تاریخ درج خبر : 1392/04/28
کد خبر : ۳۹۷۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -

138 بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده است

سایت استان: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در سال 90 نزدیک به 115 بیمار مبتلا به ایدز شناسایی شد و در سال 91 تعداد 23 نفر دیگر به تعداد این بیماران اضافه شده که در مجموع 138 بیمار مبتلا به ایدز در استان وجود دارد.

20

رشید غفاری افزود: افراد پر خطر باید شناسایی شده و خانواده ها نیز باید این بیماری را جدی بگیرند با توجه به اینکه راههای ابتلا که در سالهای گذشته از طریق تزریق بوده اکنون به طرف انتقال از راه تماس جنسی شیفت پیدا کرده است.
وی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت ادامه داد: بسیاری از نهاد ها و دستگاههای استانی که با حوزه سلامت مردم سر و کار دارند، باید برای ارتقا شاخص های سلامت در استان همکاری خود را با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیشتر کنند و مشارکت گسترده ای داشته باشند.
رئیس مرکز بهداشت استان با ارایه آماری در خصوص وضعیت سلامت در استان اشاره کرد و افزود: 97 درصد خانواده های روستایی استان به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند که این آمار در کشور 96 درصد است.

21
غفاری ادامه داد: در استان 70 مرکز بهداشتی، 353 خانه بهداشت مصوب که از این تعداد 338 خانه بهداشت فعال می باشد، 37 آزمایشگاه و 60 داروخانه وجود دارد که 23 داروخانه به بخش خصوصی واگذار شده و 227 قلم داروی مورد نیاز مردم را ارائه می دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بیشترین عامل مرگ و میر در استان را بیماری های قلبی و عروقی عنوان کرد و افزود: فوت به علت حوادث غیر عمدی و تصادفات و سرطان و تومورها از دیگر عوامل مرگ و میر در استان هستند.
غفاری در بخش دیگری از صحبتهای خود از طرح سنجش فشار خون، قد و وزن در افراد بالای 30 سال در استان اشاره کرد و افزود: سیاست و رویکرد اصلی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در طرح ملی غربالگری فشار خون، سنجش تمامی این افراد در استان خواهد بود.

وی مهمترین هدف اجرای این طرح ملی را ارتقاء سلامت مردم و فرهنگ­ سازی در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر از جمله فشار خون و قند خون ویژه افراد بالای 30 سال عنوان کرد.

رییس مرکز بهداشت استان اظهار کرد: میزان شناسایی مبتلایان به فشارخون در سطح روستاهای این استان حدود 15/6 درصد و در شهرها نیز هفت درصد است.

وی گفت: براساس بررسی های صورت گرفته بالغ بر 20 هزارنفر از جمعیت روستایی استان به بیماری فشار خون مبتلا هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اذعان داشت: در سال 91 با اعزام ماما به تمام نقاط استان،  99 درصد زایمان ایمن در استان محقق شد که در مقایسه با سالهای گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بود.

غفاری از شناسایی 36 مورد بیماری سل، 68 مورد تب مالت در خبر داد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد