تاریخ درج خبر : 1393/09/13
کد خبر : ۴۱۰۴۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنی با معاون اول رئیس جمهور

اول انکه جناب جهانگیری به صراحت فرمودند ما اصلا قصد پایین آوردن قیمت ها و دخالت در این امور را نداریم.شاید با این بهانه که عرضه و تقاضا باعث تنظیم قیمتها می شود اما آیا واقعا در ایران تاکنون چنین قائده ای کارساز بوده است.
از ابتدای انقلاب تا کنون قیمت چه کالایی در اثر قانون عرضه و تقاضا پایین امده است. زیرا در کشور ما رقابت واقعی بین عرضه کنندگان وجود ندارد بلکه اغلب کالاهای مختلف در انحصار شرکت های منحصر بفرد و یا اگر خیلی لطف شود قیمت گذاری توسط اتحادیه های صنفی تعیین می گردد که در هر حال همه چیز به نفع فروشنده و نه خریدار در نظر گرفته می شود و در یک کلام میتوان گفت: در ایران تاکنون قانون عرضه و تقاضا اصلا کاربردی نداشته است. و حواله دادن مردم به امر عرضه و تقاضا کوچکترین مشکل آنها را حل نمی کند بلکه در ایران دخالت مستقیم دولت کاملا ضروری است.
اما متاسفانه مشاهده می شود دولت به جای چنین اقدامی بوسیله آقای جهنگیری خیلی قاطع می فرماید ما برای تثبیت و جا انداختن مرحله دوم به اصطلاح هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی و غیره با صاحبان صنایع صحبت کرده بویدم که 2-3 ماهی از افزایش قیمت ها خود داری و پس از آن اقدام نمایند که این سخن به معنای باز گذاشتن دست همه فروشندگان برای بالا بردن قیمت ها به میل خود میباشد.
متعاقب همین اظهارات و اعتراف معاون اجرایی هم ریاست جمهوری و هم وزیر اقتصاد ادعا میکنند که نرخ تنها قیمت فراورده های لبنی ظرف یک هفته بین 5/1 تا 6 درصد افزایش ذاشته است. و در عمل نیز مردمبه شم میبینند همه احتیاجات مهم روزمره آنها در حال افزایش ونه کاهش است؛ زیرا بصورت مصداقی مهمترین هزینه خانوارها عبارتند از مسکن, قیمت آب, برق, گاز و پوشاک و خوراک در این میان هر کسی به خوبی لمس میکندقیمت مسکن به نحو چشمگیری بالا رفته, آب و برق و گاز را که خود دولت بالا برده و هیچ پوشاکی ارزان که نشده بلکه بالا رفته و قیمت اکثر مواد غذایی که لبنیات نمونه آن بوده بالا رفته و شاید چند قلمی ثابت مانده باشد.
پس کاهش تورم چه دردی را برای اکثریت قریب به اتفاق جامعه درمان کرده است. و چه تاثیری به حال آنها داشته است شما اگر اقلام بسیار کم مصرف و غیر ضروری را در آمار در کنار اقلام پر مصرف و روزمره مردم برای بدست آوردن نتیجه ای دل خوش کننده قرار دهید آن نه بدرد مردم بلکه برای تبلیغات و روی کارغذ اوردن خوب است.
مردم روزی خشنود می شوند و باور می کنند که قیمت مایحتاج روزمره شان پایین امده باشد. خواهشمند است بطور مشخص اعلام فرمایید قیمت چه فراورده پر مصرف مردم پایین امده است؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محسن گفت:

    با تشکر از مطلب خوبتون اگه در مورد اعلام افزایش قیمت نان توسط آقای نوربخش که گفتند افزایش مربوط به قیمت آرد نمیشه و فقط مربوط به گارگر و اجاره هست هم بنویسید آرد تحویلی به نانواها از 21 هزارتومان به 33 هزار تومان در هرگونی رسیده است

پربازديد