طور خلاصه به آن ها اشاره کرد:
– می خواهند به خودشان قوت قلب بدهند که تعداد آرای رئیس جمهور انتخابی مردم در روز 24 خرداد 92 تنها یک “عدد” است و نباید فریبِ آن را خورد! اعداد را هم که می‌شود نادیده گرفت. مثل عدد 3000 میلیارد در فساد بزرگ مالی. مثل عدد های اعلام شده در بورسیه های غیر قانونی. مثل اعداد مربوط به نرخ تورم و بیکاری و گرانی سالهای رئیس جمهوری مردِ محبوب شان.
– می خواهند به دیگران – و در این زمینه به خصوص به دانشجویان- نشان دهند که چیزی عوض نشده. مثلا در حالی که روحانی رئیس جمهور است، می‌توان برنامه های یک نامزدِ شکست خورده را در فضای دانشگاه اجرا کرد.
– آنها با پیغام و پسغام هایی که به رئیس جمهور داده اند، تاکنون توانسته اند او را وادار به عقب نشینی از معرفی دو گزینه دلخواهش (توفیقی و نجفی ) کنند. در حقیقت می‌خواهند برنامه های خود را بدون صرفِ هزینه اجرا کنند. البته گویی رئیس جمهور متوجه نیت آنان شده و در معرفی چند تن از وزرای دلخواه خود این فرصت را از آنان گرفته است.
– آنها این نکته را به خوبی دریافته اند که حتی اگر دانشگاه بدونِ متولی باشد، بهتر از این است که متولی آن از خودشان نباشد. از همین منظر است که بدون پرده پوشی اعلام می‌کنند تا زمانی که روحانی مردانِ نزدیک به دیدگاهِ خود را برای ساماندهی دانشگاه ها معرفی می‌کند، همین آش است و همین کاسه.
– تحولات ایران در چند دهه اخیر به خوبی نشان داده که دانشگاه به نهادی پرسشگر تبدیل شده است و می‌تواند نابه سامانی ها را به چالش بکشد. جنب و جوش و جهت گیری این نهاد در چند انتخابات اخیر (از دوم خرداد 76 تا به امروز) نیز نشان داده است که دانشجویان به هر سمتی که گرایش داشته باشند، از افراط گرایان دوری می‌جویند؛ پس طبیعی است که این گروه، در موردِ دانشگاه این ضرب المثل را نقشه راه خود قرار دهند: دیگی که برای ما نجوشد…..

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 25 آبان 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همشهری گفت:

  یاری جان دلم برات می سوزه که معلوم نیست سنگ چه کسانی رابه سینه می زنی..بخدا اگر یه ذره غیرت ایرانی داشته باشی حتی ازآوردن اسم کسانی که ازشون دفاع می کنی خجالت می کشی..شما ممکن است دغدغه درستی داشته باشی ولی اینها همان کسانی اند شریان رشد وتوسعه این کشور راصرف قدرت طلبی می کنند.شاید من استاد یا دانشمند خوبی باشم اماممکن است خائن خطرناکی برای مملکتم هم باشم حواسمان باشد ازطمع حلیم دردیگ شیطانی فرصت طلبان نیفتیم…اگر آریوبرزنی در جمع وزرای پیشنهادی پیداکردی من وشما باهم می شویم …اشتباه نکن .اینها همانهایی هستند که درسال 88 کمر به ویرانی کشور بستند وبرای ساخت عروسکهای انفجاری برای قتل کودکان معصوم این دیار با دشمنان این کشور آبگوشت خوردندوگرنه کور بادچشمی که بالندگی این کشور واین ملت رانمی خواهد

 • دنازاده گفت:

  فردین آقا 3هزارمیلیارد اولا توسط کسانی رفت که هاپولی بشه که تربیت شده کارگزاران واصلاحات هستند اما دردولت مظلومانه احمدی نژاد نقشه شوم ومعناداری راعملی کردند که البته قطعا بازپس گرفته خواهد شد اگر….مافیای قدرت وثروت مجالی دهد.ثانیا 3هزارمیلیارد پول پذیرایی دادگاه لاحه برای محکومیت ……..دلاری کرست هم نمیشه ثالثا میلیاردها دلار هزینه اغتشاشات فتنه 88 یک دهه ارزشمند را ازاین ملت گرفت وزخم های تحریم هم نتیجه فاکتورهای شکست خوردگان سال 88 است که با همسنگری دشمنان وقاتلان 25 هزارشهید ترور ازفرزنداناین ملت ،برای براندازی پیچاندند.رابعا این مملکت باخون هزاران قهرمان شهید بدست اومد بازیچه دست تفکراتاسلام آمریکایی وملی گرایانوطن فروش نیست.شما خواهید دید همانجور که افراطیون اصلاح طلب خاتمی راازقطار شیطانی پیاده کردند،افراطیون دردولت اعتدال کمرروحانی راهم خواهد شکست خدا ازافراطیون غرض ورز چه در چپ وچه در راست نگذرد انشاا…

  • دهدشت-تهران گفت:

   برگرد همون دنا و خوش باش دوست عزیز.
   هرگز پای صندوق رای نرو که رفتنت پایمال کردن حقوق دیگرونه

 • فرهاد گفت:

  فردین جون اونم یکی مثل هم اینها بود ، اما اون کجا و اینها کجااااا . کرسنت رو می بینیم . بابای من رشوه گرفته ؟؟؟دادگاه ایران رو محکوم کرد !!ضررش چقدر میشششههههههههه؟؟؟یه حساب سر انگشتی حساب کار رو دسست میاره . چشمامون رو باز کنیم .

 • ناشناس گفت:

  جناب تهران پارس به نظر می ا ید اگر همین وزیر بهداشت برای این پست معرفی شود رای نیاورد ا.بعضی ها ادعا داشتند رییس جمهور محترم لج کرده است اما این چهار گزینه معلوم کرد که نمایندگان تندرو لج کرده اند ..

 • فردین جعفرزاده گفت:

  یادمون نرفته دردولت قبلی سه هزار میلیارد هاپولی شد نمایندگان مجلس هم سکوت کردند.همه درمحضرخدابودند

 • فرهاد گفت:

  فضل الله خان بد اومدییی ، یه کشور رو ریختید به هم (شما که ولی رفقاتون ) و حالا خیلی راحت اومدید و میگید هیچی نشده و میخوئایید با سفسطه بازی محیز رو به نفع خودتون پیچ بدبد . عزیز دلم 70 رای بیشتر نیاوردید هر چی هم لاریجانی واستون زور زد نشد . به قول همون تهرانپارس ، یه ادم مثل دکتر هاشمی بیارید تا بالاترین رای رو بیاره . یادتون باشه که در محضر خدا هستید .

 • علی گفت:

  اینطور که نمیشه که هرکی معرفی بشه سریع بشه وزیر؟؟/باید یه سری موارد هم رعایت بشه

 • تهرانپارس گفت:

  یکی مثل وزیر بهداشت را به مجلس معرفی کنه تا عالم و آدم و چپ و راست بهش رای بدن.

پربازديد