تاریخ درج خبر : 1393/08/27
کد خبر : ۳۹۷۵۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

چرا زنان در کهگیلویه و بویراحمد نادیده گرفته می شوند؟

سایت استان: حسنی خاتم*

چند وقت پیش برای فعالیت در عرصه زنان استان و کلید زدن حرکات ابتدایی مبتنی بر مطالعات دقیق، راهی ادارات و دفاتری شدیم که طبق کارویژه شان باید در این خصوص اطلاعاتی می داشتند، اما چیزی نیافتیم. پس از آن مسیر دانشکده های علوم اجتماعی و حوزه های علمیه و دفاتر تحقیقاتی را در پیش گرفتیم، باید بگویم باز هم چیزی نیافتیم. سراغ مجلات و سایت های استان را هم گرفتیم، گمان نمی کنم نیازی به تاکید دوباره بر نتیجه نگرفتنمان باشد.
نتایجی که گرفتیم این بود: 1- هیچ زنی در این استان وجود ندارد. این نتیجه خیلی سریع رد شد، چون خود ما شاهد نقضی بودیم بر این احتمال. 2- زن در این استان وجود دارد، اما دیده نمی شود. این احتمال به واقعیت نزدیک تر بود. اما چرا این چنین است؟ پاسخ این سوال در گرو بررسی جدی عملکرد نهادهای مسئول همچون استانداری، سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و آموزش عالی و حوزه های علیمه و حتی سمن ها و دیگر ارگان های مربوط است. مسئولین باید به میدان آمده و پاسخگوی عملکرد خود در عرصه حل مسائل زنان استان و ارتقای سطح زندگی و تفکر ایشان باشند.
علامت سوال در کنار عملکرد جدی، علمی و دقیق مسئولین و کارشناسان در خصوص زنان در کنار ورود کاریکاتوری همین افراد به مسائل زنان و محدود کردن این مسائل به حجاب و عفاف و تنها و تنها تاکید بر این مسئله موجبات وارد آمدن ضربات سنگینی به حوزه تفکر در خصوص زنان شده است.
نمی توان از اهمیت انکارناپذیر حجاب و عفاف در حوزه جامعه و زنان چشم پوشی کرد، اما تاکید یک سویه بر این اصل حتی به آسیب دیدن خود این مسئله نیز منجر می شود. در حقیقت باید بتوانیم حجاب و عفاف را در بستر چند سویه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روانشناسی، اقتصادی آن بررسی کنیم، نه به عنوان مسئله ای منحصر به زنان و یا تنها مسئله ی امروز زنان.
بررسی کمرنگ و غیرجدی مسائل زنان از سوی مسئولین و کارشناسان و افراط در طرح یک سویه مسائل در خصوص زنان، مستعد ایجاد فضایی است که تنها قربانیان آن زنان جامعه خواهند بود. باید گفت به علت مرکزیت و محوریت زنان در حساس ترین سلول جامعه یعنی خانواده، در صورت آسیب دیدن زنان، خانواده و به تبع آن جامعه آسیب جدی می بینند. پس باید به مسائل زنان به صورت جدی نگریست. اما آیا این اتفاق افتاده است؟
در این خصوص می توان رسانه ها را نیز به چالش کشید و از ایشان پرسید شما به چه میزان نسبت به مسائل زنان استان اهتمام داشته و در این خصوص از مسئولین مطالبه کرده اید؟ کدام سایت و یا مجله استان و یا برنامه تلویزیونی تا به حال به این عرصه ورود کرده است؟ کدام کارشناس حوزه زنان را در عرصه رسانه به کار گرفته و به پیگیری مسائل زنان مشغول شده اید؟ سکوت مرگبار رسانه های استان در خصوص مسائل زنان نکته ای است که نمی توان از آن چشم پوشید.
در حقیقت ما در فضایی زندگی می کنیم که عصب های حسی همه مسئولین و رسانه ها و کارشناسان نسبت به زنان و مسائل ایشان بی حس شده و کارایی خاصی ندارد. پس باید قدم اول را در جهت حساس کردن مسئولین استان برداشت!این حرکت تازه شروع شده است.

منبع:ایل بانو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم . سخن شما بسیار متین . ولی فکر نمی کنید کمی بدبینانه به موضوع می نگرید . البته به نظر من این خود زنان هستند که باید خود و توانایی هایشان را به همه نشان دهند و خود پیگیر کارهایشان باشند نه اینکه به انتظار بنشینند تا دیگران برای آنها به قول معروف آستین بالا بزنند . ولی یکی از عمده ترین علل این کار (نادیده گرفتن زنان ) روحیه آسیب پذیری آنان است و اینکه برخی از خانم ها با کارهای غیر ارزشی ، ارزش زنان را پایین می آورند که این خود دلیلی می شود تا دیگران زنان را نادیده بگیرند .

 • ناشناس گفت:

  خانم خاتم گرامی,
  با احترام به دغدغه ای درباره حقوق خود دارید و با پذیرش اصل مساله, نکاتی را بعنوان یک هم وطن و یا هم نوع با شما در میان میگذارم.
  1- زنان نمی توانند مسئولیت و کم کاری های تاریخی خود را در مورد تضییع حقوقشان نادیده بگیرند.
  2- پیگیری حقوق زنان بصورت جداگانه و بدون مطرح کردن حقوق انسانی, خودش یک جور پذیرش نگاه جنسی به زن است. حرکت به سوی جهانی برابر و منصفانه با پذیرش ذهنی مساله شروع می شود. یعنی این درک ذهنی که ما در بحث دفاع از حقوق فردی و اجتماعی با مساله “انسان” سر و کار داریم و نه با “زن” و یا “مرد” بصورت جداگانه
  3- نمی شود با متهم نمودن یک جنس برای آن دیگری جنس مقابلش حقوقی به دست آورد. نتایج چنین دستاوردی از پایداری کمی نیز برخوردارند.
  4- خود شما در این مقاله فرموده اید : “نمی توان از اهمیت انکارناپذیر حجاب و عفاف در حوزه جامعه و زنان چشم پوشی کرد” خب! این خودش یک تناقض در حوزه حقوق زنان است و من بعنوان یک مرد دارم این را به شما که یک زن هستی یاداوری میکنم. زیرا زنانی هستند که ترجیح می دهند با نگرش های آزادتری نسبت به مساله پوشش خود رفتار نمایند و زنانی مانند شما عملا حقوق آن بخش از زنان را پایمال می سازید.
  5- فرموده اید: (… به علت مرکزیت و محوریت زنان در…خانواده، در صورت آسیب دیدن زنان، خانواده و به تبع آن جامعه آسیب جدی می بینند. پس باید به مسائل زنان …) این خودش نگاه یابزاری به زن است. پس تکلیف زنانی که فاقد خانواده هستند چه می شود؟ آیا زن باید به این خاطر احترام داشته باشد که به وظیفه مادر بود و یا همسر بودنش خوب عمل کند؟!
  بنابراین می بینید؟ زنان خودشان با دیدگاه ها و تفکراتشان به اندازه های متفاوت بند و دیوار در مسیر همدیگر قرار می دهند و مردهای زیاده خواه نیز از این وضعیت و آشفتگی در میان زنان بهره می برند.
  هز زنی, هر مردی, هر موجود زنده ای, هر سرزمینی به صرف وجود داشتن دارای حقوقی است. لازم نیست این حقوق به خاطر وظیفه و یا هدفی که ما برای انها تعریف می کنیم به انها داده و یا ازشان گرفته شود.
  بسیاری از مادران امروزی با تربیت های نادرست دختران خود (معمولا زیاده روی در سخت گیری های سنتی و یا زیاده روی در بی قید و بند بار آوردن دختران) نقشی مخرب تر از جمعیت مردان در آینده زنان آینده کشور ایفا می کنند.
  سپاس از شما به خاطر وقتی که گذاشتید.

 • محبوبه خادمی گفت:

  مبانی و زیرساخت های اجتماعی فرهنگی و اجتماعی هر حوزه تمدنی ابتدان از پیشینه و تاریخچه ی ان تمدن نشات میگیره. از دیر باز نوع نگاه مردسالانه و تک صدایی بر جوامع عشایری و قبیله ای حاکم بوده که همچنان رگه هایی ضخیم ار آن در مناسبات اجتماعی فرهنگی عصرحاضر وجود داره .اما مبانی فرهنگی ثابت و ایستا نیست بلکه عصری و پویاست ، حضور زنان در مناسبت اجتماعی و فرهنگی دست زدن به تابو شکنی و طی طریق در چهارچوب حفظ کرامت و منزلتی که شایسته مقام زن میباشد می تواند آغاز گر راه تغییر و تحول اجتماعی در حوزه نگر ش به زنان می باشند.

پربازديد