تاریخ درج خبر : 1393/09/02
کد خبر : ۳۹۹۹۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

«مذاکره کنندگان در محضر تاریخ»

سایت استان: فضل الله یاری

این روزها مردان هسته ای ایران در واپسین روزهای ماموریت تاریخی خود قرار دارند، ماموریتی که اگرچه گاه در لابی هتل هایی در ژنو و وین در قلب اروپا انجام می‌شد و گاه در راهروی کاخ سلطانی در سواحل گرم دریای عمان، اما همه و همه در منظرِ شاهدی دیرپا و همیشه زنده به نام “تاریخ” رخ می‌دهد. شاهدی که هم توانایی ثبت همه این رویدادها را دارد و هم از قدرتی مافوق بشری برخوردار است که می‌تواند مستندات را کنار هم بگذارد و بی اعتنا به نتایج و دستاوردهای آن به قضاوتی درست و قطعی برسد.
اگرچه این روزها به مدد جادوی رسانه ها و ارتباطاتِ فراگیر می‌توانیم کوچک ترین حرکاتِ وزیر خارجه آمریکا را زیر نظر بگیریم و حالت چشم های وزیر خارجه ایران را به وضوح دریابیم و لبخندهای کاترین اشتون را تفسیر کنیم، اما نمی‌توان انکار کرد که روزگاری همه این جزئیات در تصویری کلی تحت عنوان “مذاکرات هسته ای ایران و غرب” در کتاب تاریخ ثبت می‌شود.
آن روز دیگر رفت و آمدهای ظریف و کری و اشتون در راهروهای هتل کوبرگ وین ارزیابی نمی‌شود که رفتارهایی در دالان های تو در توی تاریخ توصیف می‌شوند و لابد تاریخ این قاضی قاطع و بی ملاحظه نه لبخند های کری را برای ما روایت می‌کند و نه فریاد های ظریف را. او برای آیندگان می‌گوید که هر کدام با چه نیتی به آوردگاه مذاکرات پای نهادند و فارغ از نتیجه چه نمره ای را دریافت می‌کنند.
اگر چه همین تاریخ قراردادهای عجیب و غریب مردانی از همین سرزمین را به یاد ما می‌آورد که خود در فرصت سوزی و حراج منافع ملی ایران به ضرب المثل تبدیل شده اند، اما فراموش نمی‌کند که به ما یاد آور شود که آن قراردادهای ننگین از سوی حاکمانی به زیان کشور بسته شد، که هیچ نسبتی با مردم ایران نداشتند و در تاریکخانه هایی انجام گرفت که نور آگاهی و نظارت مردم به آن راهی نداشت.
از همین منظر می‌توان دلواپسی برخی از کسانی را که نگاهِ نگران خود را به تحولات هسته ای دوخته اند درک کرد و البته ارج گذاشت و از آن سو به کسانی که بارها نشان داده اند که در برابر تضییعِ حقوق مردم و منافع ملی سکوت کرده اند، گفت که برای کسبِ روزی دکان دیگری بگشایند.
اگر تاریخ را به شهادت بگیریم و به قضاوتش ایمان داشته باشیم، می‌توانیم با خیالی آسوده تر تحولات این روزها را پیگیری کنیم. می‌توانیم پی ببریم مردانی که با رای مردم بالا کشیده شده اند نه انگیزه و نه جرات آن را دارند که منافع ملی کشورشان را به پای بیگانگان بریزند. بخصوص که هم ساز و کارهای قانونی و هم روشنگری رسانه های امروزی، راه را بر هر خیانتی می‌بندند.
اما همچنان می‌توان به نقش نظارتی تاریخ پناه برد و آن را به کمک گرفت تا دلواپسی ها به اطمینان بدل شود. اگر محمدجواد ظریف یا حسن روحانی خود را نه “محمد جواد ظریف” و “حسن روحانی”، بلکه نماینده ملتی بزرگ و با ماموریتی تاریخی فرض کنند، بسیاری از نگرانی ها برطرف خواهد شد. علاوه بر این که کارنامه این افراد در سه دهه گذشته می‌تواند هر نگرانی و اضطرابی را بر طرف کند.
***
اگرهر مسئولی نگاه نافذ تاریخ را حس کند و در کنار منافع ملی و خواسته های مردم پیشگاه تاریخ را نیز درک کند، بسیاری از رفتارهای شخصی و جناحی، جای خود را به رفتارهایی مطابق استانداردهای انسانی و اخلاقی خواهد داد. چنان که اگر محمود احمدی نژاد برای لحظاتی فراموش نمی‌کرد که رئیس جمهور ملتی بزرگ و با سابقه است، به راحتی وزیر خارجه اش را در سفر کاری برکنار نمی‌کرد و از این منظر قضاوتی تاریخی در دو کشور ایران و سنگال را برای خود نمی‌خرید و یا در برهه ای مهم تر، اگر از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران جنگ میان ایران و عراق مشمول یک تصمیم تاریخی نمی‌شد، چه بسا که تا سال های سال ادامه پیدا می‌کرد.
***
بدون تردید اگر هر مسئولی خود را به مردم، آرمان ها و سرزمینش وفادار بداند و همچنان از فردیت خود فاصله گرفته و در جایگاه نماینده مردمش ارزش ها، آرمان ها و منافع آنان را نمایندگی کند، هیچ گاه دست به عملی نمی‌زند که سندی باشد برای محکومیت در دادگاه تاریخ.این محکمه نه رشوه می‌پذیرد و نه توصیه وحکمش نیز ضمانت اجرایی سفت و سختی دارد.

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 2 آذر 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زاینده رود گفت:

  در توافق ژنو درباره توقف تحریم‌ها احکام ذیل ذکر شده بود: «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.»، «هیچ تحریم جدیدی از طرف اتحادیه اروپا بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.»، «دولت آمریکا، با همکاری مستمر و ایفای نقش متناسب رئیس‌جمهور و کنگره، مانع اعمال تحریم‌های جدید علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد شد». با این حال، عملکرد آمریکا و متحدانش طی یک سال سپری شده از توافق ژنو، نشان می‌دهد برخلاف ادعاهایی که پس از توافق ژنو در داخل کشور به عنوان یک امتیاز بزرگ و تاریخی مطرح می‌شد، ماشین تحریم علیه ایران متوقف نشد. براساس بررسی‌های انجام شده طی حدود یک سال پس از توافق ژنو نزدیک به 100 مورد تحریم جدید از سوی آمریکا و اروپا علیه شرکت‌ها، بانک‌ها و افراد با ادعای ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده است.فهرست تحریم‌های اعمال شده به شرح زیر است:

  – 8 آذر 92، تحریم اتحادیه اروپا علیه 17 شرکت ایرانی
  – 21 آذر 92، تحریم 4 شرکت خارجی و 5 نهاد ایرانی از سوی آمریکا
  – 4 بهمن 92، وضع جریمه 152 میلیون دلاری به بانک کلیراستریم آلمان از سوی آمریکا
  – 8 بهمن 92، جریمه بانک روسی «بانک ماسکوا» از سوی آمریکا
  – 17 بهمن 92، تحریم 18 شرکت و 14 فرد ایرانی از سوی آمریکا
  – 17 بهمن 92، تحریم یک شهروند تبعه ترکیه از سوی آمریکا
  -17 بهمن 92، تحریم چند تن از اعضای سپاه پاسداران از سوی آمریکا
  – 9 اردیبهشت 93، تحریم 8 شرکت چینی و 2 شرکت در دبی از سوی آمریکا
  – 19 تیر93، درخواست جریمه 500 میلیون دلاری از کومرتس بانک، دومین بانک بزرگ آلمان از سوی آمریکا
  – 22 تیر 93، جریمه 8 میلیارد و 900 میلیون دلاری بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریباس از سوی آمریکا
  – 7 شهریور 1393، تحریم بیش از 25 فرد و شرکت ایرانی و غیرایرانی از سوی آمریکا
  -16 مهر 93، اصرار اتحادیه اروپا بر تداوم تحریم شرکت ملی نفتکش ایران
  – 29 مهر 93، ممنوعیت سرمایه‌گذاری در نفت و انرژی در ایران از سوی کنگره ایالتی پنسیلوانیای آمریکا
  – 15 آبان 93، منع پرداخت هزینه استفاده از خدمات پروازی و عبور از مسیر هوایی ایران توسط شرکت‌های هوایی غیر آمریکایی از طریق موسسات مالی آمریکایی
  – 17 آبان 93، تحریم سه موسسه بانکی، آموزشی و یک سرمایه‌دار ایرانی از سوی اتحادیه اروپا
  – 23 آبان 93، تحریم مجدد دانشگاه شریف و شرکت سورینت از سوی انگلستان

  لازم به یادآوری است رهبر معظم انقلاب در دیدار 22 مرداد امسال خود با مسئولان وزارت امورخارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور طی سخنانی فرمودند: «در یک سال اخیر به خاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند… آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است…»

 • تهرانپارس گفت:

  گفت: از مذاکرات هسته‌ای در وین چه خبر؟! قرار بود تحریم‌ها لغو بشود. چی شد؟!
  گفتم: اوباما اعلام کرده که ساختار تحریم‌ها را تغییر نمی‌دهیم و تحریم‌ها را لغو نمی‌کنیم!
  گفت: پس آنهمه رفت و آمد و مذاکرات و وعده توافق نهایی و … چی شد؟!
  گفتم: فعلا که کلی امتیاز نقد داده‌ایم و چند تا وعده نسیه گرفته‌ایم که از اجرای هیچکدام از آنها هم خبری نیست.
  گفت: ولی بعضی‌ها از جشن هسته‌ای خبر داده بودند! در این جشن قرار است چه دستاوردی از مذاکرات را ارائه کنند؟!
  گفتم: چه عرض کنم؟! آموزگار از دانش‌آموزی پرسید؛ آن صحنه باغ و گل و بلبل را که گفته بودم نقاشی کردی؟ و دانش‌آموز جواب داد؛ البته که نقاشی کردم. من قولم قول است. معلم گفت؛ بیار ببینم و مشاهده کرد که روی کاغذ یک خط منحنی کشیده. پرسید؛ این چیه؟ دانش‌آموز گفت؛ عکس یک کوه است. آموزگار گفت؛ ولی قرار بود باغ و گل و بلبل نقاشی کنی؟ و دانش‌آموز جواب داد؛ آقا اجازه! باغ و گل و بلبل پشت این کوهه!

 • تهرانپارس گفت:

  احسنت بر همشهری…………..

 • همشهری گفت:

  گفت :من زمان انتخابات در مکزیک حضور داشتم و در آنجا مطلع شدم که یک موسسه نظرسنجی وابسته به شبکه CNN که فعالیت‌هایش معطوف به خاورمیانه است 3 هفته قبل از انتخابات نظرسنجی انجام داد که نشان می‌داد آقای احمدی‌نژاد 2 برابر آقای موسوی رای دارد. 3 ماه بعد از انتخابات نیز این موسسه نظرسنجی اعلام کرد 80 درصد مردم ایران از نتیجه انتخابات راضی هستند این 80 درصد هم شامل افرادی می‌شد که به احمدی‌نژاد رای داده بودند و هم افرادی بودند که به رای مردم تمکین کردند.
  وی به اعلام بخشی از نتایج فتنه در حوزه سیاسی و اقتصادی کشور پرداخت و اظهار داشت: ما می‌توانستیم قدرتمند در انتخابات ریاست جمهوری جلوه کرده و تا حدودی دشمن را در وضع تحریم‌های جدید برعلیه کشور ناامید کنیم اما اغتشاشات و جوسازی‌های فتنه‌گران باعث شد چهره ملت ایران در سطح بین‌المللی انشقاق پیدا کند. از ایران یک چهره طالبانی در سطح منطقه ساختند که این موضوع بسیار ناخوشایند بود

  جناب یاری …..
  این سیاست قھر آمیز دست کم برای آمریکا ھیچ گاه موفق نبوده است. آمریکا بارھا از ابزارھای تحریم، اعمال فشار و تھدید
  به گزینه نظامی برای متقاعد کردن رھبران استفاده کرده که ھیچ کدام از این استراتژی ھا جواب نداده است
  سیاست قھر آمیز دست کم برای آمریکا ھیچ گاه موفق نبوده است. واشنگتن در پاناما ١٩٨٩، عراق ١٩٩٠، صربستان ١٩٩٨،
  افغانستان ٢٠٠١ و عراق ٢٠٠٣ ، از ابزارھای تحریم، اعمال فشار و تھدید به توسل به گزینه نظامی برای متقاعد کردن رھبران
  استفاده کرده است.ھیچ کدام از این استراتژی ھا جواب نداد
  تاریخ ازقهرمانان سخن خواهدگفت ..بله اما نه ازکسانی که برای جلب توجه مردم عزت یک ملت را معامله کنند..من امیدوارم که تیم مذاکره کننده دست به چنین حماقتی نمی زنند ودرعوض آمریکا ییها واروپا نیز تحریم ها رالغو نخواهد کرد .اما اگر توافق به نتیجه لغو تحریم ها منجر شود یعنی اینکه یا اظهار نظر اندیشمندان غربی مبنی بر افول قدرت غربی ها بخصوص آمریکا درست است وآمریکا برای نجات خود مجبور است باایران کناربیاید ویا اینکه تیم مذاکره خیلی اهل بذل وبخشش است.اما من معتقدم که فقط احتمال اول می تواند تحریم ها را بردارد زیرا احتمال دوم نمی تواند خواسته غربی ها راتامین کند زیرا خواسته آنها تضعیف وبراندازی نظام است که محال است ومحال.اما این نظر حقیر را اگرگوشه ای یاداشت بفرمایی ضرر نمی کنی وآن این است که:آمریکا هیچ وقت تحریم ها رالغو نخواهد کرد اوبه دنبال فرصت یابی وجلوگیری از رشد قدرت ایران اسلامی است زیرا با اذعان غربی ها رشد علمی ایران سه برابر متوسط جهانی است.

پربازديد