تاریخ درج خبر : 1393/09/10
کد خبر : ۴۰۷۴۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«نگاهی به استفاده از سلاح های غیر مجاز در استان»

سایت استان: سیدیعقوب افشون*

مقدمه :
استفاده از اسلحه از زمان های قدیم به عنوان یک ابزار حفاظتی در برابر حیوانات وحشی و غارتگران مورد استفاده بوده است و در دین مبین اسلام آموزش تیراندازی و سوارکاری و شنا مورد تأکید بوده است .
در استان کهگیلویه وبویراحمد استفاده از اسلحه از دیرباز رواج داشته است و نوعی افتخار محسوب می شد و اکثر مردان استان دارای اسلحه بودند و تا جایی که در درگیری مردم استان علیه نظام ستم شاهی مردم استان با اسلحله شخصی علیه این نظام برخواستند ، ولی امروزه با افزایش قاچاق اسلحه در استانهای همجوار و ورود آن به استان و استفاده از اسلحه در مراسمات شادی ، عزا و نزاع ها باعث رعب و وحشت و نگرانی بین مردم استان شده است و علاوه بر این استان ما جزء استان هایی می باشد که دومین وسیله خودکشی آنها اسلحه می باشد . فلذا در این مقاله به علل افزایش استفاده از سلاح و عواقب حقوقی و قضایی پیرامون قاچاق اسلحه و راهکارهای پیشگیرانه می پردازیم .
به نظر می رسد عوامل افزایش سلاح در استان :
1- با توجه به اینکه از دیرباز شغل اکثر مردم استان دامپروری بوده ، داشتن سلاح برای حفاظت از احشام یک امر ضروری بوده است .
2- با توجه به بافت قبیله ای و طایفه ای استان از گذشته درگیری هایی بر سر مراتع و چراگاهها بوده و برای قدرت نمایی در مقابل دیگر طوایف استفاده از سلاح در بین طوایف استان مرسوم بوده است .
3- به دلیل تنوع پوشش جانوری و داشتن حیوانات کوهی و پرندگان ، مردم استان در قدیم یکی از راههای تأمین معاش آنها شکار حیوانات بوده است ، هر چند امروزه به دلیل کاهش این حیوانات و حفاظت از آنها کمتر شده است ، اما به دلیل علاقه به شکار کردن مردم استان دوست دارند که اسلحه شکاری داشته باشند .
4- قاچاق اسلحه از استان های همجوار باعث افزایش سلاح در استان شده است .
5- باب شدن استفاده از اسلحه در مراسمات جهت ابراز علاقه به همدیگر و ابراز شادی .
موارد حقوقی و قضایی پیرامون قاچاق اسلحه و استفاده از سلاح :
1- طبق آئین نامه مصوب دولت در سال 1390 هر کس به طور غیرمجاز حرفه خود را تعمیر سلاح قرار دهد و در مورد سلاح های گرم و جنگی به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال در مورد سلاح شکاری به جزای نقدی پنجاه تا یکصد میلیون ریال محکوم می شود .
2- مطابق قانون تشدید قاچاق اسلحه و مهمات ماده 1 : وارد یا خارج کردن اسلحه و مهمات جنگی و مواد منفجره و محترقه و فشنگ و تفنگ شکاری ممنوع است ، مگر با اجازه دولت چنانچه یک یا چند نفر بدون اجازه یکی از اشیاء مذکور را وارد یا خارج کند به مجازاتهای زیر محکوم می شود :
الف : هر گاه مرتکب یا مرتکبین لااقل یک نفر از آنها مسلح باشد و در مقابل قوای دولتی مقاومت مسلحانه نماید به اعدام و اگر مقاومت ننماید به حبس با کار از 3 تا 15 سال .
ب : اگر مرتکبین هیچ یک مسلح نباشند در مورد اسلحه و مهمات جنگی و مواد منفجره به حبس جنائی درجه 1 از 3 تا 10 سال در مورد تفنگ و فشنگ شکاری و مواد محترقه به حبس عادی از سه ماه تا سه سال می باشد .
ماده 12 : هر کس به طور غیر مجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری ، نگهداری یا حمل نماید و یا به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و یا هر گونه معامله دیگری با آنها انجام دهد به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می شود :
الف : مواد رادیو اکتیو یا میکروبی به حبس از 15 تا 25 سال .
ب: مواد منفجره شیمیایی یا نظامی به حبس از 2 تا 5 سال .
ج : مواد ناریه یا منفجره غیرنظامی به حبس شش ماه تا 2 سال و جزای نقدی یک تا دو برابر ارزش مواد کشف شده و در صورتی که هدف از ارتکاب جرم مقاصد غیر امنیتی از قبیل بهره برداری غیر مجاز از معادن باشد به حبس از نود و یک روز تا شش ماه .
د : گازهای بی حس کننده ، بیهوش کننده و اشک آور به حبس از شش ماه تا دوسال.
ه: مواد محترقه و شوک دهنده (شوکرها) به حبس از نود و یک روز تا شش ماه .
قانون اجازه صدور جواز و حمل سلاح مصوب 1363 :
تبصره 1 ماده واحد : سلاح فقط در ارتباط با حفظ مزارع و شکار حیوانات زیانکار به کار می رود و استفاده دیگر از آن غیرقانونی است . مطابق همین تبصره هر مجوز فقط دارای یک کاربرد می باشد و برای یک منطقه خاص در این صورت حمل سلاح باید همراه مجوز باشد و در غیر اینصورت جرم محسوب می شود .
ماده 6 : هر کس به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سلاح سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات مؤثر یا مهمات آن را خریداری ، نگهداری یا حمل نماید یا با آنها معامله دیگر انجام دهد به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می شود :
الف : سلاح سرد و جنگی ، سلاح شکاری یا مهمات آن به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال .
ب : سلاح گرم سبک غیرخودکار ، قطعات مؤثر یا مهمات آن با حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی 20میلیون ریال تا 80 میلیون ریال .
ج: سلاح گرم سبک خودکار ، قطعات مؤثر یا مهمات آن به حبس از دو تا پنج سال .
د : سلاح گرم نیمه سنگین و سنگین و قطعات مؤثر یا مهمات آن به حبس از پنج تا ده سال .
راهکارهای پیشگیرانه :
1- اجرای طرح جمع آوری سلاح های غیر مجاز به طرق مقتضی .
2- آموزش افراد دارای سلاح مجاز .
3- استفاده از تریبون نمازجمعه و صدا و سیما برای آگاه سازی مردم جهت استفاده صحیح از اسلحه .
4- استفاده از فریضه امر به معروف و نهی از منکر توسط ریش سفیدان و بزرگان در حین مراسمات جهت استفاده نکردن از اسلحه .
5- تقسیم بندی و حل و فصل کردن قانونی مشکلات مراتع عشایر و دامداران توسط نهادهای مسئول .
6- مجوزهای صادره توسط نهادهای ذیربط با حساسیت و دقت بیشتری صورت گیرد .
7- نظارت بیشتر بر تالارهای عروسی جهت استفاده نکردن از سلاح .
8- برخورد قاطع با استفاده کنندگان از سلاح در مراسمات و نزاع ها .
9- لغو مجوزهایی که در موارد غیر از کاربرد مجوز استفاده کرده اند .
10- توزیع فشنگ به اندازه نیاز افراد صاحب مجوز .
11- اقدامات فرهنگی دستگاههای دولتی و سازمان های مردم نهاد جهت تغییر فرهنگی در نحوه استفاده از سلاح .

*کارشناس امور زندانها اداره پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ک.ب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • در اکثر موارد، تخلفات صاحبان تفنگ ها دادگاهی نمی شود. در مواردی هم که دادگاهی می شود، با وساطت ریش سفیدان و حتی وساطت نمایندگان مجلس، تنبیه مربوطه بخشیده می شود و عملن در کهگلویه و خوزستان، کسی به قوانین مربوطه اهمیتی نمی دهد.

پربازديد