تاریخ درج خبر : 1393/09/07
کد خبر : ۴۰۴۳۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -

«تجربه سفر به بندر چابهار»

سایت استان: محمد زرین

ابتدا تتمه ای از یادداشت قبلی در سفر به زاهدان. اول اینکه این یک تصور اشتباه است که سیستان و بلوچستان کویری خشک است و جای خرم و خوش آب و هوا ندارد.چون این سرزمین آنقدر گسترده است که می توان مناطق زیبا هم در آن یافت. چرا که مثلا شهرستان خاش در 175کیلومتری زاهدان کوه تفتان را دارد که برفگیر است. آنجا بود که دریافتم دست فروش های زاهدان *بن* از کجا به دست آورده اند. آری منطقه ای ییلاقی به نام تمندان در اطراف خاش قرار دارد. علاوه بر این شهرستان تاریخی راسک یا سرباز رودخانه ای دارد که تنها زیست گاه تمساح زیبای ایران تمساح پوزه کوتاه گاندو است. دوم اینکه به لحاظ اقامتگاه زاهدان مثل خیلی جاهای دیگر با کمبود تنوع اقامتگاه مواجه است. بهترین مرکز اقامتی فعلی هتل استقلال بعد مهمانسرای جهانگردی و نیز هتل امین است. مسافرخانه های مناسبی ندارد. اما مراکز دولتی مانند مهمانسرای ادارات و خانه معلم هم مناسب است. نکته سوم بازدید از موزه شرق که دو سه سالی است افتتاح شده هم پیشنهاد می شود. نکته جالب اینکه در سیستان و بلوچستان نظام طایفه ای هنوز با قوت باقی است،با شنیدن هر فامیلی می توان دریافت از کدام طایفه است.مانند این شهرت ها (برآهویی.رخشانی.شهرکی.ریگی.زوری و…پسوند زهی را هم هرجا شنیدید بدانید اهل این استان است مانند محمدزهی،جمال زهی،بلوچ زهی،شاهو زهی و….)

اما چابهار! اهالی چابهار معتقدند در اصل چهاربهار بوده است.انصافا آب و هوا و طبیعت اطرافش به پذیرش این ادعا کمک می کند.سرزمینی پر ازمهر با جاذبه های طبیعی و تاریخی.برای رفتن به چابهار اکثر فرودگاههای اصلی کشور پرواز دارند.برای رفتن به چابهار از زاهدان اتوبوس ها معمولا از یک راه می روند از راه دیگر برمی گردند.بخاط مساله حمل سوخت که عرض شد از جاده پر پیچ و خم سرباز و راسک به دشت زیبای باهوکلات و از آنجا به چابهار.برای برگشتن هم از جاده نیک شهر عبور میکنند که به مراتب بهتر است.اگر با سواری سفرکنید همین مسیر نیک شهر پیشنهاد می شود.
چابهار شهری آرمیده بر ساحل دریای عمان.اشتباها تصور می کردم هوایی گرم و سوزان دارد که اینگونه نبود.در یک روز شهریور دمای چابهار29 و دمای تهران 39بوده است.چابهار شهری تاریخی هم هست.از دوره باستان آثاری دارد،هم اسلامی،در سطح شهر بقعه تاریخی به اسم بقعه سید غلام رسول قرار دارد که قدمتی چندصدساله دارد.سایت تاریخی دیگر روستای تاریخی تیس است.با چند غارکوچک و یک مزار در یکی از این غارها که محلی ها به آن مزار *بان مسی تی*میگویند.ظاهرا بانو مسی تو بانویی زیبا و نیکوکار پرتغالی بوده که نزد مردم محبوب بوده است،قلعه پرتغالی ها هم که نمونه ای از آنرا در هرمزگان داریم اینجا هم بر تپه ای قرار دارد.مسجد بسیار زیبای روستای تیس هم از دیگر اماکن است،.
اما آنچه بیشتر اسباب شهرت چابهار دراین چندساله شده است منطقه آزاد چابهار است.ناحیه ای محصور در کناردریا.با مجموعه ای از چندین مجتمع تجاری بسیار مدرن که درآن اجناس خارجی عرضه می شود.بازدید از این بازارها خصوصا برای خانواده هالطفی خاص دارد.
از بازاریان احوال کسب وکار را که پرسیدم تا حدی نالان بودند.چراکه می گفتند تا چندسال پیش گاه شهر و منطقه چنان با هجوم گردشگر و مسفر مواجه بود که پیاده رو های شهر خوابگاه هزاران نفرمسافر بود،تا اینکه با تغییر تعرفه های گمرکی و نیز آشفتگی در بازار ارز کاسبی در منطقه آزاداز رونق افتاد.در منطقه آزاد امکانات تفریحی متنوعی هم هست که یکی از آنها مجتمع آموزش غواصی است.
اما شاید زیباترین نقاط در چابهار دو ساحل متفاوت آن است.که محلی ها با لهجه خاصی به یکی دریا بزرگ و به دیگری دریا کوچیک می گویند،دریا کوچیک ساحلی است بسیار آرام با موجهای کوچک.بندر و اسکله در این قسمت قرار دارد.اما دریا بزرگ آن ساحلی است که شاید پوستر عکسهایش را دیده باشید. موجهای قدرتمندی که پس از برخوردبا صخره های کنار ساحل تصاویری بدیع می آفرینند،البته بی احتیاطی درساحل دریا بزرگ می تواند خطر آفرین باشد.چابهار مراکز اقامتی خوبی دارد که معروف ترین آنها هتل لیپار است.بعد هتل لاله.سپیده و کشتی رانی..
اگر با خودرو شخصی به چابهار بروید لطفی که دارد امکان سفر به چشم اندازهای اطراف چابهار راهم خواهید داشت.ازجمله چشمه های گل فشان.چشمه هایی که بجای آب از آنها گل تیره رنگی فواره می شود.تصاویر بدیع کوههای مینیاتوری یا مریخی هم که در روستای کچو قرار دارد شمارا مسحور هنرمندی طبیعت می کند.جنگل حرا که درختانی درآب دریاست.از همین نمونه جنگل در قشم هم مشاهده میشود.و در آخر هم دریاچه صورتی،که درحاشیه تالاب لیپار قرار دارد.
چابهار را باید رفت ودید و بود.اما پایان سفر هم اندوهی که جای جای این سرزمین رهایم نمی کند.چرا با داشتن این همه تنوع زیستی و تاریخی و فرهنگی سهم مان از گردشگری بین المللی تقریبا هیچ است.چرا نباید امروز چابهار با دوبی رقابت می کرد،چرا و چرا وچراهای دیگر.
برقرار باشید و ایراندوست(لطفا با اظهارنظر دلگرمی ببخشید)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • افروز گفت:

  سلام. لطفا راهنمایی کنید که چگونه زمینی (با قطار) و یا شهر به شهر از یزد به چابهار سفر کنم. و اینکه آیا مراکز اقامتی خانگی در چابهار وجود دارد یا خیر؟

 • استاد گفت:

  بسیار سفر تا پخته شود خامی/ صوفی نشود صافی تا در نکشد جامی.
  البته استثنا هم داریم!!!

 • س.ح گفت:

  درود
  زیبا و دلنشین نوشتی

پربازديد