تاریخ درج خبر : 1392/04/30
کد خبر : ۴۰۹۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

عوامل موثر بر افزایش پرخاشگری و درگیری جوانان در فصل تابستان

 سایت استان: دارا کریمی نژاد*

عکس تزئینی است

عکس تزئینی است

به نظر می رسد دو دسته عوامل دردعوا، درگیری وپرخاشگری جوانان اثر گذار باشند:

الف – عوامل محیطی همانند : آب و هوا، شرایط اقلیمی و تاریکی و روشنایی محیط از عواملی هستند که بر رفتار انسان ها تاثیر می گذارندعلت این امر به گفته متخصصان طبیعی تعریق بیشتر و خروج کلرید سدیم از بدن و تاثیر فعل و انفعالات شیمیایی بر اعصاب فرد است. چراکه با وجود این شرایط آستانه تحمل افراد پایین آمده و در مقابل آمار پرخاشگری و درگیری در جامعه بالا می رود.

ب – عوامل اجتماعی: افزایش پرخاشگری ،دعوا و درگیری:

1-احساس محرومیت :

یعنی رابطه ین نیازهای افراد و عدم امکان رفع نیازها در جامعه زیاد است.جوانان امروزی وقتی می بینند شغل مناسب ودرآمد مستقلی ندارند دچار یاس و سرخوردگی می شوند .در فصل تابستان که روزها بلند و اوقات بیکاری هم زیاد در نتیجه زمینه برای بروز ناهنجاری هم فراهم می شود.

2-احساس نابرابری و بی عدالتی در جامعه:

اکثریت جوانان وقتی می بینند فقط عده کمی ار مواهب و امکانات زندگی برخوردارند و آن عده هم در تعطیلات تابستان به نمایش تجملات می پردازند، برای نمونه با سوار بر ماشینهای گرانقیمت به بقیه پز می دهند موجب می شود که برخی جوانان احساس نمایند حقوقشان پایمال شده ، دچار ناکامی و درنتیجه روحیه پرخاشگری در آنها تقویت می شود.

3- شکاف بین نسلی وسردرگمی و بحران هویت:

برخی جوانان امروزی دچار نوعی بحران هویت هستند و الگوهای مشخصی ندارند، رسانه های ارتباط جمعی داخلی و ماهواره ها و اینترنت و…بر جنبه های مختلف فرهنگی اعم از باورها ، آداب و رسوم و عقاید و ارزشها و هنجارها،موسیقی و لباس ، …..جوانان اثر گذاشته اند که نوعی بحران هویت بر آنان حاکم شده است.برای مثال امروزه جوانانی را با شلوارهای جین فاق کوتاه در خیابان مشاهده می کنی که از کمر تا نصف باسن عریان اند که گاها موجب شرم برخی رهگذران می شود ،این در حالی است که جوانان در جریان نیستند که این مدل ،لباس زندانیان آمریکا است و برای اینکه زندانیان نتوانند تند راه بروند و یا فرار کنند چنین لباسهایی بر تن دارند. می توان گفت دوران نوجوانی و جوانی درجامعه ما سانسور شده است.درواقع افراد در جامعه ما یا خردسال هستند یا بزرگسال وفرد در دوره جوانی با انواع برچسب مواجه می شود.

4-عدم امکانات رفاهی و تفریحی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان:

گرچه در جامعه ای که شغل و درآمد برای جوانانش نباشد صحبت از گذران اوقات فراغت بی مورد است ولی جامعه برای همین اوقات اجباری هم برنامه خاصی برای جوانان ندارد.

5-تاثیر محیط خانواده بر روحیات جوانان:

افرادی که کودکی در خانوادههای خشن و نا آرام رشد و پرورش یافته اند،درسنین نوجوانی و جوانی این خشونت و نا آرامی در رفتار آنان بازتاب محسوسی خواهد داشت در نتیجه دعوا و پرخاشگری با آموخته های قبلی فرد رابطه تنگاتنگی دارد.

6- ضعف آموزش حقوق شهروندی و مهارت های زندگی توسط خانواده ها، آموزش و پرورش و رسانه ها (فیلم ها و سریال ها و حتی بازی های رایانه ای) نیز در افزایش خشونت و درگیری جوانان سهم عمده ای دارند.

7-فقدان گذشت رفتاری در زندگی و فرهنگ امروزی:

در بسیاری از درگیری ها یک عذرخواهی ساده می تواند از قتل و خون ریزی و درگیری فیزیکی جلوگیری کند.

قانع بودن به حقوق فردی و اجتماعی توسط شهروندان، عدم تجاوز به حریم خصوصی و بحران حقوقی دیگران، صبر و حوصله گذشت از ابزار اصلی رفتار مسالمت آمیز بوده که می تواند از درگیری های جوانان جلوگیری نماید.

عوامل فوق بخشی از دلایل بروز ناهنجاری در زمینه بروز دعوا و درگیری جوانان در جامعه می باشد ،که قاعدتا وقتی دلایل مشخص شود (معما چون حل شود آسان شود) راهکارها هم مشخص می شوند. حال وظیفه سیاستگذاری و سیاستگزاران جامعه هست که با توجه به زمینه وعلل بروز این نابهنجاری ها تصمیم بگیرند و با سیاستگذاری درست در حل این معضل اجتماعی بکوشند.

*دارا کریمی نژاد پژوهشگر، مدرس دانشگاه و دانشجوی دکترای جامعه شناسی می باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد