تاریخ درج خبر : 1393/09/05
کد خبر : ۴۰۲۴۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

شانتاژ سیاسی با هدف به محاق بردن اصلاح‌طلبی در استان

حجت الاسلام و المسلمین منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی ۲۱ آبان ماه به یاسوج آمد و در همایشی با موضوع بازخوانی پیام های عاشورا در سالن شهید جرجانی دانشگاه علوم پزشکی به سخنرانی پرداخت.برنامه توسط سخنران به دو بخش بازخوانی قیام های عاشورا و پرسش و پاسخ تقسیم شد حال اینکه برگزار کنندگان همایش(انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی) دو بخش دیگر شامل بازخوانی گذشته کشور و منتجب نیا و نیز برنامه ای که مناسب این همایش نمی نمود – بیان نظر سخنران در خصوص برخی از شخصیت های سیاسی،ملی و مذهبی- را نیز در نظر گرفته بودند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در فرصتی کوتاه و با تسلط کامل و البته به صورت مختصر-با توجه به وقت محدود- پیام های عاشورا را در هشت عنوان کلی مطرح کرد و در این میان«امر به معروف و نهی از منکر» را به عنوان چهارمین پیام قیام عاشورا مورد تأکید قرار داد و «معروف شناسی » و «منکر شناسی» و تبحر در شناخت این دو موضوع را از اصول اولیه انجام امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد.

در میانه ی برنامه، شخصی بدون برنامه و با هدف تبدیل فضای سخنرانی همایش به فضای گفتمان بدون رعایت نظم و انضباط به تعبیر سخنران، به مکان سخنرانی آمد و پس از مقدمه چینی ناقص و طی سخنانی جسته گریخته و جمع بندی نشده و از روی احساس،به انشعاب دین اسلام پس از پیامبر اکرم (ص) و انشعاب در انقلاب اسلامی اشاره کرد و اسلام کنونی کشور را به دو نوع اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی(ص) تقسیم کرد و بدون پرسیدن سؤالی مشخص، سخنران را به داشتن اسلام آمریکایی متهم کرد.

این حاشیه در همایش بر متن آن، چیره شد و پس از بر هم زدن نظم سالن، موجب اغتشاش فضای رسانه ای و جامعه در روزهای بعد شد، قصد پرداختن به فضای همایش بیش از این را ندارم و صرفا به منظور روشن شدن تشریح فضای جامعه بعد از برگزاری همایش و حال که اندکی از پوشش رسانه ای این همایش دور شده ایم، بیان چند مورد را ضروری می دانم.

در برنامه مذکور بیش از ۴۰۰ نفر شرکت کننده حضور داشتند.
اعتراض هماهنگ حاضران منتسب به جریان فکری(اصولگرایی) و بروز رفتارهایی در این همایش مانند اعتراض به سخنان سخنران، بر هم زدن نظم جلسه و در نهایت خروج از سالن، سازماندهی شده بودن این رفتارها را خاطر نشان می کرد.
پوشش گسترده رسانه ای برنامه توسط خبرگزاری فارس و برخی سایت های استانی منتسب به جریان اصولگرایی قابل تأمل است.
قابل توضیح است خبرگزاری مذکور با ارایه برداشت خود از سخنان قائم مقام اعتماد ملی و به طرفداری از افرادی که سالن را ترک کردند، با سرعت بالا در جهت اهداف خاص اخبار همایش را منتشر کرده و بر اساس همان برداشت خود از سخنان منتجب نیا با افرادی که باز هم منتسب به جریان اصولگرایی(جبهه پایداری) هستند وبرخی از مسئولین ، سخنان منتجب نیا را برجسته و وی را محکوم کرد و این اخبار را بیش از یک هفته در صدر اخبار قرار داد.
همه تعابیر و اخبار منتشره؛ مربوط به برداشت صورت گرفته از سخنان منتجب نیا بود و نه اصل صحبتهایش، وی در میان سخنرانی خود ضمن تأکید مکرر بر اصل «امر به معروف و نهی از منکر» و ضرورت انجام آن، عمل اسید پاشی در اصفهان را به نیروهای ارزشی، حزب اللهی یا بسیجی منتسب نکرد بلکه با بیان اینکه قرائت های مختلفی از دین اسلام صورت می گیرد قائل به این امر شد که وقتی قرائت داعشی و طالبانی از دین وجود دارد عده ای به خود اجازه می دهند در اصفهان عمل شنیع اسید پاشی را به خاطر بیرون بودن زلف یک دختر انجام دهند و گفت: باید مواظب قرائت خود از دین باشیم و مواظب باشیم داعش در اندیشه حزب الله نفوذ نکند.
تا کنون همه مخاطبین ،برداشت یک خبرگزاری و سپس واکنش های صورت گرفته نسبت به اخبار منتشر شده را شنیده اند در حالیکه درست این است که به اصل سخنان منتجب نیا نیز توجه شود و این سخنان را نه به شهادت بیش از دو سوم حاضرین در سالن که به قصد بهره گرفتن از سخنان آمده بودند و نه کسانی که نظم همایش را بر هم زده اند که می توان از صدای ضبط شده ی بدون غرض و فاقد تفکر سیاسی شنید.
این نوشته به هیچ وجه به خاطر دفاع از منتجب نیا نوشته نشده است.
حال با کنار هم گذاشتن موارد فوق این موضوع به ذهن متبادر می شود که چرا برگزاری سخنرانی ای- نه مناظره یا گفتمان- که با هدف بازخوانی پیام های یک واقعه تاریخی، دینی و مذهبی توسط یک روحانی باسابقه در امور انقلاب و منتسب به جریان اصلاح طلبی، چنین واکنشی برمی انگیزد؟ و چرا با برجسته سازی موضوع توسط یک سایت خبری با یک ایدئولوژی خاص و رسانه های هم فکر آن، بیش از یک هفته به صدر اخبار می رود و طرفداران این تفکر به محض برگزاری همایش و منتشر شدن اخبار آن به سخنرانان این چنینی انگ فتنه می زنند- با اینکه سخنران چندین بار خود را تابع ولایت فقیه دانسته- و برای حضور سخنرانان با این تفکر و (البته با نشان فتنه گری) خط و نشان می کشند؟و فضا را برای حضور تفکر اصلاح طلبی در استان متشنج می کنند و همچنین رؤسای دانشگاه ها را که قانون دستشان را در مورد برگزاری اجتماعات بازکرده است، در تنگنا قرار می دهند.

آیا از این به بعد نباید منتظر باشیم که برای آزاد اندیشی در استان شرط و شروط زیادی بشنویم و آیا از این پس طرفداران جبهه پایداری که نمایندگان آن در مجلس با چسباندن برچسب فتنه به افراد پیشنهادی برای وزارت رأی اعتماد نمی دهند در سطح استانها، فضای آزاد اندیشی را دچار التهاب نمی کنند؟

و آیا از این به بعد می توان تصور کرد که سخنرانان دیگری از تفکر اصلاح طلبی و یا حتی تفکر اعتدالی ، در فضایی امن و بدون اغتشاش، در میان آزاد اندیشان و دانشجویان استان حضور یابند و پس از هشت سال حاکمیت جزم اندیشی بر دانشگاه ها بار دیگر فضا برای دگر اندیشی و آزاد اندیشی که حق هر انسان آزاد اندیشی است فراهم می شود؟

نکته قابل تأمل دیگری که لازم است در این نوشته به آن اشاره شود این است که هیچ کدام از افرادی که در این همایش حاضر بودند و خود را سردمداران اصلاحات در استان نیز معرفی می کنند و در عین حال اصل سخنان منتجب نیا را نیز شنیدند پس از انتشار اخبار و واکنش های مربوطه، هیچ عکس العملی در دفاع از جریان اصلاح طلبی و سخنان منتجب نیا صورت ندادند.

*برجسته سازی: یعنی این اندیشه که رسانه های خبری با ارایه خبرها و جانبداری از یک ایدئولوژی خاص، موضوعاتی را که عامه مردم راجع به آنها فکر می کنند را تعیین می نمایند.

** شانتاژ سیاسی: Political Extortion واژه شانتاژ به طور کلی به معنای با تهدید و ارعاب از کسی چیزی گرفتن، یا او را برخلاف میل و اراده اش به کاری واداشتن، یا از کاری بازداشتن، آمده است.

شانتاژ در فرهنگ فارسی معین به معنای هوچیگری ، تلاش برای شکست رقیب از راه سفسطه ، تهدید به افشاگری ، تهییج و تحریک شنوندگان و جلوگیری از مطرح شدن یا اثر گذاشتن سخنان رقیب .

منبع:خبرنما

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    نهایت همت خود شما هم در دفاع از نیروی سیاسی همسو با خودتان اینست که گفته اید, (این نوشته به هیچ وجه به خاطر دفاع از منتجب نیا نوشته نشده است.) پس آنهمه به خودتان زحمت داده اید که چه بگویید؟

  • چشمه بلقیس گفت:

    چه تحلیل مسخره ای …………….

پربازديد