تاریخ درج خبر : 1392/04/30
کد خبر : ۴۰۷۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

نقدی بر سایت استان

سایت استان: صادق دوپیکر

در روزهای اخیر انتشار نقدی با عنوان(کلماتی که از خجالت آب شد و چکید!) به قلم رهزاد خدیش و پاسخ به این انتقاد با عنوان(عیب می جمله بگفتی/هنرش نیز…) به قلم امید نوروزی اصل ؛در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد؛ در باب انجمن اهل قلم دهدشت و همایش سالانه این انجمن با حضور دکتر میرجلال الدین کزازی در دهدشت،حواشی زیادی به دنبال داشته است.

32123

آنچه در این نوشتار به اختصار در چند بند آورده ام (بدون توجه به موضوع اصلی مورد بحث،انجمن، افراد، همایش و حواشی آن) ؛ فقط و فقط نقدی ست بر نحوه ی تایید کامنتها(نظرات) کاربران و مخاطبان سایت استان توسط سردبیر محترم این سایت ؛ که سعی کرده ام منصفانه و محترمانه و با رعایت همه اصول و قوانین رسانه ای باشد.
1- بی طرفی و مستقل بودن یکی از مهمترین شاخصه های هر رسانه ای است. متاسفانه کامنتهای تایید شده در زیر هر دو مطلب در یک خط فکری جهت داری و در حمایت از گروه خاصی که عمدتا منتقد موضوع اصلی مورد بحث بودند حرکت میکرد ؛ آنگونه ای که حتی یک مخاطب عادی که از موضوع اصلی مورد بحث خبر نداشت با یک نگاه سطحی به کامنتها(نظرات) جهت گیری خاص سایت استان را درک می کرد .
2- پاسخ گویی مستقیم سردبیر محترم سایت استان به کامنتها (نظراتی) که زیر مطلب دوست خوبمان رهزاد خدیش(که سابقه آشنایی من با ایشان خیلی پیشتر و در فضایی متفاوت تر می باشد) و به نقد این مطلب یا ایشان نوشته شده بود، نشان میداد که موضوع مورد بحث برای سردبیر محترم سایت مهم است ، چرا که نسبت به کامنتها(نظرات) موضع گیری و حساسیت وی‍ژه ای دارند . و سعی دارند خود به جای نویسنده ، تک تک به کامنتها(نظرات)انتقادی تا حد امکان جواب بدهند . این موضوع از چشمان تیزبین مخاطبان و کاربران سایت استان که مطمئنا سواد رسانه ای بالایی دارند، پنهان نمی ماند و بی طرفی و عدم جهت گیری سایت استان را مستقیم زیر سوال میبرد .
با یک جستجوی کوتاه در کامنتها(نظرات) سایتهای خبری تحلیلی و خبرگزاری های رسمی کشور به وضوح میتوان دید که مدیران یا سردبیران این سایتها جز در مواقع ضروری که سو تفاهمی را نسبت به سایت برطرف کنند؛ خود مستقیم اقدام به نوشتن کامنت( نظر) نمی کنند .
3- با کمال تعجب و ناباوری سردبیر محترم سایت استان کامنتها (نظراتی) را تایید کرد که حاوی تهمت ، افترا و ایجاد شک و تردید نسبت به افراد و در سطحی وسیعتر خانواده افراد بود. من به شخصه در هیچ یک از سایتها و خبرگزاری های رسمی تا بحال ندیدم که حریم خانواده نویسندگان مطالب ،کاربران و افراد مورد بحث در اخبار و مقالات و نظرات (هر چند گمنام و با اسم مستعار باشند) این چنین مورد هجمه قرار بگیرد. تایید کردن این دست کامنتها(نظرات) ، نه تنها شکستن حریم اخلاقی ست بلکه عین تخریب ناجوانمردانه رسانه ای نیز می باشد . و با ادمه این روند نه تنها میزان رغبت و علاقه مخاطبان و کاربران سایت استان برای ارائه کامنت (نظر) وبحث و گفتگو روی مطالب کم می شود بلکه اعتماد و اطمینان عمومی نسبت به این سایت به مرور زمان کاهش می یابد.که مطمئنا مهمترین نتیجه اش “کاهش یافتن آمار بازدیدکنندگان سایت” میتواند باشد .
4- در روزهای اخیر خیلی از دوستان گفته اند که: زیر دو مطلب مورد بحث کامنت (نظر) گذاشته اند، اما کامنت(نظر) انها تایید و منتشر نشد . نگاه همه جانبه و تکثر گرایانه به همه سلایق؛سبب بازتر شدن موضوعات و بحث و تبادل نظر بیشتر و شفاف سازی می شود،که این موضوع از نظر رسانه ای به افزایش اعتبار سایت کمک شایانی می کند . ولی از ظواهر امر چنین برمی آید که سردبیر محترم سایت علایق و سلایق شخصی را به این موضوع ترجیح میدهند .
ضمن احترام به سایت استان که خود شخصا به عنوان یک مخاطب و خبرنگار ، اخبار و مطالب سایت را اکثرا دنبال میکنم ، امیدوارم این سایت با حفظ استقلال خبری ، بی طرفی، عدم جهت گیری به نفع گروه یا فردی خاص و از همه مهمتر به نظر من؛ با حفظ اخلاق رسانه ای در جهت هر چه بهتر شدن گام بردارد.
منبع:صفحه فیسبوک صادق دوپیکر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میهمان گفت:

