تاریخ درج خبر : 1393/09/13
کد خبر : ۴۱۰۵۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

پایان اختلاف ایران و چین/ اولین فاینانس چین به نام پتروشیمی گچساران رقم خورد

معاون وزیر نفت با اشاره به بازگشایی رسمی اولین خط اعتباری چینی در صنعت پتروشیمی ایران، اعلام کرد: فاینانس ۴ طرح پتروشیمی دیگر هم به زودی بازگشایی می‌شود.
پس از چندین ماه مذاکره بانک مرکزی و مقامات وزارت نفت ایران با فاینانسورهای چینی در نهایت چشم صنعت پتروشیمی کشور به طور رسمی به گشایش و بازگشایی اولین خط اعتباری فاینانسورهای چینی روشن شد.

عباس شعری مقدم  با اشاره به بازگشایی رسمی اولین خط اعتباری چینی در صنعت پتروشیمی ایران، گفت: اولین فاینانس چینی رسما برای مجمتع پتروشیمی گچساران بازگشایی و عملیاتی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه ارزش اولین فاینانس بازگشایی شده در پتروشیمی گچساران حدود ۳۷۵ میلیون دلار است، تصریح کرد: هم اکنون علاوه بر پتروشیمی گچساران، چهار طرح دیگر صنعت پتروشیمی کشور هم در نوبت بازگشایی فاینانس چینی قرار دارند.

 

پتر

 

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در مجموع در مرحله اول پنج طرح در دست ساخت صنایع پتروشیمی ایران توسط چینی ها تامین اعتبار می شوند، اظهار داشت: ارزش فاینانس این پنج طرح پتروشیمی حدود دو میلیارد دلار تخمین زده می شوند.

اسماعیل محصولی قائم مقام وزیر نیرو اخیرا در گفتگو با مهر با اشاره به توافق بزرگ اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران و چین، اعلام کرده است: حجم فاینانس‌های چینی از ۲۳ میلیارد دلار به بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای تامین مالی کل پروژه‌های صنعتی، عمرانی و اقتصادی کشور افزایش یافت.

حمید چیت چیان وزیر نیرو هم پیشتر در خصوص سهم طرح های صنعت آب و برق از محل ۲۲ میلیارد دلار منابع مالی بلوکه شده نفتی ایران در چین، گفته بود: هم اکنون وزارت نیرو یکی از دستگاه های پیش رو در استفاده از فاینانس چینی بوده به طوری‌که هم اکنون ساخت دو سد و نیروگاه به طور مستقیم توسط فاینانس چینی در حال انجام است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین از آغاز شمارش معکوس به منظور گشایش فاینانس چینی برای ۸ طرح اولویت دار نیروگاهی و سد خبر داد و تاکید کرده بود: در مجموع پیش بینی می شود حدود ۱۷ میلیارد دلار فاینانس چینی در طرح های مختلف صنعت آب و برق ایران مورد استفاده قرار گیرد که ۱۰ میلیارد دلار از مجموع این فاینانس ها در طرح‌های آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد