تاریخ درج خبر : 1393/09/01
کد خبر : ۳۹۹۶۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

جلسه بررسی پروژه های عمرانی شهرستان دنا با حضور استاندار

۲۲۲ پروژه عمرانی شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد با عزم مسئولین استانی جان می‌گیرند تا قله دنا سربلند از توسعه سرزمین زیبای دنا باشد.

روز گذشته شهرستان دنا و شهر سی‌سخت میزبان مدیران ارشد استانی بود تا سنگ ها را از جلوی پای توسعه این شهرستان زیبا بردارند و رشد و تعالی را به دنا نشینان هدیه دهند.

بررسی اختصاصی پروژه های عمرانی شهرستان‌ها یکی از برنامه های ویژه مدیران ارشد استانی در راستای رفع مشکلات پروژه های عمرانی بوده که این نشست ها با حضور مسئولین و با بررسی تخصصی هر پروژه انجام می شود.

روز گذشته نوبت به شهرستان دنا رسید تا میزبان مسئولین استانی باشد و آنها در نشستی ۱۲ساعته ۲۲۲ پروژه عمرانی شهرستان دنا با اعتباری بیش از ۱۸ میلیارد تومان را بررسی کردند.

این نشست از ساعت هشت صبح جمعه تا ۱۰ شب با حضور مدیران ارشد استانی و ۳۰ مدیر اجرایی استان برگزار شد تا در سالیانی که محدودیت های اعتباری راه را بر پیشرفت پروژه ها بسته اند، همدلی، ابتکار و مدیریت بهره وری روند اجرای پروژه ها را تسهیل کند.

شهرستان دنا به مرکزیت سی‌سخت یکی از شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد است که در روزهای پایانی سال ۱۳۷۹ با تصویب هیئت وزیران به شهرستان ارتقا یافت.

این شهرستان در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و دارای مساحتی بالغ بر ۱۸۲۱ کیلومتر مربع است. این شهرستان از شمال به استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب به شهرستان بویراحمد محدود می شود.

سی‌سخت در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج، مرکز این شهرستان زیباست. نام سی‌سخت برگرفته از نام سی پهلوان نامی کی‌خسرو کیانی و داستان کشته شدن آنان در محلی به نام گردنه بیژن در دل قلل دناست.

واقع شدن سی‌سخت در دامنه دنا، بلند ترین کوه زاگرس و وجود چشمه سارهای فراوان و رودخانه های خروشان و باغستان‌های انگور، سیب و گردو از سی‌سخت بهشت گونه ای ساخته که سالانه مأمن هزاران گردشگر ایرانی و خارجی است و براین اساس پروژه های گردشگری از مهمترین پروژه های بررسی شده در این نشست بود.

شکوفایی ظرفیتهای شهرستان دنا در اولویت مسئولین

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دنا به لحاظ شرایط آب وهوایی و جاذبه های طبیعی مفرح سالانه با جذب هزاران گردشگر یکی از مناطق گردشگرپذیر جنوب کشور به ویژه در فصل گرما محسوب می شود.

سید موسی خادمی افزود: کوه دنا با قلل بالای چهار هزار متر، داشتن چشم اندازهای منحصر بفرد از جمله چشمه میشی، کوه گل، رویش دو هزار گونه گیاهی و قرار گرفتن در مهمترین پارک ملی کشور با گونه های جانوری غالب کل و بز در این کوه به موقعیت جغرافیایی و گردشگری شهرستان دنا شرایط ویژه ای بخشیده است.

وی بیان کرد: دنا به لحاظ اقتصاد کشاورزی و گردشگری به عنوان یک قطب مهم اقتصادی در مرکز کهگیلویه و بویراحمد، شکوفایی هر چه بیشتر ظرفیت های اقتصادی و توسعه زیرساخت های گردشگری، رونق مراکز تولید و بهبود بخش کشاورزی آن مورد توجه مدیریت اجرایی استان است.

خادمی همچنین به افزایش تخصیص اعتبارات استان در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش تخصیص بیش از سه برابری اعتبارات عمرانی این استان در سال جاری شاخص عملکردی اقتصادی خوبی برای دولت تدبیر و امید در عرصه شتاب بخشی خدمات رسانی به مردم است.

استاندار اظهار داشت: طی سال ۹۲ در استان ۹۸۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی به استان تخصیص یافت اما امسال تاکنون بیش از دو هزار و ۴۰۰میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های عمرانی تخصیص یافته که این امر موفقیت خوبی برای اجرای طرح‌های عمرانی است.

وی اعتبارات استان در فصول مختلف درسال جاری را بالغ برسه هزار و ۶۰۰میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: یک هزار و ۷۰۰ پروژه در این استان درحال اجراست.

رنج دنا از کمبود زیرساخت‌ها

فرماندار شهرستان دنا نیز در این نشست گردشگری و کشاورزی را دو محور توسعه این شهرستان دانست و گفت: این شهرستان در بخش کشاورزی در صورتی که زیرساخت‌ها مهیا باشد، توان تولید محصولات مهم و استراتژیک را دارد.

علی تاج امیری افزود: این شهرستان با داشتن ظرفیت‌های بی نظیر در تولید محصولات باغی، از نبود صنایع تبدیلی رنج می‌برد به طوری که سالانه ۶۰ هزار تن از محصولات در باغ‌ها از بین می‌رود.

وی بر بستر سازی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد و گفت: ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی می تواند موجب رفع بسیاری از مشکلات این بخش شود.

فرماندار دنا با انتقاد از نبود برخی زیر ساخت‌های گردشگری در این شهرستان اظهار داشت: برای مثال هفت مکان گردشگری در جاده منتهی به کوه‌گل داریم که باید امکانات و زیرساخت‌های آن‌ها آماده شوند.

راه توسعه شهرستان دنا از گردشگری می‌گذرد

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان راه توسعه شهرستان دنا را گردشگری دانست و گفت: با توجه بیشتر به این صنعت در شهرستان دنا هم استان و هم این شهرستان بر پایه آن توسعه‌ خواهد یافت.

محمود باقری افزود: اعتبارات مصوب گردشگری این شهرستان امسال ۲۸۷ میلیون تومان بوده که ۱۲۶ میلیون تومان آن تخصیص یافته است.

وی به تدوین طرح ویژه گردشگری سی‌سخت اشاره کرد و بیان داشت: این طرح در کارگروه پژوهش استانداری مصوب و اکنون به مشاور ارائه شده و در آینده می‌توانیم از نتایج آن در اجرای برنامه‌های جذب گردشگر استفاده کنیم.

وی به مشکل تامین برق در منطقه تفریحی کوه گل اشاره کرد و اظهار داشت: برق این منطقه از طریق موتورخانه تأمین می‌شود و بر این اساس بخشی از اعتبارات را به برق‌رسانی و بخشی را نیز به جاده دسترسی کوه‌گل اختصاص داده ایم.

باقری همچنین به کمپینگ گردشگری “بندان” در شمال شهر سی‌سخت اشاره کرد و گفت: در آن منطقه در فصل سرما نیاز به گاز به شدت احساس می‌شود.

وی ساماندهی خانه‌های مسافر را ضروری دانست و افزود: متولی خاصی برای ساماندهی این خانه‌ها در سی‌سخت مشخص کرده‌ایم و به سازمان معرفی شده‌اند که با این کار بخش خصوصی در زمینه کمک به اسکان مسافران و گردشگران فعال شده است.

لزوم تعیین تکلیف مکان احداث بیمارستان شهرستان دنا

نماینده شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس نیز با اشاره به ظرفیت‌های بالای شهرستان دنا در بخش گردشگری و کشاورزی خواستار رفع مشکلات توسعه این دو بخش شد.

غلام محمد زارعی به وظایف شهرداری سی‌سخت در توسعه زیرساخت‌های گردشگری این شهر اشاره کرد و بیان داشت: لازم است به شهرداری به دلیل حجم کار و ورود گردشگران و مسافران بی‌شمار کمک بیشتری شود.

وی بیان کرد: با پیگیری های انجام شده اعتبارات شهرداری سی‌سخت نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا همچنین احداث بیمارستان در این شهرستان را ضروری دانست و خواستار تعیین تکلیف مکان احداث بیمارستان شهرستان دنا شد.

زارعی وضعیت پیش آمده برای سی‌ان‌جی‌های استان و به خصوص شهرستان‌های بویراحمد و دنا ابراز نگرانی کرد و گفت: چرا باید شهرداری‌ها پول گاز خود را پرداخت نکنند تا این که بدهی سنگینی را بر جای گذشته و هم برای خود و هم برای شرکت گاز و مهم‌تر از همه برای مردم ایجاد مشکل کنند.

احداث ۳۵ پروژه راه و شهرسازی در دنا

اما یکی از زیرساخت‌ها برای توسعه گردشگری، ایجاد محورهای ارتباطی مناسب است که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان، تعداد ۳۵ پروژه راه و شهرسازی در شهرستان دنا بر این اساس در دست احداث است.

ممتاز جهانگیری افزود: این پروژه ها از روند خوبی برخوردار هستند و امیدوارم تا شروع کامل فصل سرما بخشی از کار آنها انجام شود.

وی بیان کرد: پروژه کمربندی سی‌سخت به طول ۳.۵ کیلومتر یکی از این پروژه هاست که ۱۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی به آن اختصاص یافته است.

جهانگیری بیان داشت: این پروژه از دو ماه گذشته شروع شده و امیدوارم در اردیبهشت ماه افتتاح شود.

مردمان شهرستان دنا در میان کوه‌های دنا با داشتن ظرفیت‌های کم نظیر در بخش های مختلف چشم انتظار ایجاد زیرساخت‌ها و بسترسازی برای توسعه پایدار این منطقه هستند که قطعا با تلاش و اراده مسئولین محقق خواهد شد.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم شهری گفت:

  در داستانها امده که می خواستند فیل را نعل کنند مورجه هم پایش را بلند کرده بود ، حال عزیز من این جه فرهنگی است که در بین ما رواج پیدا کرده و هر روزی مرکز شهرستان دنا را با یک روسنا مقایسه می کنید یک روز پاتاوه یک روز کریک و دیگر روز سایر روستاها ، با این قیاسهای ناموزون جه سودی به این شهرستان محروم می رسد ، قاعده بر این است که در ساخت مراکز اداری و اموزش عالی و بهداشتی و غیره می بایست ابتدا مرکز استان و بعد مراکز شهرستانها و سپس سایر مناطق در الویت باشند ، لذا انتظار می رود سروران گرامی این نکات را مد نظر داشته و با موضوعاتی که مرتبط با توسعه شهرستان دنا و شهر سی سخت می باشد احساسی برخورد ننمایند

  • شهروند گفت:

   با عرض سلام. تا زمانیکه بینش و فرهنگ ما نسبت به توسعه این قدر محدود و بسته باشد که نتوانیم پیشرفت مرکز شهرستان خود را ببینیم تا جاییکه حتی یکی از مدیران این شهرستان فقط بخاطر اینکه بومی این شهرستان نیست به مخالفت و کارشکنی با اجرای طرحهای عمرانی میپردازد باید فاتحه توسعه را خواند. خوب است که چشمها را شست و جوری دیگر دید.

 • ناشناس گفت:

  سلام من نمیدانم شهرستان دنا فقط شهر سرسخته؟ بقیه جاهای شهرستان چی؟ گردشگری کریک چه شد ؟هیچ نامی نه توسط نماینده شهرستان ونه دیگر مسوولان از بقیه جاها برده نشده؟

پربازديد