  سلام
  خداوکیلی مردم شریف استان کهگیلویه و بویراحمد در عصر 21 به ما و شما چه توقعاتی دارند.،!؟
  چرا افرادی که در خانواده و یا اجتماع جایگاه و شهرتی ندارند،،، مدیریت سایت آنان را به عنوان چهره ی ماندگار معرفی نموده است!؟
  چرا از نام آوران اسنان که در استان و منطقه و کشور شناخته شده و جایگاه ممتازی دارند توجه نمی شوند?
  آیا نسبت قوم و خویش نبودن با جناب آقایان ذکاوت و آرام مدیر و سردبیر میبایست نامشان بناحق محو شوند? دقت کنید در همین چند ماه بیش از سه نفر از بستگان شما به عنوان مشاهیر استان اضافه شده!!!؟؟؟
  افکار عمومی همه میدانند چه طرز تفکری بر سایت حاکم است……….باتشکر

  • مسکینی گفت:

   باسلام خدمت شماشهروند محترم .ازتون انتظاردارم ی بار دیگه مطلبتونبخونید .دونکته مهم ومتناقض اول فرمودیدچراافرادی که درخانواده واجتماع جایگاه وشهرتی ندارند……..آیامیدانی پروفسورحسابی ودیگرچهره های ماندگار ودرسطح استان نفرات برترکنکورازچه خانواده هایی هستند؟زندگینامه چهره های ماندگاروفرصتوکردی مطالعه بفرمایید.دوم.ازبی توجهی به نام آوران استان ناراحتیدمیشه اسامی آنهارا همین جا بنویسی یا برای رسانه ها بفرستید البته اگه خواستی این کاروکنی حتماقبلش زندگینامشونوجویاشو ببین شهرت وجایگاه اجتماعیسشون چطوره.البته کاشکیکی روزی برسه که شما همان طورکه راحت میفرمایی فلانی وفلانی مدیروسردبیر اینگونه اند راحت اسم گمنامان شهرت وپایگاه اجتماعی ونام آوران راهم بنویسی.

 • یک طراح سایت گفت:

  تو اون قسمت وسطی سایت استان بخش عکس و فیلم احساس میشه سایت استان داره به تبلیغ یه سری کارتونیستها یا اشخاص خاصی می پردازه.که جالب نیست و بار خبری کمی هم داره.
  راستی چرا سایت استان آمار بازدید کنندگانشو نمیزنه.

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   اون قسمتی که می فرمایید مربوط به عکس و کاریکاتور است. اگر عکس و کاریکاتور داری بفرست و یا اگر دوستان دیگری هستند که ما نمیشناسیم، لطفن شما معرفی فرمایید.سعی می شود متنوع تر باشد.
   ممنون از تذکرتان.

 • هنرمند هم استانی گفت:

  باسلام
  باتشکر از دست اندرکاران سایت
  بااحترام به نویسنده محترم به همین منظور به دو نکته یادآوری مینماییم.
  1_با ابراز نقد در عرصه ی نوشتاری، مجازی اقدامی شایسته و آگاهانه برای جامعه می باشد،،، 2_این که در معرفی مشاهیر استان کاملا بی عدالتی شده است.?

 • مسکینی گفت:

  آقای دوپیکر به نظرتون سایتهایی که سردبیر جواب مخاطبین رانمیده به رسالت رسانه ایشان عمل میکنند یا سایتهایی که مدیریاسردبیربرای مخاطب ارزش قایل میشوندودرصورت لزوم وبرای رفع بدبینی پاسخ میدهند.

 • صادق دوپیکر/ نویسنده این نقد گفت:

  نقد منصفانه با دست گذاشتن بر روی کاستی ها به بیشتر شدن نقاط قوت کمک میکند.رسانه های استان از هر طیف و با هر گرایشی که باشند در یک نقطه مشترکند: اطلاع رسانی . با اطلاع رسانی “رفتار و عملکرد” مسولان زیر ذره بین قضاوت مردم قرار می گیرد.و از این منظر راه بر تک روی ها،خود کامگی ها و تصمیمات غیر منطقی و غیر اصولی و مخفیانه بسته می شود.چیزی که در گذشته از مشکلات مدیریتی استان ما بوده و با ظهور رسانه های مطبوعاتی و علی الخصوص رسانه های اینترنتی و آگاهی رساندن به مردم ،کم رنگ تر شد .از این منظر باید کمک کنیم “رسانه ها” قوی تر شوند.چرا که در این آشفته بازار، تنها نقطه اتکای ما رسانه ها هستند.نقدی که من نوشتم فقط و فقط با این دید بود.

 • دكتر سيدمجتبي كاظمي گفت:

  انتقادات درست وبه جایی بود امیدوارم سایت استان امعان نظر کند و انتقادات سازنده را سرلوحه کار خویش قرارداده تابه یاری خدا سایت استان پربارتر به کار خود ادامه دهد یه انتقاد دیگه که خودم از این سایت دارم اینه که این سایت گزیده شخصیت های استان رو از یک طایفه وایل انتخاب کرده وامیدوارم اقای ارام وپرهیز این رویه ها رو تغییر بدن

پربازديد