تاریخ درج خبر : 1393/09/03
کد خبر : ۴۰۰۷۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

کارخانه قندیاسوج نماد صنعت استان است/ تصاویر

استاندار کهگیلویه و بویراحمد کارخانه قند یاسوج را نماد و مهمترین صنعت استان دانست و گفت: آغاز فعالیت این کارخانه با تولید شکر از چغندر قند، رونق بخش صنعت و کشاورزی استان را در پی دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه جمعی از مدیران اجرایی استان ظهر یکشنبه از کارخانه قند یاسوج بازدید کرد.

IMG_1237

سید موسی خادمی در این بازدید از بخش های مختلف و خطوط تولید این کارخانه دیدن کرد و از نزدیک در جریان کار تولید شکر از چغندر قند پس از 12 سال در این کارخانه قرار گرفت.

همچنین در نشستی با حضور استاندار، معاون برنامه ریزی استان، مدیرکل صنعت و معدن، مدیرکل جهاد کشاورزی و مسئولین کارخانه قند مشکلات پیشروی این کارخانه مورد بررسی قرار گرفت و استاندار دستوراتی برای رفع این مشکلات صادر کرد.

خادمی در این بازدید گفت: کارخانه قند یاسوج مهمترین صنعت استان و نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد است و مردم استان دلبستگی زیادی به این کارخانه دارند.

وی افزود: این کارخانه تحولات زیادی را در طول سالهای پس از انقلاب پشت سرگذاشته است به طوریکه در سالهایی رونق داشته و در سالهای دیگری تعطیل بوده و دوران بدی داشته است.

خادمی بیان داشت: با همه فراز و فرودهایی که این کارخانه در دهه های اخیر داشته، اما به عنوان مادر صنعت در این استان مطرح بوده است.

کارخانه قند زنجیره صنعت و کشاورزی استان

استاندار استان تصریح کرد: این کارخانه طی سالهای اخیر به دلیل سوء مدیریت مدتی تعطیل بوده و مدتی نیز به سمت تولید شکر از شکر خام وارداتی رفت.

وی بابیان اینکه این کارخانه باید زنجیره ای از صنعت و کشاورزی باشد، گفت: باید بتوان با یک برنامه ریزی مناسب زنجیره قوی اقتصادی و ارتباط بین بخش صنعت و کشاورزی را در این واحد تولیدی افزایش داد.

IMG_1268

خادمی تاکید کرد: دولت همه تلاش خود را برای تقویت زنجیره صنعت و کشاورزی در این کارخانه خواهد کرد.

وی بیان داشت: در این راستا تاکنون 47 هزار تن چغندر قند توسط این کارخانه از کشاورزان خریداری شده است که پیش بینی می شود این میزان تا روزهای آینده به 55 هزار تن نیز برسد.

تامین خوراک کارخانه از داخل استان در دستور کار

وی ظرفیت اسمی این کارخانه را 100 هزار تن چغندر قند عنوان کرد و گفت: هم اکنون خوراک این کارخانه از دیگر استانها تامین شده است اما باید تلاش کرد تا در سالهای آینده خوراک کارخانه قند یاسوج از خود استان تامین گردد.

استاندار استان تاکید کرد: این مسئله موجب رونق کشاورزی و بهبود وضعیت کشاورزان در استان خواهد شد.

وی کشت چغندر را اقتصادی دانست و افزود: طبق نظر کارشناسان، کشت چغندر قند 70 تن در هکتار بازدهی دارد و ترغیب کشاورزان به کشت این محصول هم موجب رونق بخش کشاورزی استان و هم رونق کارخانه قند خواهد شد و در نتیجه زنجیره اقتصادی در استان فعال می شود.

IMG_1242

خادمی مهمترین برنامه آتی در خصوص این صنعت را توسعه و بازسازی آن دانست و گفت: بسیاری از تجهیزات کارخانه قدیمی و متعلق به 50 سال پیش است و نیاز به بازسازی دارد.

وی همچنین تامین خوراک مورد نیاز کارخانه از داخل استان را در اولویتهای کار مسئولین دانست و اظهار داشت: این کارخانه به لحاظ فنی ظرفیت تولید 100هزار تن را دارد اما با مشکل مواداولیه مواجه است.

خادمی افزود: با توجه به اینکه خط تولید شکر از چغندر قند این کارخانه در سالهای اخیر تعطیل بوده، قراردادهای لازم با کشاورزان استان منعقد نشده و با فعال شدن بخش کشاورزی استان این مشکل مرتفع خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: کشاورزان استان با ایجاد بسترهای لازم از سوی مسئولین برای کشت چغندر در مناطق مختلف استان، زمینه تامین خوراک این کارخانه از داخل استان را فراهم کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • تجارتی-قندی گفت:

    کارخانه قند طبق مصوبات دولت بابت بدهی دولت به بانک تجارت واگذار شده و تحرک امروز به پشتوانه سرمایه گذاری این بانک می باشد .ضمن تشکر از جناب آقای مغویی نژاد مدیر قبلی بانک تجارت که نقش بی بدیلی در راه اندازی این کارخانه داشت .

  • محبي فر گفت:

    به امید روزی که انقدر کارخانه در استانمان باشد که برای راه اندازی انها وقت کم بیاریم ..توصیه ی ما به استاندر فهیم وکاردان استان این است که با جدیت وپشت کاری که در ایشان سراغ داریم زمینه های جذب سرمایه گذاری را در استان فراهم بیارند .چون راه توسعه وصنعتی شدن جذب سرمایه وراه انداز ی کارخانه ها وشرکت های تولیدی است که نتیجه ی ان اشتغال زایی برای افراد جامعه است ..با پتانسیل موجود در استان در زمینه ی کشاورزی و معادن راه توسعه بازتر می شود .

پربازديد