تاریخ درج خبر : 1393/09/03
کد خبر : ۴۰۰۶۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

دشمن صمیمی در شبکه­ های اجتماعی چت(بخش اول)

سایت استان: حمید گنجایش

عرصه عرصه جنگ رسانه­ای و جنگ نرم است که بنا به فرمایشات رهبر انقلاب حضرت آیت­الله خامنه­ ای از اتاق فکر صهیونیستی ـ آمریکایی منشأ می­گیرد و تا کنون 5 مرحله را پشت سرگذاشته است؛

در حقیقت به بیان ارزشمند رهبر معظم انقلاب:« شبکه­ های ماهواره­ای و شبکه­ های مجازی غیر اخلاقی بیگانه گنداب فسادی­اند که تیرهای زهرآگین خود را به سمت ملت­ها وکشورها هدف­گیری کرده­اند»(مقام معظم رهبری/22/4/90).

 و یقیناً هر وسیله و یا ابزاری که در عصر مدرنیته و یا به قولی فرا مدرنیته تولید می­شوند اگر سواد، آگاهی و فرهنگ و اخلاق استفاده از آن را یاد نگیریم تردیدی نیست آسیب­های آن گریبانگیر استفاده­کنندگان آن خواهد بود بدون آنکه متوجه عواقب آن باشیم. نمونه­های آن هم کم نیستند از گوشی­های همراه در دسترس تا دیش­های ماهواره­ای، و کامپیوتر­های شخصی و الی آخر… و بسیاری تولیدات ابزاری دیگر که روز به روز بر تعدد و تنوع آنها افزوده می­شود بدون آنکه از ماهیت و هویت پشت پرده این تولیدات رسانه­ای غرب آگاهی داشته باشیم. در این بخش معمولی­ نیست می­خواهیم به یکی از این آسیبهای جامعه خودمان بپردازیم، فقط و فقط جهت آگاهی­ رسانی، افزایش اطلاعات مخاطبان ، و فرهنگ­سازی در سالی که به نام فرهنگ متبرک شده است.

یه سؤال؟ شما تا چه اندازه وارد شبکه­های مجازی چت می­ شوید؟ اگه تا الان گذرتون بر این فضاهای چتی خورده حتماً بهتر می­دونید در این شبکه­ها چه خبره؟ و اگه تا حالا نرفته­اید خدا راشکر پس پیشنهاد ابتدایی من به شما اینه هرگز وارد این فضاها نشوید چون تردید نکنید آسیب­­های اون از خوبیهاش بیشتره و آدم عاقل هم کاری که براش ضرر داشته باشه انجام نمی دهد.

قریب به اتفاق یک سال روی شبکه­ های مجازی چت تحقیق نظری و میدانی انجام دادم و متوجه شدم برادر ناتنی شبکه­های ماهواره ای و حتی خطرناکتر از شبکه های ماهواره­ای همین شبکه های مجازی چت است.

از اطاله نوشتار خودداری می­کنم فقط یه آماری بدهم؛ چیزی در حدود 1 الی 2 میلیون نفر که همگی جوان از سن 18 الی 22 سال است تا سن 30 الی 45 سالگی متأسفانه در این شبکه­ها هر کدام به هر نیتی بخشی از وقت خود را هدر می­دهند. و جالب­تر اینکه حضور خانم­ها هم کمرنگ نیست و میشه گفت حضور خانمهای جوان هم در این فضاهای خطرناک روی دیگه این مسأله­اند. من در این بخش نتایج یکی از این آسیبها را در پژوهشی که انجام داده ام به اطلاع می­رسانم و بقیه آسیبها را در شماره های بعدی به آن خواهم پرداخت.

اگر خوب دقیق شوید در این شبکه­های مجازی چت برخی از افراد با اسم بسیار خیلی زشت و و با تمام بی­ادبی و وقاحت وارد می­شوند و من از ذکر نمونه­­هاش که حتی نوشتنش هم اوج بداخلاقی است پرهیز می­کنم و فقط به صراحت اعلام کنم بعضی از این افراد با هدف و نیت هم­جنس­گرایی و یا پیشنهادات غیر اخلاقی به کاربران وارد می­شوند و سعی می­کنند به روش­های مختلف شرکای جنسی برای خود بیابند. مطالعه­ای که انجام دادم و بسیار محرمانه است و وارد جزئیات آن نمی­شوم برخی از این افراد در حالی دنبال شریک جنسی پسر یا دختر­اند که خود متأهل­اند و خانواده و یا همسران آنها از این مسأله کاملاًبی­خبر است. و این بسیار تأسف آور است. حالا اینکه چرا این کاربران در این فضاهای مجازی چت به دنبال اهداف غیر انسانی و پلید هستند نیاز به تحلیل­های جامعه­شناسی و روانشناسی دارد که باز در بخش­های دیگر به آن خواهیم پرداخت. اما نویسنده با یک خلاقیت و ابتکار ارتباطی با چندتا از این کاربران ارتباط برقرار کردم؛ یکی از آنها مردی 30 ساله متأهل از بوشهر و کارمند بود؛ دومی مردی 42 ساله مجرد در اصفهان و کارگاه جوشکاری داشت، سومی دانشجویی 27 ساله از اصفهان، چهارمی مردی 33 ساله از شیراز و کارمند. و چندتایی دیگه. این افراد چون با اسمی غیر اسلامی وارد سایت شده بودند مرا بر آن داشت تا با این افراد به سبکی متوجه نشوند ارتباط حضوری بگیرم. با کلی مکالمات تلفنی و پیامکی با چندتایی از اینها ملاقات حضوری داشتم البته کاری بسیار سخت و پر استرس و پردلهره بود. چون به هر حال هر کدوم از این افراد با یک ذهنیت ناصواب و بی­شرمانه­ای قصد ملاقات با بنده را داشتند. تمام این ملاقات­ها در داخل یا فضای سبز انجام شد و یا مکانهای عمومی که خطرات آن کاهش بیابد و به قولی راه فرار در صورت احساس وجود خطر باشد. در مجموع ملاقات­ها و صحبتهای ما با این افراد نشان داد که این افراد نه تنها اساساً  افراد بدی نیستند بلکه اصولاً افراد پاکی هستند اما به دلایل مختلف؛ بی­توجهی و مشکلات خانوادگی، ارتباط با دوستان و هیجانات ناسالم دوران جوانی، احساسات و غرایز لحظه­ای فردی، ناآگاهی و عدم تقید و پایبندبه مسائل شرعی و دینی، توجیه جلوه دادن و مورد قبول جلوه دادن این رفتارهای زشت و از جمله پذیرش آن به عنوان یک هنجار و رفتار اجتماعی مثبت موجب شده است که به هر حال وارد این عرصه ناسالم شوند  که در تضاد اساسی با روح انسانیت، اخلاق و هنجارهای جامعه اسلامی است.

نکته قابل تأمل اینجاست که برای بستن این شبکه­ های اجتماعی مخرب در جامعه ما دو گروه مخالف و موافق روبروی هم ایستاده­اند. گروهی که معتقدند باید این شبکه­ ها بکلی بسته شود و گروه دیگر معتقدند باید سطح آگاهی، تقید و اخلاق اسلامی را در بین کاربران افزایش دهیم تا کاربران خود تلاش کنند از این فضاها استفاده درست و مناسب ببرند. به هر حال این تعارض آراء برای بستن یا نبستن این شبکه­ها که بحث روز کشور ماست تا کنون به شدت در جریان است بدون اینکه این دو گروه بفهمند که این شبکه­های مجازی همچون دشمن صمیمی است که شبانه روز دارد جوانان و کاربران بیشتری را به دام خود می­کشاند. و چه بخواهیم بپذیریم و یا نپذیریم باید بدون رودرواسی و با صراحت گفت عواقب بد و اثرات ناسالم این شبکه­ ها برای جامعه ما بیشتر از آن است که تصورش را کنیم. در هفته آینده از زاویه دیگر به این مسأله خواهیم پرداخت و نکات قابل توجه بیشتری مطرح خواهد شد که گفتن آنها در هر جایی و برای هر کسی معمولی نیست. پس با ما باشید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • خطاب به ناشناس گفت:

  حرفات مثل جوان سر به هوایی است که وقتی بهش بگی کجا بودی بهت بگه به توچی؟که این عین بی منطقی است .ناشناس محترم لایه هایی ازاین دنیای واقعی وجود مراکز فحشا ،خود فروشی ، قتل ریا، سرقت وهزاربی بندباری است.اینکه کسی ازدیدگاه دیگری خوشش نیاید که طبیعی است.اما ما باید ببینیم کدام دیدگاه به را نزدیکتراست وکدام دیدگاه به بیراهه وچاه.ناشناس محترمهیچ میدانی اتاق فرمان شبکه های مجازی کجاست وکیه؟یکی از موسسین شبکه مجازی دریکی از روزنامه های تحت حمایت صهیونیست نوشت: ماکاری می کنیم که مردان درکشورهای…..خود ناموس خود را به حراج بگذارند…..ناشناس محترم آزادی که شما ازآن دم می زنی ودرفیس بوک وواتساپ وسایر این شبکه ها وسایت های مجازی آزادی نیست بلکه زندگی به سبک حیوانات است البته بلا نسبت حیوان چون حیوان هم برای خود قید وبند وحد ومرزی دارد…..ناشناس محترم سلامت روانی در درهم گسیختگی وبی بند باری وبی قید وبندی نیست.اگرچنین بود که آمار خودکشی وقتل وفسادو…دامن گیر جوانان نبود.ناشناس محترم مهمترین فقر وبدبختی جوامع فقرفرهنگی است نه فقرمالی زیرااگرفقرمالی بود باید درطبقه ثروتمندان هیچ فسادی نبود که می بینیم هرچه انسانها بی نیاز ترمیشوند فاسد تر کافرکیش ترمی شوندودرعوض سلامت روان ورفتار قید وبند داشتن به اخلاق درطبقه فقرای مالی بیشتر است….خداکمک کنه

 • ناشناس گفت:

  جناب آقای گنجایش, چیزی به نام دشمن در شبکه های اجتماعی وجود ندارد. شبکه های جتماعی بر اساس آزادی و آگاهی افراد شکل می گیرند و هیچکسی را به زور وارد این شبکه ها نمی کنند. مردم در این شبکه آنچه در درون دارند بیان میکنند و این خودش به پالایش و سلامت روانی آنها کمک می کند. فضای واقعی اجتماع پر از محدودست است و طبیعی است که مردم در چت روم ها دلشان بخواهد کمی رهاتر از دنیای واقعی باشند. ما اگر نمی توانیم فقر و محرومیت و بدبختی های دنیای واقعی مردم را کم کنیمبهتر است حداقل در دنیای مجازی به جای این مردم نیفتیم. ممکن است شما از محتوای برخی شبکه خوشتان نیاید. خیلی ها هم از سلایق و دیدگاه های شما خوششان نمی آید.
  مگر اینکه حرف زور باشد و دو طرف بخواهند برای به کرسی نشاندن حرفشان بزنند به سیم آخر که این شرط عقل و انصاف نیست.
  پاینده باشید.

 • “پیشنهاد ابتدایی من به شما اینه هرگز وارد این فضاها نشوید چون تردید نکنید آسیب­­های اون از خوبیهاش بیشتره”
  .
  به نظرم این بخش از این مقاله مفصل، برای کسی مناسب است که ترسو باشد و منطق بسیار سخیفی داشته باشد و از ورود به یک جمع که نظرات متنوع دارند، وحشت فراوان داشته باشد.
  .
  لذا توصیه ما این است که بر خلاف فرمایش جناب آقای حمید گنجایش، وارد شبکه های مجازی بشوید ولی ضعیف نباشید و هیچ حرفی را بدون تفکر نپذیرید و گنجایش انتقادپذیری را نیز داشته باشید. یعنی اگر کسی برایتان نوشت “حرف مفت نزن” خیلی ریلکس بگید “باشه فدات شم عزیزم” و با این استپ سینه فوتبالی، بحث را هدایت کنید به یک بحث آرام و منطقی با منفعت دوطرفه.

 • همشهری گفت:

  جناب گنجایش..خداخیرت دهد که مطلب بااهمیتی راگوشزد کردی…

 • دنازاده گفت:

  اگر بی حجابی وبرهنگی مایه تمدن است ..حیوانات ازهمه متمدن ترند……………..یک جاسوس انگلیسی وقتی ازایرذان برگشت گفت:تاموقعی که زنان ایران چیزی بنام چادر وحجاب وعفاف دارند نمی شود براین ملت بزرگ غلبه کردلذا دستور کشف حجاب رابه رضا شاه دیکته کرد…..تامل کنیم …به خود آییم که اسرائیل اخیراگفته بوسیله شبکه های مجازی واجتماعی وماهواره کاری می کنیم که مردان ایرانی خود……………وای برما که درخوابی کشنده فرورفته ایم وبه نام فرهنگ وکلاس قتل عام می شویم….

 • روهنده گفت:

  جناب گنجایش ای کاش گوش های شنوایی بود که به دور از لجبازی وجناح بندی می شنیدند صدای شکستن ستون های خانواده ها را وچشم هایی که پاره شدن شیرازه اخلاق رامی دیدند.اما تااز آسیب های شبکه های مجازی واجتماعی حرف می زنیم مارا متحجر می خوانند…برخی برای جهانی شدن برهنگی را الگوی خود قرارداده اند.برخی برای فیس بوک جشن تولد می گیرند…که حتی خانم رئیس جمهور آمریکا صراحتا می گوید به دختر 15 ساله ام اجازه نمیدم وارد فیس بوک شود.. .میدانیدهرجا خدا محور زندگی قرارنگرفت انسان وانسانیت لگد مال خواهد شد..دین وعمل به دین تنها راه خوشبختی ،سعادت ولذت بردن حقیقی انسان دردنیا ودرآخرت است….دینی که تاازآن حرف بزنیم به ما می گویندعقب مانده..درحالی که دربن بست های حوامع فساد وقتی درگرداب زشتی افراد نفس های آخر رامی زنند بدنبال دستگیره ای بنام دین هستند…..ما اگر یک حساب سرنگشتی کنیم می بینیم هرجا که استکبار ،استعمار وزراندوزان وقدرت طلبان خون خوار ما جنگند درجبهه مقابلشان فرهنگی خدایی بنام دین است.چون می دانند تنها ائدئولوزی وشاه راه نجات بشر از زیرچکمه زیاده خواهی واربابیت توجه ،توسل وعمل به دین خداست ولاغیر.

پربازديد