تاریخ درج خبر : 1393/09/10
کد خبر : ۴۰۷۵۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

فرآوری میوه بلوط جنگل‌های بویراحمد را از بین می‌برد

رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد گفت: در صورت فرآوری میوه درخت بلوط در این شهرستان، این درختان منقرض می‌شوند.13930803000776_PhotoA

سعید نظری با بیان اینکه شنیده‌ایم قرار است کارخانه فرآوری بلوط در این شهرستان راه‌اندازی شود، اظهار کرد: در این صورت از هم اکنون باید برای درخت بلوط مراسم عزا بر پا کرد.

وی هویت استان کهگیلویه و بویراحمد و به خصوص شهرستان بویراحمد را برگرفته از درختان و جنگل‌های بلوط ذکر کرد و گفت: این هویت به آسانی به دست نیامده که بخواهیم به آسانی آن را از دست بدهیم.

رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در ادامه با بیان اینکه اکنون در حال غنی‌سازی 2 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط این شهرستان هستیم، تصریح کرد: اگر بخواهیم در کنار این اقدام، فرآوری بلوط را هم داشته باشیم نوعی عقب‌گرد محسوب خواهد شد، چراکه این عمل موجب می‌شود موفقیتی در کار غنی‌سازی حاصل نشود.

نظری تصریح کرد: امسال هم به دلیل بیماری وضعیت خوبی در میان درختان بلوط نداشتیم که زنگ خطر را برای این درختان به صدا درآورده است.

وی گفت: اگر قرار باشد میوه بلوط جمع‌آوری شود در آینده‌ای نه چندان دور همه جنگل‌های زاگرس با خطر انقراض مواجه خواهند شد که برای این موضوع نیاز است همایشی با حضور کارشناسان فن و البته اهالی باتجربه استان که همزیستی با بلوط را در زندگی تجربه کرده‌اند، داشته باشیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: همان‌گونه که دیگر خبری از کرفس و بسیاری دیگر از گونه‌های گیاهی در این استان نیست و نسل آنها منقرض شده، با این کار در آینده تنها نامی از بلوط در خاطر باقی می‌ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد